Na klid v Kosovu dohlížejí tisíce vojáků NATO, včetně Čechů.

Na klid v Kosovu dohlížejí tisíce vojáků NATO, včetně Čechů. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Jednání o Kosovu skončila opět bezvýsledně

  • 17
Bez zásadního pokroku skončilo v Bruselu další kolo rozhovorů mezi kosovskými Albánci a Srby o budoucnosti Kosova. Obě strany se ale shodly, že budou v jednáních pokračovat příští týden.

Jednodenní rozhovory v Bruselu skončily stejně jako všechna předchozí kola. Bez výsledku.

Obě strany se drží svých dosavadních pozic, citovala agentura Reuters z prohlášení týmu diplomatů EU, Ruska a USA, kteří na jednání dohlížejí.

Kosovští Albánci odmítají nabídku Srbska na širokou autonomii Kosova a trvají na nezávislosti pod dohledem Evropské unie. Takové řešení je ale naprosto nepřijatelné pro Srbsko.

Obě strany se ale v Bruselu dohodly na příštím kole jednání, které se uskuteční v rakouském městečku Baden nedaleko Vídně příští týden.

Výsledky jednání s etnickými Albánci a Srby mají dostat podobu zprávy, jež má být generálnímu tajemníkovi OSN předložena do 10. prosince. Pak by mělo padnout definitivní rozhodnutí o konečném statutu Kosova.

Kosovo je od roku 1999 pod správou OSN. Formálně je však stále součástí Srbska. Na klid v oblasti dohlížejí tisíce vojáků mírové mise KFOR pod velením NATO.

Kosovští Albánci, kteří tvoří přes 90 procent obyvatelstva, chtějí dosáhnout nezávislosti provincie. Srbové, kterých zůstalo v Kosovu po válce jen několik tisíc, si přejí zůstat součástí Srbska.

Nezávislost srbské provincie Kosovo podporuje většina ze sedmadvaceti členských států EU, ale ne všechny. Proti nezávislosti Kosova je zásadně například Rusko.

Kosovo má za sebou víkendové volby, ve kterých podle předběžných výsledků zvítězil bývalý povstalecký velitel kosovských Albánců Hashim Thaçi. V prohlášení bezprostředně po volbách slíbil brzké vyhlášení nezávislosti Kosova. Takový krok však podle expertů může na Balkáně rozpoutat novou vlnu násilí. - více zde

, natoaktual.cz

Video