Nový premiér Jiří Rusnok a prezident Miloš Zeman (25. června 2013)

Nový premiér Jiří Rusnok a prezident Miloš Zeman (25. června 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Kalousek: Rusnokova vláda je invazní komando, kabinet ČSSD by byl lepší

  • 384
Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka v pátek ráno překvapivě oznámil, že se jeho strana pokusí v případě neúspěchu Jiřího Rusnoka sestavit vládu. ODS to označila za nečekaný kotrmelec a TOP 09 mluví o tom, že se sociální demokraté začali mezi sebou hádat. "Přesto by vláda ČSSD byla lepší než ta Rusnokova," řekl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"ČSSD je vítěz voleb, takže je to tisíckrát srozumitelnější než vláda Jiřího Rusnoka," prohlásil Kalousek, podle něhož jsou sociální demokraté relevantní silou ve Sněmovně na rozdíl od "vlády přátel Miloše Zemana", jak charakterizuje kabinet, který z pověření prezidenta sestavuje designovaný premiér Rusnok.

"Měli bychom k tomu (k novému nápadu ČSSD, pozn. red.) jiný přístup než k cizorodému tělesu, které vystupuje spíše jako invazní komando než jako vláda, která vychází z Poslanecké sněmovny," uvedl také místopředseda TOP 09. Ani taková vláda by však podle něj nezískala důvěru (rozhovor se Sobotkou zde).

Dodal, že jedinou většinou ve Sněmovně je 101 poslanců, kteří by na premiérku podpořili kandidátku nynější koalice ODS, TOP 09 a LIDEM Miroslavu Němcovou.

Ta v České televizi označila nečekané rozhodnutí sociální demokratů za názorový kotrmelec. Šéf ČSSD Sobotka totiž dosud odmítal, že by jeho strana chtěla vládu sestavovat. "Sociální demokraté zpanikařili, aby jim polovina strany neutekla do vlády Jiřího Rusnoka," prohlásila Němcová.

Nad změnou názoru se podivuje i šéfka LIDEM Karolina Peake. "Je to poněkud komický obrat, vzhledem k předchozím prohlášením ČSSD a Bohuslava Sobotky zvlášť, který tvrdil, jak by pověření od prezidenta určitě odmítl. Jako odstrašující experiment těsně před volbami by ale chvilková vláda Bohuslava Sobotky mohla být prospěšná," uvedla vicepremiérka v demisi.

Chceme jen vyvolat předčasné volby, tvrdí sociální demokraté

ČSSD tvrdí, že pokud by jejich strana nakonec vládu sestavila, byl by to provizorní kabinet. A jeho hlavním úkolem by bylo dovést ČR k předčasným volbám.

"Sociální demokracie vyhrála volby v roce 2010. My se hlásíme ke své odpovědnosti největší politické strany v zemi, největší opoziční strany v zemi a v zájmu České republiky, ne v zájmu sociální demokracie potom říkáme: 'Ano, my jsme připraveni na sebe převzít odpovědnost sestavit ve druhém pokusu vládu'," prohlásil na mimořádné tiskové konferenci místopředseda ČSSD Michal Hašek.

"Především hledáme všechny cesty, jak zabránit návratu Miroslava Kalouska nebo návratu těch ostatních neúspěšných a neschopných členů vlády," dodal předseda sociálnědemokratických poslanců Jeroným Tejc.

Předčasné volby nicméně TOP 09 i ODS odmítají. "Možnost rozpustit Sněmovnu a vyhlásit předčasné volby není v ústavě proto, že se to tak má udělat tehdy, když se vláda nelíbí lidem nebo když lidi nadávají na vládu. Je to tam pro ten případ, kdy Sněmovna není schopna sestavit většinu, která by mohla podporovat vládu," řekl Kalousek, podle něhož hlava státu postupuje naprosto svévolně.

"Jinými slovy, z tohoto hlediska nejsou předčasné volby řešením, řešením je jediná věc: vysvětlit panu prezidentovi, že takto si nesmí počínat," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video