Somálský pirát Abdi Ali stojí před tchajwanskou lodí vyplavenou na pláž ve

Somálský pirát Abdi Ali stojí před tchajwanskou lodí vyplavenou na pláž ve městě Hobayo přílivem. Hobayo bývalo baštou tamních pirátů (23. září 2012) | foto: AP

Trhali nám kůži kleštěmi, popisují námořníci tři roky v zajetí pirátů

  • 54
Jedenáct námořníků, které v listopadu 2010 zajali somálští piráti, je na svobodě. Věznitelé je přes tři a půl roku drželi v zajetí a mučili je. Část posádky již dříve mořští lapkové propustili, když za ně dostali výkupné.

Skupině se podle jedné verze podařilo utéci s pomocí některých z ozbrojenců v pátek brzy ráno. V nedaleké vesnici se jich ujala provládní milice, řekl britskému serveru The Telegraph Omar Šejch Ali Osoble ze somálského útvaru pro boj s piráty. 

"Pár z nich mělo boty, někteří na sobě měli jen spodní prádlo, ale podařilo se jim utéct skrz okno a dostat se do bezpečí," popsal jejich útěk. "Přebrali jsme je a ubytovali je v hezkém hotelu. Měli tam klimatizaci a teplou vodu, všichni byli ráno hrozně šťastní." 

Podle Osobleho nebyli námořníci ve špatném zdravotním stavu. Líčili však otřesné zážitky. "Někteří z nich byli opravdu ošklivě bití. Někdy byli donuceni zavolat domů a říct, že potřebují peníze, aby byli propuštěni. Museli říkat, že jsou na umření, zatímco je během telefonování bili," popsal britskému serveru.

Některé také piráti zamykali do kontejnerů nebo jim trhali kůži na dlaních kleštěmi. V jeden okamžik třeba celou posádku strčili na tři dny do prázdného bazénu bez jídla a bez vody, pokračuje Osoble, jenž se pirátství snaží potírat v somálském regionu Galmudug. Uneseného kapitána podle něj piráti jindy zase svázali a ponořili do moře a stříleli kolem něj. Prý je rozčílil tím, že se svou posádku snažil udržet v klidu. "Všichni jsou strašně šťastní, že jsou volní," dodal Osoble.

Nyní čeká námořníky návrat domů.

Pákistánce propustili. Zaplatil za ně podnikatel

Jejich příběh začal v listopadu 2010, kdy se na lodi pod vlajkou Malajsie plavili kolem Afrického rohu. Lapkové tehdy zajali celkem 23 členů posádky, jednoho muže zastřelili krátce po únosu - patrně v reakci na krach jednání s íránskými majiteli lodi. Ti požadovaných 8 milionů dolarů odmítli zaplatit. Podle všeho neměli ani uzavřenou pojistku, píše The Telegraph.

Zatímco námořníci původem z Bangladéše, Indie, Šrí Lanky a Íránu zůstávali v zajetí, jejich kolegové z Pákistánu byli propuštěni. Vděčili za to jednomu podnikateli, který shromáždil výkupné ve výši 1,2 milionu dolarů.

Ukořistěná loď se loni v létě potopila při bouři. Zahynulo tehdy pět rukojmí a stejný počet pirátů. Přesné detaily toho, jak se nakonec zbytku zadržovaných námořníků podařilo dostat na svobodu, nejsou známy. Jak ale připomíná britský deník, není vyloučeno, že verze o útěku není správná a piráti mohli kývnout na nižší výkupné, než původně požadovali.

Somálští piráti jsou na ústupu

Zatímco v roce 2010, kdy byli námořníci zajati, pirátství ve vodách u Afrického rohu bujelo, v posledních dvou letech počet úspěšných útoků somálských lapků klesl prakticky na nulu. Velkou měrou se o to zasloužily válečné lodě dohlížející na bezpečnost v tamních vodách, ale také samotní majitelé a dopravci, kteří se nyní snaží svá plavidla lépe zabezpečovat

Boj proti pirátům pokračuje. NATO prodlouží misi o dva roky

Před třemi lety, kdy byla aktivita námořních lupičů na největším vzestupu, měli ve svých rukou piráti dokonce více než 700 členů posádek a přes 30 lodí. OSN odhaduje, že v současnosti zadržují okolo 40 lidí. Jiné odhady mluví až o stovce rukojmí.

Ještě déle než posádku malajsijského plavidla zadržují somálští ozbrojenci třeba námořníky z thajské rybářské lodi, které vězní od dubna 2010.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue