Výpověď podepsalo v pražské nemocnici Na Bulovce přes 160 lékařů

Výpověď podepsalo v pražské nemocnici Na Bulovce přes 160 lékařů | foto: Profimedia.cz

Jedna platová tabulka pro všechny je urážka, míní lékař, který dává výpověď

  • 1214
Martin Mašek pracuje jako rentgenolog v nemocnici Na Bulovce. V říjnu se rozhodl podepsat výpověď a přidat se tak k akci Děkujeme, odcházíme. Připojilo se k němu dalších 160 kolegů z Bulovky. Není to výhrůžka, je to jediná legální cesta, jak ukázat nespokojenost, míní Mašek.

Se stanovisky akce Děkujeme, odcházíme Mašek naprosto souhlasí. I když kampaň běží od května, podepsat se ji rozhodl až v říjnu.

"Se všemi body jsem souhlasil, ale říkal jsem si, že požadavek mít více peněz v této době podporu nezíská. Pak ale přišel pan ministr Drábek s návrhem platových tabulek. Všichni lékaři jsme tam ohodnocení jedinou tabulkou 17 990 korun. Zbytek naší mzdy závisí na zaměstnavateli, na tom, jak naši práci ocení a na ekonomické úspěšnosti nemocnice," uvedl Mašek s tím, že tento systém je zcela nelogický.

Odcházejí i špičky v oboru

Většina pražských neurologů podala výpověď

"Jedna tabulka bez ohledu na věk, na vzdělání, stupeň specializace, zkušenosti, mě opravdu urazila. Uvědomil jsem si, že vládní představitelé s námi jako lékaři nepočítají," dodal.

Maškovo odhodlání posílili lékaři z Vysočiny. "Když jsem viděl jejich nadšení, tak jsem si řekl, že je v tom nemůžu nechat bojovat i za mě. Tři dny jsem z toho nespal. Ale pak jsem si řekl, že výpověď podám a přesvědčím tak i ostatní kolegy," popisuje Mašek.

Přidávalo se oddělení po oddělení

Spolu s ním výpověď podalo i dalších šest kolegů z rentgenologie, pak přišlo 8 výpovědí z 11 na neurologii. Na onkologii podalo výpověď 13 lidí z 22 a tak to postupovalo dál. Vypověděli i lékaři z ARO. Dnes je na Bulovce přes 160 napsaných a podepsaných výpovědí.

"Tato nemocnice přestane fungovat. Nebude mít internu, nebude mít neurologii, krční, bude mít velmi omezený rentgen, infekční kliniku,
gynekologii a onkologii. V této situaci nejsme sami. Týká se to pravobřežních pražských nemocnic," doplnil Mašek s tím, že na Bulovce pracuje odhadem kolem 300 lékařů.

"Nikdy jsem nezažil takovou jednotu mezi lékaři. Jsou chvíle, kdy se jednotlivé obory hádají a něco si vyčítají. Nyní všichni táhnou za jeden provaz, dohodli se na společném postupu," vzkázal rentgenolog.

Někteří lékaři se k akci odhodlali i přesto, že mají hypotéky nebo živí rodiny. Do akce se zapojují i partneři a oba počítají s tím, že mohou zůstat v příštím roce bez práce.

"Jedna kolegyně má hypotéku. Já mám doma přítelkyni lékařku, která výpověď taky podepsala. Přidala se i matka samoživitelka," vypráví Mašek.

Solidárně: Všichni, nebo nikdo

Lékařský odborový klub podle něj doktorům garantuje, že se díky Dohodě o solidaritě v případě úspěšnosti akce se všichni navrátí na svá místa.

"Lékaři jsou touto dohodou svázaní. Buďto nastoupí všichni, nebo nikdo. Pravda, že je to dohoda morální. Ale tato akce je o naší cti a hrdosti celého lékařského stavu," dodal Mašek.

On ani jeho přítelkyně nemá představu, co se bude dít, až vyprší výpovědní lhůta. "V tuto chvíli nemáme žádnou variantu B. V domácím rozpočtu budeme mít pokryto něco tak, abychom mohli zůstat doma," doplnil Mašek s tím, že se v nejhorším případě budou muset na nějakou dobu uskromnit. O zahraničí ale zatím neuvažují.

Už však nevěří, že by čekání na reformy ministra zdravotnictví Leoše Hegera nečemu rychle pomohly. Ukázat nespokojenost je třeba hned. Páteční vzkaz Hegera směrem k rozzlobeným lékařům, ať na platy ještě chvilku počkají, že shání peníze, je pro Maška jen dalším vzkazem.

"Několik měsíců se nic nedělo. Prostředky na financování našich mezd se pohybují okolo tří miliard korun ročně. Na účtech zdravotních pojišťoven leží v tuto chvíli 20 miliard korun," říká. "Odtud by se daly akutně uvolnit prostředky a platy z nich financovat. V průběhu roku pak bude mít ministr na reformu čas," navrhuje řešení situace Mašek.

CO CHTĚJÍ ODBORY

Rentgenolog Martin Mašek z nemocnice Na Bulovce podepsal výpověď a přihlásil se ke kampani Děkujeme, odcházíme. která definovala požadavky lékařů do 13 bodů. Se všemi Mašek plně souhlasí, vyjmenoval tři z nich:

LEPŠÍ SYSTÉM ZDRAVOTNICTVÍ
Lékaři nemohou mluvit do toho, jaký přístroj by měla nemocnice pořídit, na jejich názor se nikdo neptá. Systém je nastaven špatně. Malé nemocnice si pořizují přístroje hodné nemocnic fakultních, aniž by pro to měly dobré zázemí a specialisty. Navíc jsou tyto přístroje často předražené. Není definována síť nemocnic, nejsou nadefinovány standardy lékařské péče.

LEPŠÍ SYSTÉM VZDĚLÁVÁNÍ
Mladí lékaři, kteří se chtějí vzdělávat,dopředu neví, které stáže by měli absolvovat a kde. V tuto chvíli ani není jasné, jaký poměr času musí mladý lékař strávit na akreditovaném pracovišti ve vzdálené fakultní nemocnici mimo svůj domov a rodinu. Nejsou jasně nadefinována akreditovaná pracoviště ani financování stáží.

LEPŠÍ PLATOVÉ PODMÍNKY
Za dvacet let práce českých lékařů je naše zdravotnictví na západní úrovni, ale platy tomu neodpovídají. Jediné, co zmrzlo, je cena naší práce, tvrdí doktoři. Všechny vstupy, které do zdravotnictví tečou jako jsou přístroje nebo například léky, jsou přitom za ceny srovnatelné se západními zeměmi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video