Odboráři se dohodli. Postaví se za dohodu, kterou předloží ministrovi

  • 1777
Po několikahodinovém jednání se Lékařský odborový klub shodl na jednotném postoji za dohodou, kterou předseda odborářů Martin Engel a prezident České lékařské komory Milan Kubek předložili v pondělí ministrovi zdravotnictví. Vzkazují, že je to smířlivý postoj. Většina z nich totiž chtěla radikálnější řešení.

Lékaři se do Prahy sjeli z celé České republiky. Engel jim tlumočil závěry pondělního jednání s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem a dohodu, kterou ministrovi předložil. Řešilo se, jak budou odbory v jednání s ministrem dále postupovat. Po téměř pěti hodinách se lékaři shodli, že budou o dohodě dále vyjednávat a vedení Lékařského odborového klubu dali mandát.

Na začátku však nebyli odboráři podle Engela jednotní, ale naopak rozděleni do několika táborů. Část z nich totiž bere dohodu s ministerstvem jako nepřijatelný ústupek. Je těžké diskusi usměrňovat, dodal v průběhu jednání předseda odborů.

"Diskuse je velice bouřlivá, stále probíhá. Poslední kroky představitelů státní správy byly velice nepříjemné, pobouřilo to mraky lékařů, hledáme konsensus a další postup - zatím rozhodně nejsme u konce," uvedl o půl páté Engel.

Ultimátum, nebo nejsmířlivější řešení?

Lékařský odborový klub a Česká lékařská komora předložily Hegerovi dohodu s návrhem na řešení odchodů lékařů v pondělí. Obsahuje devět bodů, které musí Heger a jeho resort splnit, aby lékaři své výpovědi odvolali. Mimo jiné má garantovat, že všichni lékaři do jednoho se mohou vrátit do nemocnic na svá místa, nebo že vznikne zákon, který bude řešit vyšší platy lékařů.

CELOU DOHODU ČTĚTE ZDE

Ministerstvo se však s odbory neshodlo. Podle Hegera požadavky odborů a komory přesahují pravomoci a možnosti vlády i ministerstva a nedá se mluvit o kompromisu. LOK zase argumentuje tím, že jen rozpracovalo předem dohodnutá řešení (více čtěte zde).

JAK BUDOU JEDNAT

Představitelé LOK chtějí na jednání s ministrem dosáhnout garancí za splnění původně požadovaných principů odměňování zdravotníků. Tyto principy nemusí platit okamžitě, ale v určitých krocích. "Dvě miliardy korun je částka akceptovatelná pro letošní rok, nikoli však dlouhodobě. Zároveň musí být naprosto jasné, že se tyto peníze transparentně a se zárukou dostanou skutečně ke všem lékařům, kteří pracují v českých nemocnicích," míní odboráři. Podrobnosti si odbory nechaly až na samotné jednání.

Miloš Voleman z předsednictva Lékařského odborového klubu dodal, že řada kolegů měla dnes výrazně radikálnější názory, než jaké padly na brífinku po pondělním jednání s ministrem. "Dohodu, kterou jsme předložili, považují za nepřijatelný ústupek," vzkázal.

Zatímco radikálnější odboráři tvrdili, že ministr celou věc bagatelizuje a že se doteď o protestující lékaře nestaral, umírněnější, kterých je podle Engela menšina, chtěli předloženou dohodu řešit od začátku a dojít ke konsensu.

"Spoustu lékařů urazilo tvrzení, že si bereme nedonošence jako rukojmí. Vysvětluji jim, že je potřeba jednat v celém kontextu, ne jen na základě prohlášení některých politiků," doplnil Engel s tím, že neshody panují především ohledně termínu, do kdy by se mělo dosáhnout cílového stavu odměn pro lékaře.

Ve čtvrtek nanovo

Další jednání s ministrem je naplánováno na čtvrtek. Podle odborů, které posbíraly informace z jednotlivých nemocnic, je 99 procent lékařů odhodláno setrvat ve výpovědi až do uzavření uspokojivé dohody s vedením resortu. Pokud se ministr s lékaři nedomluví, dotáhnou prý svůj protest až do konce.

Odbory nepovažují ani dnes nabídku ministra Hegera za férový a vyvážený kompromis. "Dohoda, kterou protestující lékaři zformulovali, je minimem, které už nepřekročíme," dodal Voleman

MLADÍ LÉKAŘI CHTĚJÍ UZÁKONIT ZVÝŠENÍ PLATŮ

Začínající nemocniční lékaři chtějí navýšení platů uzákonit v tabulce tarifních platů. Vyřešit by to mohla dohoda o navýšení platů lékařů, která by vešla v platnost mimo chystané reformy. Lékařům už nestačí jen sliby, že si polepší, jakmile zdravotnictví začne fungovat efektivněji.
"Mohlo by to být stanoveno s platností od určitého data," řekl dnes novinářům předseda sdružení Mladí lékaři Martin Švestka. Sdružení podporuje iniciativu Děkujeme, odejdeme.
Pokud se podle sdružení nezlepší platové poměry začínajících lékařů, absolventi medicíny si buď vyberou privátní praxe, nebo odejdou do zahraničí. Trápí je nejen nízké nástupní platy, ale i atestační praxe. Nástupní plat absolventa medicíny je zhruba 17 až 18 tisíc korun. Podle Švestky je ale ještě horší, že po atestacích, které si musí lékaři z části platit sami, se jejich plat po šesti letech zvedá jen o necelých šest tisíc korun.
ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue