Jedenáctá BSE neskončí vybíjením

  • 4
Počet případů BSE v Česku otevřel druhou desítku. Laboratoř v Jihlavě potvrdila, že býk z jihočeské Zvonkové trpěl nemocí šílených krav. V pořadí jedenáctý případ si však drží prvenství v tom, že neskončí hromadným vybíjením.

Zatím poslední případ BSE provázely i problémy s evidencí zvířat. Na farmě ve Zvonkové probíhá kontrola označování a evidence veškerých zvířat.

"Protože zde byla zjištěna určitá pochybení a zdá se, že kromě pozastavení zdravotních statutů stáda chovateli hrozí i právní postih," vysvětlil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. - více zde

Veterinářům proto delší dobu trvalo, než zjistili pravou identitu nemocného zvířete. "Pátrání po identitě býka č. 589617 narozeného 11. 9. 1998 je právě nyní též uzavřeno," oznámil Duben společně s potvrzením 11. případu BSE v České republice.

Býci mohou dožít
Až nyní lze tedy začít sestavovat kohortu vrstevníků a vrstevnic k případnému utracení. "Vzhledem k tomu, že jde o plemenné býky, nebude nutné je podle Josefa Holejšovského, ústředního ředitele SVS ČR, utrácet, pokud se samozřejmě prokáže jejich identita," upřesnil mluvčí veterinářů.

Pro plemenné býky totiž platí podle zákona výjimka. Ti mohou, na rozdíl od krav, dožít normální život. Musí ale být dodatečně speciálně označeni a musí být zaručeno, že se nedostanou do potravního řetězce. Po utracení, nebo uhynou-li, musí být vyšetřeni na BSE.

"Zjistit počet těchto býků nebude zase takový problém, jako dohledat, kde se býci nyní nacházejí. Budou zřejmě po celé republice," poznamenal k 11. případu nemoci šílených krav Duben.

Plemenné býky, kteří patří mezi vrstevníky nemocného, mohou zemědělci dál používat k plemenitbě. Nebyl totiž prokázán přenos nemoci spermatem na  potomstvo, takže v souladu s legislativou EU to je možné, doplnil Duben.

Zákon hledí jinak na krávy a jinak na býky
Dvojí metr na vrstevníky "šílených" býků a krav určuje zákon. "Tak to zákon stanoví. Tak na to přišli na základě statistik zkoumajících problémy BSE v Evropské unii, kde s tím mají mnohem větší zkušenosti než my," upřesnil mluvčí veterinářů.

Dodal, že je to zřejmě proto, že býci jsou dokonale evidováni. Ví se kde jsou, a nepřesouvají se v podstatě z místa na místo a není prokázán přenos prostřednictvím spermatu.

"U krav samozřejmě také není prokázán přenos z matky na potomky, ale není to zase tak jisté, a proto z hlediska bezpečnosti je to u krav přísnější," doplnil.

Česká republika usiluje už delší čas o změnu systému preventivních porážek kvůli BSE. "Zdá se, že EU nemá odvahu. Předpokládáme ale, že v dohledné době k nějaké změně může dojít. Je totiž zájem, aby se tímto způsobem nepostupovalo, nejen z České republiky," uzavřel Duben.

V Česku bylo v souvislosti s 10 nemocnými kusy utraceno a též vyšetřeno 1653 krav.

DÁLE ČTĚTE:
Další články o BSE


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video