Jednání krajských zastupitelů z ČSSD o budoucí jihomoravské koalici. Ilustrační foto

Jednání krajských zastupitelů z ČSSD o budoucí jihomoravské koalici. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Jedná se bez vítěze a ODS se kmotří s ČSSD, zlobí se malé strany i iniciativy

  • 71
Malé strany a občanská sdružení spílají na sestavování nových koalic na radnicích. Nelíbí se jim, že dohody o vedení jednotlivých měst se uzavírají bez vítězné strany a že se na mnohých místech opět schyluje k velkým koalicím ODS a ČSSD. Je to podvod na voliče, zlobí se.

Na rozdíl od parlamentních voleb není na radnicích žádný prezident, který pověřuje jednáním vítěze. Jednat může každý s každým. "Bratrstvo kočičí pracky se snaží vrátit se hlavně tam, kde vítězné uskupení nenašlo partnera, nebo tam nikdo jednoznačně nevyhrál," hodnotí jednání Jaroslav Kuchař z iniciativy Vyměňte politiky.

Bez vítěze začali ostatní jednat třeba v Opavě a v Českých Budějovicích, kde hrozí, že vítězní Občané pro Budějovice odejdou do opozice. V Jihlavě, Ústí nad Labem či Plzni se vrací "osvědčená" velká koalice ČSSD a ODS. Jedná se o ní i v dalších městech.

Oranžovo-modré řešení může mít dopad i na image vlády Petra Nečase. Jednak ukazuje, že ODS se tak úplně neočistila. Zadruhé, že "kmotři" zůstávají a budou Nečase dál zlobit.

"Velká koalice je podvodem na voliče. Občané ukázali, že chtějí reformy a boj proti korupci, s čímž velká koalice moc nekoresponduje," říká předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

Vzpomíná, že i po parlamentních volbách se kmotři chtěli "nadechnout" a všichni v TOP 09 se báli velké koalice. Nakonec nevznikla. "Nyní se podnikatelům ovlivňujícím místní politiku dýchá lépe," řekl Gazdík.

Nečas se snaží ODS změnit

Prosazování reforem ve vládě tím však podle něj ohrožené není, i když tvůrci velkých koalic z řad ODS někde obešli i TOP 09. "Víme, že se Petr Nečas snaží ODS změnit, tak aby v budoucnosti vznikalo velkých koalic co nejméně," doplnil Gazdík.

I pražský lídr ČSSD Jiří Dienstbier je v tamních podmínkách odpůrcem velké koalice. "S ODS bychom se zdiskreditovali. Až na drobné změny v ní zůstali stejní lidé jako dříve," míní Dienstbier.

Na druhou stranu i Dienstbier připouští, že programově se ODS a ČSSD v průměrné obci odlišují méně než v celostátní politice. Například pražská ČSSD má sice některé levicovější body programu (sociální bydlení), ale je schopna něco v koalici oželet. Proto by jí nevadila rovněž pravicová TOP 09 jako partner. V Praze je kvůli Dienstbierovi velká koalice spíš vyloučená, ale pořád se o ni hraje v Brně.

Samotní aktéři velkých koalic většinou vysvětlují, že nové menší strany toho chtěly moc nebo se prostě jinak nemohly dohodnout. "Nepřenecháme lídrovi Tábor 2020 křeslo starosty. Podepsali jsme proto spolupráci s ODS a nyní oslovujeme ostatní," vysvětluje lídr ČSSD v Táboře Emil Nývlt.

Dvě Sobotkovy podmínky

Vedení obou velkých stran se zatím k dění na radnicích staví rezervovaně. Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka už v sobotu uvedl, že sestavování koalic schvaluje, pokud jsou splněny dvě jeho podmínky: pokud ČSSD vyhrála, měla by si v koalici nárokovat post starosty. Zadruhé se nesmí zaplést se zkompromitovanými politiky.

"Detailní informace o jednotlivých radnicích nemám, ale mé podmínky platí," doplnil včera Sobotka.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek je otevřenější. Jemu se nezdá třeba velká koalice v Ústí. Tamější ODS považuje zrovna za "zdiskreditovanou".

Diplomaticky odpověděl i místopředseda ODS Pavel Blažek: "Za místní koalice nesou odpovědnost místní politici. Některé z nich se nemusí líbit centrálám, ale kvalitu koalic ohodnotí až voliči za čtyři roky," sdělil Blažek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video