Jednání chatařů výsledek nepřineslo

  • 10
Kasárna - Žádný konkrétní výsledek nepřineslo několikahodinové jednání mezi českými chataři, zástupci slovenské obce Makov a podnikateli o sporných pozemcích na Kasárnách. Zároveň obě strany sporu znovu vyzývají premiéry obou zemí, aby jim pomohli. Ti přitom prohlásili, že nebudou do sporů dvou soukromých subjektů nijak zasahovat. Jednání mělo vyřešit spor, kdy obec Makov, pod níž oblast spadá, prodala v únoru pozemky pod chatami dvěma slovenským podnikatelům.
Ve fotogalerii jsou snímky z jednání na Kasárnách.

"Do dvou týdnů se sejdou majitelé chat a pozemků, aby se domluvili na spolupráci. Zároveň chceme požádat premiéry obou zemí, aby sestavili komisi, která pomůže vyjasnit vlastnické vztahy k chatám i pozemkům," přečetl společné prohlášení Leopold Bednařík z lyžařského klubu Javorník.

Komu vlastně patří chaty?
Dva slovenští vlastníci pozemků, kteří je koupili v únoru od obce Makov, kam rekreační oblast spadá, žádné nové návrhy chatařům na společné podnikání nedali. "Těch návrhů je více. Nemá smysl o nich mluvit, když není jasné, komu chaty patří," řekl jeden z nich Ján Dorociak.

Podnikatelé totiž tvrdí, že slovenský zákon se dá vykládat i tak, že s koupí pozemků získali také chaty českých sportovních klubů.

Pozemky neprodáme, tvrdí podnikatelé
Zároveň odmítli už na začátku jednání návrh starosty Makova Mariana Masnici, že obec zpátky koupí sporné pozemky. "Nyní s tímto návrhem nesouhlasíme," prohlásil Dorociak.

Sportovní kluby Zlín rovněž odmítly prodat podnikatelům své chaty. "Valná hromada klubu se totiž rozhodla, že nebude s panem Dorociakem spolupracovat. Pro nás prodej nepřipadá vůbec v úvahu," podotkl zástupce Sportovních klubů Zlín Leopold Bednařík. Naopak šéf TJ Moravan Otrokovice Vladimír Janů tuto možnost nevyloučil.

Bude další jednání
Další kolo jednání tak čeká představitelé českých sportovních klubů s majiteli pozemků pod jejich chatami. "Pro nás by bylo ideální, kdyby obec koupila pozemky zpět a nám je pronajala, nebo odprodala. S tím ale nový vlastník nesouhlasí," řekl zástupce Sportovních klubů Zlín Leopold Bednařík.

Podnikatel Ján Dorociak naopak nezakrývá, že by měl zájem o chaty sportovních klubů. "Já jsem nikdy neřekl, že o chaty zájem nemám. I proto chci, aby se vlastnické vztahy vyjasnily. Ale nezavrhuji podnikatelskou spolupráci," uvedl Dorociak. Jeho nabídku ale sportovní kluby odmítají.

Setkání bylo konečné korektní
Především slovenská strana znovu kritizovala přílišnou medializaci celé kauzy a o dalších jednání chce informovat jedině před tiskové kanceláře obou zemí. Obě strany se nicméně shodly, že jednání bylo konečně korektní a věcné.

Na jednání v chatě Bačkárka se sešli zástupci slovenské obce Makov, pod níž rekreační oblast spadá, dva podnikatelé, jimž pozemky patří, a zástupci českých sportovních organizací. Ty mají na Kasárnách několik turistických chat.

"Jsem optimista a doufám, že se dohodneme," řekl těsně před jednáním zástupce lyžařského klubu z Javorníků Leopold Bednařík.

Prodej pozemků se už nelíbí ani Slovákům
Proti prodeji pozemků pod českými chatami se nebouří už jen čeští chataři, ale i stovky domácích občanů.
Obecní zastupitelstvo v Makově, pod něž Kasárna spadají, v únoru schválilo prodej pozemků pod chatami českého Sportovního klubu Zlín a Tělovýchovné jednoty Moravan Otrokovice místním podnikatelům Jánovi Dorociakovi a Štefanu Bajcarovi o rozloze více než 4500 metrů čtverečních za patnáct slovenských korun za metr.
Místní občané však s prodejem nesouhlasí, protože tržní cena pozemků dosahuje nejméně dvě stě korun za metr čtvereční. Vedení obce tak připravilo obecní pokladnu nejméně o 840 tisíc slovenských korun.
Místní občané v petici, doručené zastupitelstvu, žádali zrušit usnesení o prodeji pozemků, jakož i to, aby se každý další prodej uskutečnil veřejnou dražbou.
Zastupitelstvo vzalo petici na vědomí, ale žádost o zrušení usnesení odmítlo. Nespokojení občané si však míní stěžovat na postup samosprávy u nejvyšších zákonodárných orgánů.

O hranici se jednat už nebude
"Nejdeme už do jednání s tím, že chceme posunovat hranici. V tuto chvíli je to nemožné a nemá smysl jednání bořit. Jde nám především o možnost využívat pozemky pod chatami k turistickému účelu. Chceme se s podnikateli a obcí dohodnout," prohlásil Bednařík.

Na uzavřené jednání byli vpuštěni pouze dva novináři, zpravodaj České tiskové kanceláře a Slovenské tiskové kanceláře. Před chatou je několik televizních štábů z obou zemí a spousta zpravodajů z novin a časopisů.

Chataři přijali výzvu premiérů
Převážně zlínští majitelé chat, které po rozdělení federace zůstaly na území Slovenska v katastru obce Makov, jednáním chtějí reagovat na pondělní výzvu českého a slovenského premiéra.

"Respektujeme přání premiérů, ale pokud druhá strana přijde s návrhem na změnu hranice a předání území České republice, to ať k nám raději nejezdí. Ve sporu je dost zavádějících nepřesností. Každý novinář chce totiž něco odvést pro svou stranu," řekl starosta Makova Marián Masnica. Podtrhl, že Zeman i Dzurinda konstatovali, že pozemky jsou na Slovensku, a spor podle Masnici musí být řešen podle slovenských zákonů.

Mají si obě strany sporu ještě co říci?
"Mám pocit, že z naší strany na této schůzce nemůžeme očekávat nic dobrého. Už jsme všechny prostředky pro komunikaci vyčerpali. Ale když nás k tomu prostřednictvím televize oba premiéři vyzvali, tak tomu chceme dostát," prohlásil předseda Tělovýchovné jednoty Moravan Otrokovice Vladimír Janů. Varoval však, že výsledkem schůzky může také být další vyostření sporu a zhoršení vzájemných vztahů.

Výsledkem pondělního jednání Zemana s Dzurindou o Kasárnách je zklamán předseda lyžařského klubu Javorník Leopold Bednařík. Ani on však nechce tuto snad poslední příležitost k urovnání sporu promeškat. "Sejdeme se tedy ještě jednou," připouští. Svou účast potvrdil také ředitel Sportovních klubů Zlín Pavel Chvaszcz.

Podnikatelé čekají na krok chatařů
Slovenský podnikatel Ján Dorociak nečekal ani tolik na vyjádření českého a slovenské premiéra, jako ho prý mnohem více zajímá reakce představitelů dvou českých klubů na jeho nabídky ke spolupráci.

"Já především čekám na krok chatařů, kteří mi dodneška oficiálně neodpověděli na mé nabídky. Zatím své názory sdělují jen médiím," řekl nový majitel pozemků pod chatami. Představitelé klubů označili již dříve nabídky podnikatele za krajně nevýhodné.

Středečního jednání, které svolal starosta Makova, se ale Dorociak zúčastní.

Jednání se podle vlastních slov nebrání. "Ale musím zopakovat, že je to především věc obce a chatařů. Já jsem za pozemky zaplatil, vlastnictví je tedy nezpochybnitelné. Navíc za měsíc a půl nikdo tento krok obce nevyvrátil," dodal Ján Dorociak.

Pokud nějaká instituce uzná, že prodej byl protizákonný, nebude se tomu bránit. "Jednoduše pozemky obci vrátím a vezmu si zpět peníze. Ale jak říkám, o tom já nerozhoduji," poznamenal Dorociak.

Snažte se sami, vzkazují premiéři
Premiéři se shodli, že jednání mezi slovenskou obcí Makov, v jejímž katastru příhraniční oblast Kasárna leží, českými majiteli chat a novým soukromým vlastníkem tamějších  pozemků ještě nevyčerpala své možnosti.

Podle Zemana by se měly sporné strany sejít k jednání do 31. května. Česká vláda bude podle něj problém sledovat. Český premiér uvítal Dzurindův úmysl, že je jeho vláda připravena v rámci svých možností zasáhnout. Zeman uvedl, že předložil Dzurindovi návrh, který by měl přispět k řešení problému a zamezit jeho opakování. Odmítl však, stejně jako Dzurinda, hovořit o podrobnostech.

Chataři se hrozí: Domluva s darebáky a mafiány?!
"Nám má někdo dávat ultimátum, že se máme do tří dnů s někým domlouvat, když jsme to nezavinili? S těmi darebáky a mafiány, kteří tam dělají podrazy? Vláda ať se domlouvá. Tohle je od Zemana sprosťárna. Deset roků jim píšeme a dáváme jim zprávy, a nikdo se neozval," jen obtížně krotil večer po jednání premiérů svůj hněv chatař Josef Grund.

Lepší pocity neměl ani předseda Tělovýchovné jednoty Moravan Otrokovice Vladimír Janů. "Musel jsem si dát několik panáků, abych se z toho vzpamatoval. Je to hrůza. Hodně jsme na premiéry spoléhali, ale tento výsledek, to je naprostá tragédie," řekl Janů.

