Na jednání s vládou dorazil i předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil, i když s ním teď premiér Petr Nečas odmítá sedět u jednoho stolu.

Na jednání s vládou dorazil i předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil, i když s ním teď premiér Petr Nečas odmítá sedět u jednoho stolu. | foto: Petr Topič, MAFRA

Zavadil vzal před Nečasem zpět svá slova o nejhorší vládě od roku 1950

  • 1082
Slova o nejhorší vládě od 50. let vzal šéf odborové centrály ČMKOS Jaroslav Zavadil při pondělním jednání s vládou zpět. Na jednání s odbory o rozpočtu dorazil v jeho průběhu i premiér Petr Nečas, který nechtěl se Zavadilem jednat do doby, než šéf odborů odvolá vyjádření, podle nějž byli komunističtí premiéři lepší než Nečas.

Na Úřad vlády dorazil spolu s dalšími odboráři i Zavadil a novinářům řekl: "Volal jsem panu premiérovi, nezvedl mi to." Jednání odborů s vládou pak začalo bez Nečase a místo premiéra ho vedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. Až později dorazil i předseda vlády. "Zeptal se mě, jestli jsem ochoten vzít svá slova zpět a já jsem na to reagoval. Je to mezi mnou a premiérem uzavřená záležitost," uvedl předseda odborové centrály.

Odbory se k jednacímu stolu s vládou vrátily po půl roce, a to především proto, aby jí sdělily své výhrady k návrhu rozpočtu na příští rok. Zavadil o nich mluvil už v pátek na tiskové konferenci ČMKOS, kde ale také na závěr přidal větu: "Tohle, co tu máme, je nejhorší od roku 1950." (více čtěte zde) V roce 1950 bylo Zavadilovi šest let.

Nečase to urazilo a vydal veřejné prohlášení, že by Zavadil, který jeho vládu podřadil i pod komunistické, které v padesátých letech popravovaly své odpůrce, měl svá slova odvolat. "Srovnávat nás s vládou vrahů, která připravila o život doktorku Miladu Horákovou, je taková nehoráznost, že pokud pan Zavadil nevezme svá slova zpět, odmítám se s ním dále setkávat, včetně jednání tripartity," uvedl Nečas.

Petr Topič - idnes: Šéf odborových svazů Zavadil přichází na jednání tripartity.

Odboráři v pondělí na Úřad vlády dorazili v plné sestavě, i se Zavadilem. "Uvidíme, co bude," řekl novinářům Zavadil. Ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek prohlásil při příchodu na jednání, že by od předsedy odborové centrály Zavadila očekával přece jen nějakou sebereflexi. Označit současnou vládu za horší, než tu byly před rokem 1989, je i pro něj trochu moc silná káva.

Vláda v rozpočtu počítá s neschválenými zákony, vadí odborům

Odbory přišly v pondělí vládě říci, že na návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 100 miliard korun považují za znepokojivé to, že vláda v návrhu rozpočtu počítá s finančním efektem zákonů, které ještě nebyly schváleny parlamentem a podepsány prezidentem. To je především vládní balíček, bez jehož přijetí by vládě chybělo 25 miliard korun a nemohla by dodržet navrhovaný stomiliardový schodek.

"Rozhodně nedošlo k harmonické shodě," řekl ministr financí Miroslav Kalousek po jednání s odboráři a zástupci zaměstnavatelů. "Rozpočet není ani ryba, ani rak," řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček. "To, co se nám velmi nelíbí, že pravicové strany, ať už je to ODS, nebo TOP 09, slibovaly, že budou reformovat státní správu. Jestliže si vláda není schopna zmenšit rybník, není divu, že odbory a občané bijí na poplach," řekl Juříček.

Odboráři jsou přesvědčeni, že vládní odhad nominálního růstu hrubého domácího produktu o 2,1 procenta a reálného o procento je nadhodnocený. Jen to příjmy rozpočtu podle odborů sníží o 20 až 25 miliard korun.

Další výpadek příjmů oproti předpokladům vlády by znamenal výběr daně z přidané hodnoty, tvrdí odbory. Vybere se podle odborů méně, než si vláda myslí, protože je oslabená koupěschopnost obyvatelstva. Třetím významným rizikem je podle odborů důchodová reforma (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video