Jedenáct poslanců ČSSD chce změnit reformu

  • 41
Kabinet Vladimíra Špidly začal bojovat s vlastními poslanci o reformu veřejných financí. Pro vládu je životně důležité, aby prošla. Jinak ještě na podzim s velkou pravděpodobností skončí. Jedenáct poslanců vládní ČSSD v úterý Špidlovi předložilo seznam změn, které požadují v reformě provést.

Kabinet Vladimíra Špidly začal bojovat s vlastními poslanci o reformu veřejných financí. Pro vládu je životně důležité, aby prošla. Jinak ještě na podzim s velkou pravděpodobností skončí. Jedenáct poslanců vládní ČSSD v úterý Špidlovi předložilo seznam změn, které požadují v reformě provést.

Večer o nich krátce jednalo předsednictvo sociální demokracie. Avšak bez výsledku. Prakticky všechny návrhy by znamenaly větší výdaje ze státního rozpočtu. Tomu se však velmi brání ostatní vládní strany - lidovci i unionisté.

V úterý ráno se kvůli finanční reformě sešli na snídani u Špidly také tři zástupci každé vládní strany, takzvaná K9. Právě lidovci a unionisté se snažili zabránit tomu, aby poslanci ČSSD měnili už domluvenou podobu reformy.

"Odhlasovali jsme, že veškeré pozměňovací návrhy bude muset nejprve schválit koaliční rada. Pokud je neschválí, nebudou předloženy," řekl předseda Unie svobody Petr Mareš.

Není zatím jasné, jestli vláda dokáže zabránit některým svým poslancům, aby koncem září předložili pozměňovací návrhy, které předtím kabinet odmítne. Zakázat jim to totiž nemůže.

Někteří sociální demokraté se přitom stále tváří neoblomně. Na otázku, jak chce vláda přesvědčit některé poslance ČSSD, aby stáhli své návrhy, Mareš odpověděl: "To je věc kolegů ze sociální demokracie."

Špidla nechtěl předložené návrhy svých poslanců komentovat. "Uzávěrka pro podávání návrhů byla k poslednímu srpnu, teď je druhého září, nejdříve se k nim musí vyjádřit ministr financí," řekl pouze.

Ministr financí Bohuslav Sobotka jen uvedl, že o všech návrzích bude s poslanci teprve vyjednávat. Změnu reformy požadují například Josef Hojdar, Vladimír Laštůvka, Jan Mládek, Karel Šplíchal, Miloš Kužvart nebo Robert Kopecký.

Některé návrhy se velmi podobají požadavkům odborářů. Ti chtějí kvůli reformě 13. září demonstrovat a mluví i o generální stávce.

Reforma se blíží do sněmovny
Poslanecká sněmovna bude o reformních zákonech jednat už tento měsíc a konfederace spolu s Asociací samostatných odborů chce na podporu svých návrhů 13. září demonstrovat.

Někteří odboroví předáci hovoří v souvislosti s reformou i o generální stávce.

V šachu je tak především ČSSD. Z jedné strany na ni tlačí odboráři, s jejichž požadavky souhlasí i komunisté, z druhé strany křičí koaliční partneři.

Ti tvrdí, že reforma je v současné podobě až příliš měkká. "Buď bude reforma přijata v této podobě, nebo nebude žádná," dal se slyšet například šéf poslanců US-DEU Karel Kühnl.

Špidla vyhrál první bitvu o reformu

Na programu jsou i doplňovací senátní volby
Sociální demokraté se budou rovněž zabývat přípravou doplňovacích senátních voleb.

Na Strakonicku by z nich měl vzejít nový člen horní parlamentní komory, který by nahradil Pavla Rychetského.

Na Brněnsku vítěz senátních voleb nahradí Dagmar Lastoveckou. Oba prezident Václav Klaus jmenoval ústavními soudci.

DESET ZMĚN REFORMY, KTERÉ ŽÁDAJÍ ODBORY

 - v prvních třech dnech nemoci nekrátit nemocenskou

 - dobu studia započítávat pro výpočet důchodu shodně jako dobu placení pojištění 

 - odchod do penze v 62 letech (vláda navrhuje 63 let)

 - ženy by měly odcházet do důchodu dřív podle počtu vychovaných dětí 

 -  při předčasném odchodu do důchodu krátit penzi jen do vyměření řádného důchodu 

 -  zachovat pětiprocentní daň z převodu nemovitostí

 - vyšší daně pro bohaté - 38 procent z příjmu

 - zavedení registračních pokladen nejen na tržištích 

 - valorizovat odpočitatelné položky, které se nezdaňují 
 
 - pomaleji snižovat daně právnických osob

Premiér a předseda ČSSD Špidla hlasuje po zahájení jednání předsednictva ČSSD (2. září 2003).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video