Člověk se může nakazit jen výjimečně při styku s drůbeží. Ilustrační foto.

Člověk se může nakazit jen výjimečně při styku s drůbeží. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Je zbytečné strašit lidi nemocí, říká odborník

  • 54
Jeden z největších odborníků na ptačí chřipku v ČR Zdeněk Pospíšil z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity je přesvědčen, že lidé nemusí mít z nemoci strach. "Virus ptačí chřipky už svou šanci promarnil. Kdyby se chtěl šířit z člověka na člověka, už by to dávno udělal," říká.

SPECIÁLY:
Dvacet otázek a odpovědí o ptačí chřipce
Ptačí chřipka
MAPA: Výskyt ptačí chřipky v Česku
MAPA: Pásmo možných opatření okolo Hluboké nad Vltavou

Jak moc hrozí v současné době nebo v budoucnosti člověku, že se nakazí ptačí chřipkou?
Člověk nemá za přirozených podmínek na sliznici respiračního traktu buňky pro přichycení se ptačích chřipkových virů. Nicméně se ukazuje, že za určitých okolností onemocnět může. Ale je to naprosto výjimečné, vždyť zatím zemřelo asi sto lidí.

Není i to hodně?
Vezměte si, že na světě je pět miliard lidí. A nikdo neví, jak na tom ti zemřelí lidé zdravotně byli, jestli například neměli poškozenou imunitu.

Máme se bát, že onemocníme, nebo ne, když už je ptačí chřipka v Česku.
Pesimisté říkají, už je to tady, ptačí chřipka je na postupu a může zasáhnout i člověka. Optimisté ale namítají, že virus už svou šanci promarnil, kdyby se chtěl šířit z člověka na člověka, už by to dávno udělal. Ale zatím se nic takového nestalo.

A co říkáte vy?
Já bych byl samozřejmě rád, aby měli pravdu optimisté. Ptačí chřipka je tady už několik let a zatím je hrozbou pro ptáky.

Ale přece jen na ni v Asii zemřelo několik desítek lidí...
Jenže život Evropanů je úplně odlišný. V odborném tisku například ukazovali fotku z kohoutích zápasů v Thajsku, na níž je muž, který kouše hřebínek krvácejícího kohouta, aby krev zastavil. Nebo holčička, která zemřela na ptačí chřipku v Turecku, ta se, jak známo, šla se sestrou loučit se slepičkami, které měly být zabity. Začaly slepičky pusinkovat. Není divu, že onemocněly.

Takže vylučujete lidské oběti ptačí chřipky například v Česku? Mohl by se tady člověk nakazit?
Výjimečně by se člověk mohl nakazit, ale jedině při přímém styku s drůbeží. Pokud bych tedy lidem něco doporučil, pak to, aby se tomuto přímému kontaktu vyhnuli. Když uvidí zdechlou nebo umírající drůbež, nejlepší bude, když ihned zavolají veterináře. Jinak je zbytečné lidi nemocí strašit.

Vy jste tedy optimista. Jenže optimisté dřív také tvrdili, že ptáci nakažení ptačí chřipkou k nám nedoletí, protože uhynou po cestě. A vidíte, doletěli. Jak je to možné?
Je to tím, že tito migrující ptáci jsou často virem infikováni, aniž mají klinické obtíže. Oni můžou virus vylučovat z těla, aniž by jim ublížil. Ne všichni, kteří jsou infikováni, uhynou.

V některých evropských zemích přestávají lidé jíst kuřecí maso. Existuje nebezpečí, že bychom se mohli nakazit z něj?
Kuřecí maso je po tepelné úpravě zcela bezpečné. Naštěstí je virus ptačí chřipky velice citlivý na teplo. Stačí na pár sekund dosáhnout sedmdesáti stupňů. Stejně tak jsou bezpečná uvařená vajíčka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video