Jednáni v Sarajevu zatím k úspěchu nevedla. Ilustrační foto

Jednáni v Sarajevu zatím k úspěchu nevedla. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jednání o změně ústavy skončilo v Bosně patem

  • 6
Představitelé hlavních bosenských etnik - Bosňáků (dříve Muslimů), Chorvatů a Srbů - se v Sarajevu nedohodli na ústavních změnách navrhovaných Spojenými státy a Evropskou unií. Politici ale podle agentury Reuters souhlasili s dalším jednáním, které by mělo politický pat odblokovat.

S bosenskými představiteli od počátku října zatím neúspěšně jednají švédský ministr zahraničí Carl Bildt, jehož země předsedá EU, a náměstek americké ministryně zahraničí James Steinberg. Bosenští politici odmítli jejich "komplexní reformní balík". Podle některých byl příliš radikální, jiní ho naopak považovali za zcela nedostatečný.

"Nemyslím, že vyřešíme všechny bosenské problémy naráz. Nikdo nemá takové iluze," prohlásil po dnešním krachu rozhovorů Bildt. Podle premiéra Republiky srbské, jedné ze dvou bosenských entit, Milorada Dodika zůstávají pozice jednotlivých stran nadále velmi vzdálené. Jednání tak podle AP mohou trvat týdny.

Západ na Sarajevo naléhá, aby se politici ze znesvářených etnik dohodli na ústavních reformách, které zjednoduší fungování státu a otevřou Bosně cestu k případnému členství v EU a v NATO.

Válka v Bosně

- Etnické střety v Bosně přerostly na začátku devadesátých let ve válečný konflikt. V letech 1992 až 1995 v zemi zemřelo více než 100 tisíc lidí.

- Další dva miliony ze 4,2 milionu obyvatel musely přesídlit.

- V roce 1995 vznikly na základě daytonské mírové smlouvy dva bosenské silně autonomní regiony - muslimsko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny a Republika srbská; třetím je malý Distrikt Brčko.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video