Po volbách připadá v úvahu hned několik koaličních variant. Ilustrační foto

Po volbách připadá v úvahu hned několik koaličních variant. Ilustrační foto

Jedna věc je jistá: dnešní vládní koalice skončí

  • 97
Volby ještě nezačaly a o jedné věci už není třeba pochybovat: vláda v současném složení se už brzy stane historií. Koalice tří stran, které dal po volbách v roce 2002 dohromady tehdejší vítěz Vladimír Špidla, tedy sociální demokraté, lidovci a Unie svobody, nemá šanci na znovuvzkříšení.

Přejít na volební speciál

Jednak unie vstupuje do předem prohraných voleb (v preferencích dlouhodobě sbírá podporu necelého procenta lidí), jednak další spolupráce Paroubkovy ČSSD a Kalouskovy KDU-ČSL se jeví jako málo pravděpodobná. Takže ať už volby dopadnou jakkoliv, alespoň nějakou změnu přinesou.

Jeden z posledních průzkumů volebních preferencí, který v pátek zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění, naznačil, že pozice dvou hlavních stran se přibližují. ODS si zatím u lidí udržuje náskok, nicméně ČSSD je těsně za ní. - více zde

Průzkum dával naději na překročení pětiprocentní bariéry nutné pro vstup do Sněmovny ještě třem stranám: komunistům, lidovcům a Straně zelených.

Volební výsledky se sice nejspíš budou od průzkumů lišit, nicméně pro ilustraci, jaké vládní koalice nás mohou čekat, dobře poslouží právě zmíněné výsledky CVVM. Z nich vyplývají dvě možnosti sestavení většinové vlády.

1. Topolánek + Kalousek + Bursík
Tato středopravá sestava by podle průzkumu disponovala 105 hlasy v dvousetčlenné Sněmovně, což pro pohodlné vládnutí stačí. Nutno dodat, že lídr ODS sní maximálně o dvoučlenné koalici, a to s lidovci. Zelení jsou pro něj příliš nevyhranění, v řadě programových věcí se s ODS neshodují. Mimo jiné v otázce rovné daně.

2. Topolánek + Paroubek
Přesnější by však bylo napsat koalice ODS a ČSSD, protože pokud by po volbách došlo na tuto variantu, současní lídři stran by u toho nejspíš nebyli. Oba totiž v kampani zdůrazňují, že vzájemnou spolupráci považují za vyloučenou. Nelze vyloučit, že by tato aliance mohla být obdobou dřívější opoziční smlouvy, kdy ČSSD (Miloš Zeman) vládla a ODS (Václav Klaus) jej z opozičních lavic držela u moci.

Budeme-li počítat s možnými výchylkami oproti průzkumu CVVM, což volby mohou přinést, měli bychom počítat s těmito dalšími variantami:

3. Paroubek + Filip
Nešlo by sice o čistokrevnou vládní koalici (tu si ČSSD s komunisty zakázala), ale o to, že by poslanci KSČM vyjádřili důvěru jednobarevné menšinové vládě Jiřího Paroubka a v příštím období by ve Sněmovně společně rozhodovali o podobě dalších zákonů.

4. Paroubek + Kalousek + Bursík
Tato varianta je sice - jak už bylo v úvodu uvedeno - málo pravděpodobná, nicméně mohla by nastat v případě, že by ČSSD výrazně vyhrála volby a na rozdíl od ODS by byla schopna s lidovci a zelenými sestavit většinovou vládu.

5. Topolánek + Kalousek
Pro případ, že by zelení sice vstoupili do Sněmovny, ale rozhodli se setrvat v opozici, by nakonec mohli umožnit svými hlasy vznik menšinové vlády ODS a lidovců. Jak to nakonec dopadne a jestli se ve hře neobjeví nějaká zatím nečekaná varianta, se dozvíme už příští sobotu večer, kdy budou známy výsledky voleb.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video