Večer je už odhlasováno. Lisabon prošel a předseda Senátu Přemysl Sobotka si oddychl.

Večer je už odhlasováno. Lisabon prošel a předseda Senátu Přemysl Sobotka si oddychl. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Jeden den Přemysla Sobotky: nervozita, vztek i úleva

  • 26
Když jde v Senátu vše dobře, jeho šéf si ho nemůže vynachválit. Běda ale, když mají "ovečky" jiný názor. To se Přemyslu Sobotkovi nelíbí. Znejistí a je ochoten své spolustraníky pomlouvat i před novináři. Dnešní jednání senátorů o Lisabonské smlouvě Sobotku nejprve znervóznilo, pak nazlobilo, nakonec ale měl důvod k úsměvu.

"Tento způsob integrace zdá se mi poněkud nešťastný," kritizuje unifikaci evropského kontinentu senátor ODS Richard Svoboda. "Hlasovat a referendovat se bude tak dlouho, dokud se nebude souhlasit," stěžuje si jeho stranický kolega Jiří Pospíšil. "Po dnešní debatě jsem došel k názoru, že budu hlasovat ne," přidává se ke kritikům Vítězslav Jonáš, o kterém se v médiích spekulovalo, že smlouvu podpoří.

S argumenty proti Lisabonu posléze vystupují také Jiří Oberfalzer, Miroslav Škaloud, Jiří Nedoma, Petr Pakosta či vůdce protilisabonského odboje v Senátu Jaroslav Kubera. A evropský dokument, který mají schválit, ani trochu nešetří.

Jejich stranický kolega a přímý nadřízený, šéf Senátu Přemysl Sobotka, kroutí hlavou. Odchází do místnosti pro novináře, zapaluje si cigaretu a stěžuje si na své odbojné ovečky. Ještě nedávno přitom patřil do tábora odpůrců smlouvy.

Sobotka: Nevím, co se to s nimi stalo

Nyní o nich mluví pohrdlivě a před novináři je označuje za potížisty. "Ohánějí se svobodou slova, ale když někdo řekne jiný názor, málem ho ukřičí," pohoršuje se nad nimi. Debata, ve které se u mikrofonu střídají převážně ti, kteří před dopadem Lisabonu varují, se mu evidentně nelíbí.

"Jsem překvapen, jak je to možné. Ještě před několika měsíci to bylo v našem klubu 50 na 50, osmnáct senátorů bylo pro smlouvu, osmnáct proti," diví se. Nyní podle něj nesouhlasných hlasů přibylo. "Ale to až teď, v poslední době. Vůbec nevím, proč se to stalo," tvrdí a nervózně si pohrává s cigaretou.

Nejhorší je podle něj senátor Jiří Pospíšil. Je prý netolerantní a vystupuje striktně proti. Sobotka je zkrátka odporem v Senátu zaskočen. Zřejmě se bojí, že by smlouva nemusela projít.

Ještě nedávno přitom tvrdil, že Lisabonská smlouva je mrtvý dokument. "Můj názor se během dvou let vyvíjel," hájí se nyní. Věci se prý změnily, a když Irové souhlasili s opakováním referenda, měla by ratifikace pokračovat. Před časem ale mluvil jinak - není kam spěchat, nesmíme na Iry tlačit... Připomínám mu jeho slova. "To je sice pravda, ale nemohu hlasování donekonečna oddalovat," vymlouvá se, zamačkává cigaretu a vrací se do jednacího sálu.

Český Senát nezklamal

Když po skoro šesti hodinách debaty dojde na hlasování, může si oddychnout. Proti bylo jen 19 občanských demokratů, tři se zdrželi, dva odešli ze sálu. ODS dodala své hlasy, jak slíbila. A dodala jich vrchovatě. Místo sedmi, které byly potřeba, hned dvanáct. Smlouva prošla.

To už ale ve vedlejší místnosti začínají vrnět kamery a rozsvěcejí se reflektory. Šéf Senátu odchází na tiskovou konferenci a ze zamračeného nespokojence je najednou sebevědomím sršící úspěšný politik. "Byla to dostatečná rezerva pro většinu," říká s úsměvem do objektivů.

Muž, který před chvílí své kolegy haněl, si nyní před kamerami práci Senátu pochvaluje. "Po roce a čtvrt trvající debatě český Senát rozhodl," konstatuje spokojeně. Vicepremiér v demisi Alexandr Vondra mu přitakává: "Český Senát nezklamal. Debata byla dlouhá a důkladná, ale o to v Evropě jde. Je to pro mne satisfakce," čepýří se.

O kousek dál vzdušnou čarou si prezident Václav Klaus připravuje své prohlášení. "Je to velmi smutný doklad dalšího selhání významné části našich politických elit, které v různých obdobných okamžicích až příliš dobře známe z české historie," komentuje názorový veletoč nejen Přemysla Sobotky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video