Americký ministr zahraničí John Kerry (druhý vlevo) se účastní závěrečné fáze...

Americký ministr zahraničí John Kerry (druhý vlevo) se účastní závěrečné fáze vyjednávání ve švýcarském Lausanne o rámcové dohodě upravující íránský jaderný program (31. března 2015). | foto: AP

Ve Švýcarsku vrcholí jednání o íránském jádře, Teheránu zběhl reportér

  • 33
Ve švýcarském Lausanne vrcholí jednání o íránském jaderném programu. O půlnoci sice uplyne lhůta vymezená k dosažení rámcové dohody, avšak rozhovory zřejmě budou pokračovat i ve středu. V Lausanne mezitím o politický azyl požádal íránský novinář referující o události.

Rozhovory začaly poslední jednací den již brzy ráno a účastní se jich osobně také ministři zahraničí vyjednávajících států - takzvané skupiny 5+1 ve složení pětice stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí Lausanne na skok opustil a v úterý odpoledne se vrátil. 

„Naděje na úspěch tohoto kola rozhovorů není špatná, řekl bych, že je dobrá,“ prohlásil Lavrov před novináři v Moskvě.

Naopak šéf čínské diplomacie Wang I odletěl v úterý do Pekingu. Na jednáních zůstává podle agentury Reuters jeho zástupce.

Diplomaté Reuters naznačili, že se sice daří pokročit ve vyjednávání, ale některé problémy je ještě třeba dořešit. Dohoda má přinést omezení íránského jaderného programu tak, aby byl vyloučen jeho vojenský charakter. Írán by se na oplátku za to měl zbavit mnohaletých sankcí.

Jednání se mohou protáhnout

Při dřívějších kolech rozhovorů mezi zástupci mocností a Teheránu bylo ujednáno, že do úterní půlnoci budou vymezeny základní body dohody a o detailech se pak bude moci dále jednat do 30. června. Tato fáze bude podle diplomatických zdrojů obtížnější, uvedla agentura Reuters.

Spojené státy jsou ochotné v rozhovorech pokračovat i ve středu, pokud bude znát pokrok v jednání, řekl Reuters zdroj z amerického ministerstva zahraničí. „Samozřejmě budeme dál pracovat, pokud budeme dál dělat pokroky a bude to užitečné,“ uvedl činitel, který si nepřál být jmenován. 

Nicméně mluvčí Bílého domu Josh Earnest večer uvedl, že pokud se nepodaří dosáhnout dohody, Spojené státy nebudou čekat do 30. června a jeho diplomaté jednání opustí. 

Jeden z íránských vyjednavačů sdělil novinářům, že stále přetrvávají nevyřešené otázky a že Írán je ochoten v rozhovorech pokračovat. „Írán nechce jadernou dohodu jen pro to, aby nějaká dohoda byla, a konečná dohoda by měla zaručit jaderná práva íránského národa,“ uvedl vyjednavač. Teherán podle něj bude v jednáních pokračovat, dokud dohody nebude dosaženo.

Člen německé delegace Reuters řekl, že nálada je „proměnlivá“ a že jednání jsou neustále přerušována tím, že se účastníci tříští do menších diskusních skupin. Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius prohlásil, že očekává celonoční rokování.

Íránský jaderný program je předmětem jednání mezi Teheránem a světovými mocnostmi již řadu let. V roce 2013 se podařilo dospět k dočasnému ujednání, které umožnilo částečně sankce uvolnit (více o tom zde). Počítalo se s tím, že po roce bude uzavřena konečná dohoda, ale jednání o ní byla obtížná a musela být dvakrát prodloužena.

Klíčovým tématem podle komentářů zůstává otázka, v jakém rozsahu může Írán vyrábět obohacený uran, který je nezbytný pro palivo jaderných reaktorů, ale umožňuje i výrobu atomové bomby.

Íránský novinář zběhl, ve Švýcarsku žádá politický azyl

Zatímco vrcholní politici intenzivně jednají zavření v lausannském hotelu Beau Rivage Palace, Teheránu zběhl novinář pokrývající tuto událost pro íránskou polostátní agenturu ISCA. Ve Švýcarsku požádal o politický azyl, informovala agentura Reuters s odvoláním na exilové íránské zpravodajské weby. 

Novinář a někdejší mediální poradce prezidenta Hasana Rúháního Amír Hosajn Motakí si stěžoval na cenzuru a na fakt, že mohl psát jen to, co mu bylo řečeno.

„Mé svědomí by mi nedovolovalo vykonávat mou profesi nadále tímto způsobem,“ řekl Motakí opozičnímu zpravodajskému webu IraneFarda se sídlem v Londýně. 

Íránské ministerstvo zahraničí později prostřednictvím oficiální tiskové agentury IRNA potvrdilo, že jeden novinář z agentury ISCA minulý týden „zběhl“, ale jeho jméno neuvedlo. Švýcarské imigrační úřady s ohledem na ochranu osobních dat informaci nekomentovaly.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video