Čtyřiačtyřicetiletý Zdeněk Vandělík je přesvědčený, že se stát k českým živnostníkům chová macešsky.

Čtyřiačtyřicetiletý Zdeněk Vandělík je přesvědčený, že se stát k českým živnostníkům chová macešsky. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Je živnostníkem a prosperuje, navzdory státu

  • 93
Až do 14. června budou všichni Češi pracovat jen a jen na stát a teprve pak pro sebe. Právě na tento den připadá tradiční Den daňové svobody. Jaké to je, platit poctivě vysoké daně a dívat se na to, jak jiní podvádějí a vykazují ztrátu, vypráví živnostník Zdeněk Vandělík.

VOLEBNÍ SERIÁL: Co strany slibují?

Jaké to je mít volný víkend a jen tak lenošit, už Zdeněk Vandělík dávno zapomněl. Čtyřiačtyřicetiletý majitel truhlárny v Jirnech u Prahy tráví v práci každý všední den třináct hodin. A v sobotu devět.

Nenaříká, svůj podnik má rád. Jen ho štvou české poměry.

"Když mi jednou o stokorunu neseděly odvody, úřady mi hned napařily obří penále. A velkým krachujícím firmám prochází, když neplatí nic," zlobí se Vandělík.

Truhlárnu specializovanou na výrobu atypického nábytku založil v Jirnech už v roce 1991. Začínal od nuly. Rodina investovala úspory, naštěstí se nemusel zadlužit.

"Radši půl roku šetříme a teprve pak dokupuji nové stroje. Dluhy nedělám, úvěry jsou pro každý podnik velkou zátěží," říká. Dnes už má jedenáct zaměstnanců a firma si získala náročné zákazníky z celého Česka.

"Jednou, po našem vstupu do Evropské unie, jsme dělali i nábytek pro jeden holandský hotel. Ale jinak se soustředíme spíše na tuzemsko. Máme tolik práce, že se nám čekací doby protáhly na dva až tři měsíce. Ale zákazníci už nás znají, vědí, že je náš nábytek kvalitní, takže si rádi počkají," pochvaluje si.

I díky jeho firmě roste česká ekonomika nejrychleji za poslední roky. Jenže vděk ze strany vlády postrádá.

"Vláda nám spíš komplikuje život. Teď rozhodli, že budeme platit za naše zaměstnance místo státu nemocenskou. To je neuvěřitelné. Povede to jedině k nárůstu nezaměstnanosti. Moji kluci, ti promarodí nejvýše pět dní. Jenže v jiných podnicích jsou lidi, kteří klidně zůstanou doma i dva měsíce. Už tak nás zaměstnavatele zatěžují vysokými odvody a teď ještě tohle," žasne Vandělík.

Chybí mu také větší podpora státu domácím podnikatelům. "Zahraniční investoři dostávají miliardové pobídky, daňové prázdniny a další výhody. Oni nás jen vycucnou a jdou zase dál, jako se to teď stalo třeba v Hranicích. Vůči nám místním podnikatelům, je to nefér," říká.

Věří, že po volbách by se to mohlo změnit. "Líbí se mi rovná daň, kterou navrhuje ODS. Zjednoduší to úřadování, bude to průhlednější, a navíc ušetříme. Od začátku si myslím, že by měla být jen jedna daňová sazba, řekněme do výdělku ve výši jeden milion korun a pak třeba ještě jedna od jednoho do pěti milionů. Nynější systém s různými sazbami a odpisy jen nahrává podvodníkům a poctivým lidem přidělává potíže," míní.

Podle něj ušetří i jeho zaměstnanci. "Lidé nejsou hloupí, diskutují o tom mezi sebou. Moc dobře si umějí spočítat, jak vysoké částky na zdravotním a sociálním pojištění za ně jejich zaměstnavatel odvádí," vysvětluje. Uvítal by i zavedení daňových asignací, kdy by každý člověk mohl rozhodovat o tom, na jaký účel část jeho daní půjde. To podnikatelům zatím žádná strana neslibuje.

Dejte hlas straně, která vás přesvědčila

logo ČSSDČSSD

"Česká strana sociálně demokratická chce po volbách stabilizovat celkové daňové zatížení. Živnostníkům jsme už dříve výrazně pomohli daně snížit tím, že se zvýšily výdajové paušály. Mnohým lidem také výrazně ulevilo společné zdanění manželů s dětmi, letos této novinky už využilo asi 350 tisíc rodin. Po volbách chystáme i další změny, které by měly lidem ulevit. Jsme například připraveni dále rozšířit výdajové paušály a také plánujeme, že se zvýší sleva na dani na dítě z nynějších šesti tisíc na deset tisíc korun. "
>> pro ČSSD hlasujte zde

logo ODSODS

"Počítáme se zavedením rovné daně. Daň z příjmu podle našich představ klesne na 15 procent, a to nejen pro živnostníky, ale i pro zaměstnance a pro podniky. Pro živnostníky máme další dobrou zprávu: chceme zrušit minimální daň, aby v případě, že nevydělávají, nemuseli platit nic. Navíc - právě pro živnostníky - chystáme v roce 2007 daňové prázdniny. Součástí našeho programu je i snížení odvodů na sociální pojištění u všech lidí, což by mělo znamenat další velkou úlevu. Reformy jsme nastavili tak, aby si polepšili úplně všichni. "
>> pro ODS hlasujte zde

logo KDU-ČSLKDU-ČSL
 
"Úroveň zdanění v Česku je ve srovnání s jinými zeměmi příliš vysoká. Budeme proto prosazovat takové snížení daně z příjmu fyzických osob, aby se daňová sazba pohybovala v rozmezí od nula do 25 procent. Výši daně z příjmu právnických osob snížíme na 19 procent při zachování současné míry nákladových položek. U daně z přidané hodnoty navrhujeme přiblížení sazeb na následující úroveň: základní sazba by měla být ve výši 18 procent a snížená sazba 9 procent. Také chceme zrušit daň z nemovitostí ze zemědělské půdy."
>> pro KDU-ČSL hlasujte zde

logo KSČMKSČM

"Nedivím se podnikatelům, že si na náš současný daňový systém naříkají. Je tak složitý, že se v tom normální člověk jen těžko vyzná. My bychom rádi prosadili změnu rozložení daňové zátěže. Celkový objem vybraných daní a jejich podíl na ekonomice by se měnit neměl, ale podporujeme jeho přerozdělení. To znamená hlavně zjednodušení systému daňových úlev, protože už jich je tolik, že je to zcela nepřehledné. Nechceme je úplně zrušit, ale zjednodušit. Tedy vybrat pár titulů, u kterých daňové úlevy zůstanou, a zbylé bychom odstranili. "
>> pro KSČM hlasujte zde

logo Strany zelenýchStrana zelených

"Máme připravenou kompletní daňovou reformu, která stojí na zjednodušení výběru daní. Každá výjimka v daňovém systému totiž nahrává podvodům a každý nejednoznačný výklad je naopak příležitostí pro úřady k šikaně občanů. Zákon musí být jasný a stejný pro všechny. Naším cílem je, aby v Česku bylo takové daňové zatížení, které by nenutilo lidi, kteří vydělávají, utíkat jinam. Nemyslíme si, že by toto splnila rovná daň. Naší základní filozofií je snížení nákladů na práci, tedy snížení sociálního pojištění a daní z příjmu. "
>> pro SZ hlasujte zde
VÝSLEDKY ANKETY NAJDETE ZDE

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video