Předseda mandátového a imunitního výboru Bohuslav Sobotka oficiálně pozval Davida Ratha na jednání výboru o jeho vydání ke stíhání. Výbor by mohl jednat přímo ve věznici v Litoměřicích.

Předseda mandátového a imunitního výboru Bohuslav Sobotka oficiálně pozval Davida Ratha na jednání výboru o jeho vydání ke stíhání. Výbor by mohl jednat přímo ve věznici v Litoměřicích. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Poslanci mohou o Rathovi jednat ve vězení. ČSSD ho žádá, ať rezignuje

  • 218
Poprvé v historii může mandátový a imunitní výbor Sněmovny jednat o vydání poslance k trestnímu stíhání přímo ve věznici. Šéf výboru a opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka pozval na jednání výboru poslance Ratha, který je ve vazbě. Sobotka zároveň připustil, že by se jednání mohlo nejen ve Sněmovně, ale i ve věznici.

"Poslal jsem mu pozvánku na jednání mandátového a imunitního výboru," řekl Sobotka o Rathovi, který je ve vazbě kvůli obvinění z přijetí úplatku. Policisté zatkli Ratha na ulici s krabicí od vína, v níž bylo 7 milionů korun. Spolu s Rathem bylo obviněno dalších 7 lidí, mimo jiné šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její druh, Rathův spolupracovník Petr Kott.

Sobotka zdůraznil, že každý poslanec má právo účastnit se jednání mandátového a imunitního výboru, pokud se rozhoduje o něm. Šéf ČSSD a mandátového výboru Sobotka zároveň poprvé připustil, že by se jednání výboru nemuselo konat ve Sněmovně, kam by Ratha musela doprovodit policejní eskorta, ale přímo v litoměřické věznici, kde teď bývalý hejtman je (více o tom, jak vypadá Rathův režim ve vězení, najdete zde).

"Pozvánku jsem mu adresoval oficiální cestou, přes státní zastupitelství," odvětil Sobotka na dotaz iDNES.cz, jak se zve na jednání výboru někdo, kdo momentálně sedí ve vězení.

Mandátový a imunitní výbor až v úterý ráno, kdy se sejde, rozhodne, zda se za Rathem vypraví do Litoměřic, nebo ho bude chtít slyšet v Praze.

Vedení ČSSD Ratha vyzve, ať opustí Sněmovnu

Spor o to, kde bude výbor jednat, ale může skončit ještě jinak. Rath by se měl podle ČSSD hájit zcela mimo politiku. "Navrhnu na jednání ústředního výkonného výboru sociální demokracie, aby Davida Ratha vyzval ke složení poslaneckého mandátu," oznámil Sobotka.

V průběhu dne už po Praze kolovala informace, že se Rath rozhodl i funkce poslance vzdát, ale předseda sociálních demokratů řekl, že o tom nic neví. Poslanec je ze své funkce neodvolatelný, pokud nerezignuje sám.

Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z ODS, která dala souhlas se zadržením Ratha, protože je policie přesvědčena, že ho zatkla přímo při spáchání trestného činu, nesouhlasí s tím, aby se Rath objevil ve Sněmovně. Soud na Ratha uvalil vazbu jednak proto, aby nemohl utéci, ale také aby nemohl ovlivňovat svědky.

Sobotka ve čtvrtek odpoledne řekl, že mandátový a imunitní výbor netlačí čas, protože jednání Sněmovny, která bude hlasovat o vydání Ratha ke stíhání, začíná až 5. června.

Do vězení Ratha dostala zakázka za rekonstrukci zámečku

Místopředseda ČSSD a Sněmovny Lubomír Zaorálek řekl, že by vládní politici neměli zneužívat Rathovu kauzu k překrývání problémů, které má Česko při čerpání miliard z Evropské unie. "Žádná dotace na buštěhradský zámek nebyla schválena," zdůraznil Zaorálek. Právě předražená zakázka na rekonstrukci zámečku v Buštěhradu dostala Ratha do vězení.

Původní rozpočet akce byl zvýšen o 46 milionů korun (ze 168 na 214 milionů korun), přičemž 24 milionů mělo skončit v kapsách autorů nápadu, jak "vysát" peníze z evropských fondů pro osobní obohacení. Policie Ratha zatkla, když si podle jejího názoru domů k Pancové přišel pro sedmimilionový úplatek, první část z "provize" za přidělení zakázky firmě Konstruktiva Branko.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video