Jednání o Iráku začala u zikkuratu

  • 141
V Iráku se rozbíhají jednání o poválečném uspořádání. První z řady schůzek hostilo historické město Ur, kde se sešli zástupci irácké opozice, USA a Velké Británie. Další schůzka se uskuteční za deset dní. Rokování provázejí protesty části Iráčanů, kterým vadí, že o osudu země rozhodují Američané.

ÚDER NA IRÁK
on-line reportáž
VÁLEČNÁ KRONIKA
interaktivní animace

Jednání ve zlatavě žlutém stanu postaveném u trosek urského zikkuratu zahájil americký generál ve výslužbě Jay Garner, který se má postavit do čela budoucí civilní správy Iráku.

"Teď začínají dějiny svobodného a demokratického Iráku," prohlásil Garner. "USA nemají absolutně žádný zájem Iráku vládnout," podotkl poté vyslanec USA Zalmaj Chalílizád.

V Násiríji se před začátkem jednání sešlo na dva tisíce šíitů. Dávali najevo, že nebudou uznávat žádnou autoritu kromě náboženských předáků sídlících v posvátném iráckém městě Nadžaf.

Klíčovou událost pro obnovu demokracie v Iráku ale od počátku provázely neshody. Významná šíitská opoziční strana navíc oznámila, že bude schůzku zaštítěnou Američany a Brity bojkotovat.

O irácké budoucnosti se jednalo poblíž starodávného mezopotámského města Ur, v místě, kde ještě minulý týden zuřily boje mezi spojenci a vojáky Saddámova režimu.

Schůzek se účastní na šest desítek Iráčanů, kteří reprezentují umírněné i radikální šíitské a sunitské muslimy, dále Kurdové a přívrženci monarchie, která byla svržena v roce 1958.

Mnohé z přizvaných popuzuje americké rozhodnutí postavit do čela prozatimní správy penzionovaného amerického generála Jaye Garnera. Ten má řídit takzvaný Úřad pro rekonstrukci a humanitární pomoc poválečnému Iráku, který bude spravovat i ropné bohatství země.

VÁLKA V IRÁKU

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Interaktivní válečná kronika

Pátrání
Co bude, když Saddáma nenajdou
Sadžídiny stopy vedou do Sýrie

Události
Boje v Iráku končí, začíná obnova

USA
Jak se válčilo v Bílém domě

Osud dítěte
Zachraňte Alího, jinak tu zemře

Život v Iráku
Do Bagdádu se vrací policie a pořádek

Válečný deník
Den 26: Je po válce

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
*
Irák v datech * foto * pozadí krize

Jeho úkolem bude mimo jiné vyčistit irácká ministerstva a vytvořit dočasnou správu, jež by měla postupně přerůst v regulérní vládu.

Ministr obrany Donald Rumsfeld uvedl, že po určitou dobu Američané povedou také iráckou armádu a zpravodajské služby.

K favoritům Pentagonu na nejvyšší posty v nové irácké nomenklatuře patří Ahmad Šalabí z Iráckého národního kongresu.

Irácký obchodník se rozhodl schůzky nezúčastnit a vyslat za sebe zástupce.

Také významná šíitská opoziční strana oznámila, že bude jednání bojkotovat.

"Setkání není ku prospěchu Iráčanů," soudí Abdalazíz Hakim, vůdce Nejvyššího shromáždění islámské revoluce v Iráku (SCIRI), působícího v Íránu. "Od začátku jsme usilovali o nezávislost. Nepřijmeme ani americkou, ani jinou ochranu," dodal.

Britský ministr zahraničí Jack Straw se snažil zachovat klid a najít na krachujícím plánu diplomacie alespoň nějaké pozitivum. "Nejde jen o jedno setkání, je to začátek procesu, který povede k obnovení vlády," uvedl během cesty do Kataru.

Jsem rád, že může každý říct svůj názor, poznamenal Straw na adresu šíitů, kteří odmítají jednat se zástupci USA a Británie. "Za Saddámova režimu by skončili na popravčím špalku," dodal ministr.

Brigádní generál Tim Cross upozornil, že jedna věc přeci jen všechny Iráčany spojuje. "Myslím, že chtějí, abychom co nejdříve odešli ze země a přenechali jim zodpovědnost," řekl nejvýše postavený Brit v Garnerově týmu.

Sám Garner je vlažným začátkem procesu rekonstrukce Iráku znepokojen. "Bojím se, že každý den odkladu znamená promeškanou příležitost," řekl Garner, který má jednáním předsedat a zatím působí v Kuvajtu.

Generál Tim Cross odhaduje, že sestavení nové vlády potrvá nejméně půl roku.

Vyslanec USA v Iráku Zalmaj Chalílizád diskutuje s představiteli iráckých frakcí během jednání o poválečném osudu země ve městě Ur. (15. dubna 2003)


Video