Ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | foto: Dan Materna, MAFRA

Heger jednal hodiny s poslanci, ti jej nakonec podpořili

  • 375
Poslanci a nespokojení lékaři několik hodin názorově "grilovali" ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Pozvali si ho spolu s nespokojenými lékaři na jednání výboru pro zdravotnictví. Ten nakonec ministrovy reformy odsouhlasil. Protesty lékařů odsoudil.

Ministr jednal s poslanci a lékaři asi čtyři hodiny. Poté, co představil reformní kroky a nastínil současnou situaci ve zdravotnictví, se strhla názorová bitva.

Poslanci ODS odmítli postup České lékařské komory (ČLK) a pustili se do ní i do Lékařského odborového klubu. "Zatímco odboráři dělají svou práci, současné vedení komory vede tuto stavovskou organizaci na scestí, protože svou podporou hromadným odchodům lékařů hájí zájmy jen vybrané skupiny svých členů," znělo z řad ODS.

Šéf komory Milan Kubek politoval, že se zapomíná na aktuální problémy. "Mrzí mě, že se situace tak zpolitizovala a že ze strany některých poslanců padaly urážky na stranu téměř 4 tisíc lékařů. Když jsem na ty urážky chtěl odpovědět, tak mi nebylo umožněno promluvit. Po dvou hodinách už jsem neměl sílu to poslouchat a raději jsem odešel do ordinace za pacienty, což mi přišlo smysluplnější," uvedl Kubek.

Ze strany poslanců ani ministra podle něj nepadly žádné konkrétní návrhy.

Schůzka nadzvedla i poslankyni za KSČM Soňu Markovou. "Trvalo to několik hodin, ale moc hodnotné to podle mého názoru nebylo, protože myšlenek tam příliš nepadlo. Kolegové z obou znepřátelených táborů měli politické řeči místo toho, aby se tam něco řešilo," uvedla Marková.

Dodala, že očekávala alespoň minimální ústupek ze strany ministra a vlády. Poté by prý z nejradikálnějších názorů ustoupili i nespokojení lékaři.

Poslanci podpořili ministra

Výbor nakonec přijal dvě usnesení. "V prvním se hovoří o tom, že vidíme jako jediné řešení prosazení připravených reformních zákonů. Vyzvali jsem v něm ministra, aby je rychle předložil do legislativního procesu," uvedl předseda zdravotnického výboru Boris Šťastný (ODS).

Výbor naopak odmítl přístup LOK a ČLK. "Je to nebezpečná aktivita destabilizující české zdravotnictví a ohrožující české pacienty," citoval z usnesení Šťastný, pro které hlasovalo 12 z 19 poslanců.

Podle Šťastného není možné do zdravotnictví nalévat další peníze. "To je vyloučené. Jediný způsob, jakým peníze brát, je reformou. Jedině tak se zlepší finanční situace všech zdravotníků. Aktuální nátlakové akci lékařských odborářů, kteří si berou pacienty jako rukojmí, by neustoupila žádná vláda na světě. Musíme především trvat na urychleném přijetí reformních kroků," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue