Studentka na prestižní čínské univerzitě Žen-min

Studentka na prestižní čínské univerzitě Žen-min | foto: Profimedia.cz

Jedenáctiletý Číňan se dostal na práva prestižní univerzity

  • 9
V jedenácti letech se děti třeba v Česku teprve rozkoukávají na druhém stupni základní školy. Číňan Sü Cheng-žuej z provincie Jün-nan už ale přijel do Pekingu, aby jako nejmladší student v dějinách prestižní univerzity Žen-min zahájil semestr na právnické fakultě.

V Číně neexistuje minimální věk, kdy může školák složit vstupní zkoušku na univerzitu, a tak více než věk studenta Číňany zajímá, jestli mu do vysokoškolské škamny nepomohl vlivný otec, který je tabákovým magnátem.

Univerzita Žen-min už odmítla, že by otec seděl v univerzitní radě nebo věnoval věhlasném vzdělávacímu ústavu nějaký finanční dar. Mluvčí univerzity uvedl, že chlapce jednoduše doporučil místní vzdělávací odbor.

Hoch prý složil zkoušku a prošel i pohovorem. Splnil tak všechny podmínky, aby v útlém věku mohl navštěvovat přednášky s budoucí právnickou elitou národa.

Špičkoví učitelé a domácí studium

Pravdou však zůstává, že otec Sü Wen-lin na vzdělání svých ratolesti nikdy nešetřil. Süova starší sestra studovala v Kanadě, aby se posléze stala vládní úřednicí. Jeho starší bratr studoval také právnickou fakultu na univerzitě Žen-min.

Zázračné děti

V roce 2007 se na Hongkongskou baptistickou univerzitu dostal devítiletý matematický génius March Boedihardjo.
Současný rekord v Guinessově knize rekordů ale drží Američan Michael Kearney, který na South Alabama University studoval antropologii a vysokoškolský titul získal v deseti letech.

Zdroj: The Daily Telegraph

Süova hvězdná studijní dráha začala už na základní škole. Už po druhé třídě chlapec cítil, že ve škole neprobírají látku dostatečně svižně a mocný otec mu zařídil bydlení v Kchun-mingu, kde pro syna najal špičkové soukromé učitele. Ani ne za půl roku Sü dodělal základní školu a v osmi letech už měl za sebou nižší střední školu.

"Ve vyšších ročnících střední školy docházel pouze skládat zkoušky," uvedl mluvčí školy s tím, že hocha několikrát viděl řídit auto. Vstupní test na vysokou školu potom Sü složil na 526 bodů, o 31 bodů tak překonal hranici nutnou pro vstup na prestižní univerzitu.

Jeden z blogerů, který o sobě tvrdí, že hocha soukromě doučoval, nicméně podle britského listu The Daily Telegraph říká, že Sü byl nervózní dítě, působil krátkozrace a byl prý velmi neposlušný student.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video