Mnohem víc čekal od jednání premiérů o Kasárnách také předseda lyžařského klubu Javorník Leopold Bednařík. Připustil však mírný optimismus a vůli sejít se na výzvu předsedů vlády s účastníky sporu ještě jednou. "Nedovedu si však představit, že by ještě bylo v moci makovského starosty zvrátit prodej pozemků pod našimi chatami soukromé osobě. Je škoda, že nelze posunout hranici," konstatoval Bednařík.

Za slabý označil zveřejněný výsledek jednání premiérů o Kasárnách také zlínský hejtman František Slavík. "Je to velmi malý pokrok. Čekal jsem, že vydají chatařům nějakou záruku. Těžko si dovedu představit, co s tímto sporem dál," dodal hejtman.

Zeman přitom před několika dny znovu slíbil, že chce a bude v případu hledat rozumné řešení. Dzurinda byl společnému jednání také nakloněn, dokonce věřil, že se obě strany dohodnou ke spokojenosti všech. Po jednání však prohlásil, že slovenské úřady dosud nedostaly žádný oficiální podnět, ať stížnost nebo žalobu, takže se celou kauzou ani ofiiálně zabývat nemohou.

Změna hranice nepadá v úvahu
Ačkoli chataři neustále upozorňují na to, že všechny problémy v blasti Kasáren souvisí s průběhem státní hranice, o její změně se ale nejspíš mluvit nebude.
V jejich úsilí o přesunutí hranice na hřeben Javorníků je podpořil zatím jen ministr vnitra Stanislav Gross, slovenská strana změnu nepřipouští. České ministerstvo zahraničí odmítlo do sporu vstupovat, protože ten má občanskoprávní charakter.

Česko-slovenské hranice v Beskydech, Kasárna - Makov

Chataři v oblasti Kasáren mají velmi smíšené pocity, dojmy i zážitky. Tomu, že by se ministerstva obou států (Česka a Slovenska) mohla domluvit a hranice změnit, příliš nevěří.

Premiéři ČR a SR Miloš Zeman (vlevo) a Mikuláš Dzurinda se setkali během Dzurindovy oficiální návštěvy ČR. (28. května 2001)

Vladislav Vařák, nájemce chaty Bačkárka ve slovenské rekreační oblasti Kasárna, kterou si pronajal od Tělovýchovné jednoty Moravan v Otrokovicích, stále neví, zda chatu bude moci provozovat i nadále. Makovské zastupitelstvo, pod které obec spadá, totiž v únoru letošního roku rozhodlo o prodeji pozemků pod českými chatami slovenským soukromníkům. Čeští majitelé nemovitostí se proto 30. května v Makově sešli se slovenskými partnery, aby se pokusili jednáním dospět k řešení celé situace. (30.5.2001)

Přednosta Okresního úřadu v Čadci Jozef Špita (uprostřed), starosta Makova Marian Masnica (vpravo) a zástupce Sportovních klubů Zlín Leopold Bednařík (zcela vlevo) na jednání o dalším osudu nemovitostí českých vlastníků ve slovenské rekreační oblasti Kasárna, které se uskutečnilo v chatě Bačkárka. Makovské zastupitelstvo, pod které rekreační oblast spadá, totiž v únoru letošního roku rozhodlo o prodeji pozemků pod českými chatami slovenským soukromníkům. (30.5.2001)

Zástupce Sportovních klubů Zlín Leopold Bednařík (vpravo) a Vladislav Vařák, nájemce chaty Bačkárka ve slovenské rekreační oblasti Kasárna, přicházejí na jednání o dalším osudu nemovitostí českých vlastníků ve slovenské rekreační oblasti, které bylo právě v chatě Bačkárka. Makovské zastupitelstvo, pod které rekreační oblast spadá, totiž v únoru letošního roku rozhodlo o prodeji pozemků pod českými chatami slovenským soukromníkům. (30.5.2001)

Proti prodeji pozemků protestují i Slováci. Josef Pavlík z Makova si stěžuje, že obec prodala pozemky na Kasárnách příliš levně. (30.5.2001)

Starosta Makova Marian Masnica, který incioval jednání o sporných pozemcích na Kasárnách, s novináři moc mluvit nechtěl. (30.5.2001)

Zástupce SK Zlín Leopold Bednařík šel na jednání o sporných pozemcích na Kasárnách s optimistickou náladou. (30.5.2001)

Chataři a majitelé sporných pozemků v rekreační oblasti Kasárna u jednacího stolu. (30.5.2001)

Na jednání o sporných pozemcích v rekreační oblasti Kasárna novináři být nesměli. Po několika snímcích a krátkém natáčení před začátkem schůzky, museli z chaty Bačkárka odejít. (30.5.2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video