Jednání o Severním Irsku opustil vůdce unionistů

Rozhovory o mírovém procesu v Severním Irsku, které probíhají poblíž Birminghamu ve střední Anglii již třetí den, jsou ve slepé uličce. Jednání opustil vůdce ulsterských unionistů David Trimble. Bez něho je pokrok v jednání prakticky nemožný. Rozhovory budou pravděpodobně odloženy na pátek, aby se ulsterští unionisté mohli ve čtvrtek zúčastnit pochodu členů Oranžského řádu.

Představitelé hlavních politických severoirských stran se zatím nebyli schopni na ničem dohodnout. Severní Irsko se dostalo do slepé uličky po nedávné rezignaci premiéra Davida Trimblea kvůli neochotě IRA odzbrojit se.

Britský premiér Tony Blair a jeho irský protějšek Bertie Ahern původně plánovali jednání na venkovském sídle Weston Park na dva dny, to se však muselo prodloužit, protože zatím nenastal žádný průlom. O tom, jak je situace vážná, svědčí i to, že Blair zrušil svoji účast na pravidelném zasedání Dolní sněmovny a zůstává na jednání.

V úterý z rozhovorů odstoupila Pokroková unionistická strana (PUP), která udržuje kontakty se Sborem ulsterských dobrovolníků (UVF), což je nejlépe vyzbrojená a organizovaná extremistická protestantská organizace. Další hlavní politické strany za jednacím stolem zatím zůstávají.

Nedávné střety protestantů a katolíků v Belfastu byly nejhorší za posledních sedm let.

Velikonoční mírová dohoda je ohrožena
Na jednání se řeší tři základní problémy: odzbrojení Irské republikánské armády (IRA) a dalších teroristických organizací, reforma policejních sil Ulsteru a stažení britských vojsk ze Severního Irska. Pokud se nepodaří v těchto otázkách dosáhnout pokroku, vrhne to stín na velikonoční mírovou dohodu z roku 1998, na níž je celý mírový proces založen a díky níž také vznikla koaliční vláda protestantů a katolíků.

Trimble ani Adams nechtějí ustoupit
Vůdce probritských unionistů David Trimble, jakož i šéf proirské strany Sinn Fein Gerry Adams v úterý prohlásili, že jednání jde ztuha a nebylo při něm dosaženo žádného průlomu.

Trimble, který odstoupil 1. července ze své funkce kvůli neochotě IRA odzbrojit se, vyjádřil obavy, že Sinn Fein není připravena splnit závazky vyplývající z mírové dohody. Podle ní se teroristé mají vzdát svých zbraní - a původně tak měli učinit do května roku 2000. Trimble trvá na to, aby Sin Fein přesvědčila IRA o nutnosti odzbrojení. Sin Fein je považována za politické křídlo IRA.

Adams naopak vyžaduje, aby nejprve proběhla reforma policejních sborů, v nichž dominují protestanti, a aby se stáhla britská vojska. Prohlásil, že pokud bude odzbrojení IRA považováno za předběžnou podmínku dalšího postupu, žádného pokroku v jednání se nedosáhne.

Ozbrojený boj extremistů, kteří se chtějí od Británie odtrhnout nebo naopak tento stav zachovat, si v uplynulých třech desetiletích vyžádal přes     3 500 lidských životů.

Osud Severního Irska je nejistý
Pokud se politikům nepodaří při nynějším jednání mírový proces odblokovat, mohlo by to vést k tomu, že by Londýn obnovil přímou správu nad Severním Irskem. To by ale znamenalo velký krok zpět, protože situace by mohli zneužít teroristé.

Navzdory nynějším problémům se život v Severním Irsku po uzavření mírové dohody podstatně zlepšil a násilí není na denním pořádku jako v minulosti. Severní Irsko, které má necelé dva miliony obyvatel a je velké asi jako polovina Moravy, leží sice na irském ostrově, avšak z historických důvodů je součástí Spojeného království.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video