Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD na schůzi Poslanecké sněmovny s...

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD na schůzi Poslanecké sněmovny s ministrem financí Andrejem Babišem z hnutí ANO. | foto: ČTK

Lustrační zákon zpochybnil spolu s komunisty i ministr Zaorálek

  • 501
Komunisté se pokusili hodit dynamit do vládní koalice. Sněmovna se na jejich popud začala zabývat návrhem na zrušení lustračního zákona. Část poslanců ČSSD je návrhu KSČM nakloněna. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek sociální demokraty i ANO varoval, že by lidovci jejich hlasy pro zrušení lustračního zákona vnímali jako porušení koaliční smlouvy.

"Stále existuje skupina lidí, kteří jsou vyloučeni z veřejného života ne proto, že něco provedli, ale že jsou někde zapsáni," řekla komunistická poslankyně Zuzka Bebarová Rujbrová, jedna z předkladatelek návrhu na zrušení lustračního zákona. Ten zabraňuje v přístupu do veřejných funkcí příslušníkům bývalé komunistické tajné policie StB, ale i jejím spolupracovníkům

Na stranu komunistů se přidal ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Lustrační zákon je podle něj nedokonalý proto, že se odvolává na záznamy StB. Zaorálek připomněl, že zákonem se už v minulosti na popud levice zabýval Ústavní soud. "Nevím, jak by to dnes dopadlo. Ten čas prostě plyne a situace se mění. Jsou tu nebezpečnější chobotnice než ta stará," řekl Zaorálek.

"Návrh na zrušení lustračního zákona je pro nás zcela nepřijatelný," řekl v úterý před začátkem únorové schůze Sněmovny předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Lustrační zákon má podle něj svůj smysl a měl by pokračovat dále.

"Principiálně bychom to považovali za obejití nás jako koaličního partnera," varoval Bělobrádek sociální demokraty a hnutí ANO před hlasováním pro pád lustračního zákona. Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek pak řekl, že poslanci ANO komunisty nepodpoří. (více zde)

Předseda hnutí Andrej Babiš stále vede na Slovensku soudní spor s Ústavem paměti národa kvůli tomu, že ho ústav eviduje jako spolupracovníka komunistické tajné policie. Babiš vědomou spolupráci s ní i to, že StB něco podepsal, odmítá. Jan Farský z TOP 09 také koalici ČSSD, ANO a lidovců vyčetl, že do jedné z nejvyšších ústavních funkcí dostala člověka bez čistého lustračního osvědčení.

Je nebezpečné relativizovat minulost, řekl šéf ODS Fiala

"Není pravda, že nebezpečí, kvůli kterým jsme přijímali lustrační zákon, jsou dnes jiná. Jsou tu jednotlivci, kteří podlehli tlaku a v klíčovém okamžiku selhali. Je naší povinností lustrační zákon zachovat. Je nebezpečné relativizovat komunistickou minulost," ohradil se ve Sněmovně proti vystoupení Zaorálka předseda ODS Petr Fiala.

"Je třeba chránit demokratickou společnost," zdůraznil u řečnického pultíku exministr financí a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Připomněl, že nedávno byla v Německu prodloužena platnost normy, která chrání společnost před veřejným působením agentů východoněmecké tajné policie Stasi.

Lustrační zákon podle šéfa komunistů Vojtěcha Filipa slouží jen k tomu, aby se jedna skupina politiků mohla jednoduše vypořádat s lidmi, kteří byli někde evidováni, a nemusí se řešit, co přesně dělali.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura naopak argumentoval odkazem na to, že komunistický režim byl označen za protiprávní. Lustrační zákon podle něj chrání stát před těmi, kteří se aktivně podíleli na udržování komunistického režimu. "Bylo by velkou chybou umožnit těmto lidem působení ve veřejné sféře," řekl Stanjura.

Krátce po páté hodině odpoledne využil toho, že si každý poslanecký klub může během dne vzít dvouhodinovou pauzu na jednání klubu, a jednání Sněmovny přerušil.

Protože nikdo před tím nenavrhl, aby poslanci mohli jednat i hlasovat po devatenácté hodině, kdy normálně končí jednací den, komunistům se ve středu zrušení lustračního jednání do dalšího jednání protlačit nepovedlo. Sněmovna se k hlasování o zákonu vrátí ve čtvrtek či v příštích dnech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video