Jediné dobré řešení: předčasné volby

  • 7
Vladimír Špidla dostal v eurovolbách ránu, ze které se nevzpamatuje. Dvě reakce: Špidlova - nic se neděje, jedeme dál; Topolánkova - Špidla ztratil mandát k tomu, aby mluvil za republiku. Oboje je stejný nesmysl.

Za stěnou silných slov se v kuloárech čile jedná o tom, jak vládu "udržet na přístrojích".

Variant je mnoho - od prostého dozoru Grosse coby předsedy strany, až po kabinet s podporou komunistů. Správné řešení je ovšem jen jedno, předčasné volby.

Náš politický systém není vhodný k flikování. To má například v Holandsku název polder politik. Konzervativci, liberálové i socialisté se nakonec vždycky dohodnou. Ani ve Skandinávii není hranice mezi vládou a opozicí ostrá a voliči to chápou.

Zde však vedou levice reprezentovaná socialisty a pravice vedená ODS nesmiřitelný ideologický boj. Spoluvládnutí, jakkoli je pro politiky výnosné a pochopitelné (vždyť pijí v jednom bufetu), je pro veřejnost nesnesitelné.

Opoziční smlouvu vydávali její tvůrci za velký vynález. Ve skutečnosti vedla k hospodářské i politické stagnaci, k tomu, že důležité problémy, jako je reforma zdravotnictví a penzí, tlačí politici před sebou. Další dva roky panování ochromeného Špidly s Grossem v zádech si nemůžeme dovolit.

Úřednická vláda? Václav Klaus ostře kritizoval Václava Havla, když využíval do mrtě svých papírových pravomocí a tahal za nitky po pádu kabinetu ODS. Má nyní hrát stejnou roli?

Vladimír Špidla zaslouží úctu aspoň za to, že obnovil jasnou čáru mezi vládou a opozicí. I trouchnivějící ODS v roli kruté opozice rozkvetla. Jestliže nyní vládě dochází šťáva, měli by si manipulátoři, političtí mágové i hlava státu uložit půst: o tom, kdo má mít moc, ať rozhodne hlasování občanů. Pro zemi je to nejen nejčestnější, ale i nejlepší.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video