Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek po příletu na pražské Letiště Václava Havla ze stáže v USA. | foto: Petr Topič, MAFRA

Lidovci kývli na program vlády, Bělobrádek ale musí získat zemědělství

  • 466
Hned po návratu z USA dostal šéf lidovců Pavel Bělobrádek od strany úkol, že musí při jednání o vládě získat ministerstvo zemědělství. "Je to naše výrazná priorita," řekl Bělobrádek. Širší vedení KDU-ČSL pak schválilo programovou část koaliční dohody s ČSSD a hnutím ANO. Už v sobotu to udělala ČSSD.

"Neznamená to ještě, že do koalice vstupujeme," zdůraznil Bělobrádek. V zadání přímo není, že ministerstva musí být tři místo dvou, která lídr ČSSD Bohuslav Sobotka lidovcům nabídl. "To bude věc dalšího jednání," řekl šéf lidovců. Záleží podle něj na tom, kolik členů bude vláda mít.

Faltýnek: Křeslo zemědělství by měla mít ČSSD

Podle šéfa poslanců hnutí ANO Jaroslava Faltýnka by křeslo ministra zemědělství měla získat ČSSD. "Tři roky se vyjednávalo o nové zemědělské politice v Bruselu a sociální demokraté se toho účastnili a bojovali spolu s nevládními organizacemi za práva českých zemědělců a podařilo se dosáhnout významných úspěchů. Nechci se dotknout kvalifikace lidí, které zmínil pan Bělobrádek, ale nikoho z nich jsem neviděl na žádné zemědělské akci. Proto si myslím, že by tento resort měla mít ČSSD," vysvětlil Faltýnek.

Místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková se k této variantě zatím nechce vyjadřovat. "O obsazení ministerstev jsme se zatím nebavili a nic jsme neodsouhlasili. Je to všechno záležitostí jednání v příštím týdnu," řekla.

Sobotka zatím KDU-ČSL nabídl zdravotnictví a kulturu. Jenže na sobotním jednání ÚVV ČSSD předseda strany slyšel, že má právě o zdravotnictví usilovat. Mohl by ho tedy s lidovci právě za zemědělství vyměnit.

Bělobrádek řekl, že kandidátem na ministra zemědělství ve vládě by byl buď on, nebo první místopředseda strany Marian Jurečka či senátor Petr Šilar. Záleží na tom, jaké případně pozice KDU-ČSL ve vládě získá.

Šlo to i beze mě, pochválil šéf KDU-ČSL vyjednavače o vládě

Na jednání vedení strany Bělobrádek pospíchal přímo z letiště Václav Havla, kam se vrátil z dvanáctidenní stáže v USA. Bělobrádka hned z letiště řidič odvedl do stranického sídla Charitas v centru Prahy. "Vyjednávací tým odvedl dobrou práci, ukázalo se, že to šlo i beze mě," řekl iDNES.cz na letišti Bělobrádek.

Jeho letadlo z Frankfurtu přistálo v 9:13 a přímo z letiště zamířil za kolegy, kteří se sešli v deset dopoledne. Když vystoupil na letišti, měl Bělobrádek vlastně kolem "půl čtvrté" ráno newyorského času, ze kterého se bude muset přeorientovat.

Lidovci pak v deset ráno začali schvalovat koaliční smlouvu ve stranických orgánech. Nejprve to bylo předsednictvo, později to potvrdil i celostátní výbor, ale přidal úkol pro Bělobrádka, že musí vyjednat pro lidovce zemědělství. A nakonec smlouvu schválila i celostátní konference.

Ne všichni byli ale přesvědčeni, že lidovci mají koaliční dohodu hladce odmávat bez jasné dohody stran o křeslech. "Nelze oddělit dobré úmysly a cíle od těch, kteří je mají realizovat. Když nemáme toho, kdo to bude realizovat, tak to nemá smysl," řekl bývalý šéf strany, senátor Jiří Čunek. Později byl spokojen s tím, že strana jasně řekla, že do vlády nepůjde, pokud nezíská post ministra zemědělství.

"V 21. století existuje něco jako e-mail a telefon"

Bělobrádek si stihl koaliční smlouvu prostudovat při návratu z USA. "Samozřejmě jsem byl ve styku s vyjednavači. V 21. století existuje něco jako e-maily a telefon," řekl Bělobrádek na letišti iDNES.cz, které na něj v příletové hale letiště čekalo jako jediné médium.

"Chybí tam dost podstatných věcí. Je to jenom návrh, ještě musíme prodiskutovat některé sporné body," začal nejprve zostra hodnocení koaliční smlouvy předseda KDU-ČSL a potvrdil tak ostré vzkazy, které poslal v rozhovoru pro MF DNES z USA. Odmítá dělat ČSSD a hnutí ANO užitečného idiota. (více najdete zde)

Pak ale otočil a svá slova výrazně mírnil. "V tom textu, který je teď připraven, je drtivá většina zásadních věcí, které jsme chtěli prosadit. Je to velmi dobře vyjednané, vyjednávací tým odvedl dobrou práci," řekl iDNES.cz. Bělobrádek si už na pondělí večer po jednání Sněmovny se Sobotkou a šéfem ANO Andrejem Babišem domluvil schůzku, na které se mají křesla řešit. A až se oni tři domluví, bude to ještě jednou schvalovat celostátní výbor KDU-ČSL.

O počet křesel pro lidovce může být ještě boj. "Myslíme si, že KDU-ČSL má nárok na dva resorty. Vadí mi tradice, že nejmenší určuje pravidla hry. Můžeme se bavit o menšinové vládě, vždy je lepší, když se dohadují dva," prohlásil už v pátek šéf hnutí ANO Andrej Babiš. (více zde)

Bělobrádkovy vzkazy z USA považoval Sobotka za alarmující

A vzkazy Bělobrádka z Ameriky, že lidovci nebudou dělat dvěma silnějším partnerům stafáž či užitečné a že lidovci nemusí ve vládě být, když nedostanou tři křesla a mezi nimi ta, kde by mohli prosazovat priority lidovců, pomoc rodinám či venkovu, se nelíbily ani Sobotkovi.

"Některé výroky pana Bělobrádka pokládám za alarmující," řekl v pátek Sobotka. V sobotu, když koaliční smlouvu s lidovci a ANO schvaloval ústřední výkonný výbor ČSSD, už ale opět zdůrazňoval, že k jednání o křeslech ve vládě bude přistupovat velkoryse a nikoli úzkoprse.

Výbor hnutí ANO bude koaliční smlouvu schvalovat příští týden. Sobotka chce prezidentu Zemanovi do konce roku navrhnout i personální složení vlády, na němž se ale nejprve musí domluvit s Babišem a Bělobrádkem.

Za nepřijatelnou označil první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka první nabídku od Sobotky, že by KDU-ČSL mohla mít jen dvě křesla, zdravotnictví a kulturu. Straně jde i podle něj o to, aby se ve vládě mohla předvést na resortech, kde by mohla zvýraznit priority strany, tedy hlavně pomoc rodinám a venkovu. Jak potvrdil celostátní výbor KDU-ČSL, lidovce nejvíc zajímá ministerstvo zemědělství.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video