Je vstup České republiky do EU ohrožen?

S postupujícími jednáními a blížícím se datem vstupu České republiky do Evropské unie se stále častěji objevují názory, které zpochybňují nejen tento proces, ale i samotnou Evropskou unii. Jelikož tyto názory, které začíná uchopovat jako téma ODS, jsou slyšet čím dál častěji, je třeba se zamyslet nad jejich příčinou.

Tu spatřuji především v nedostatečné informovanosti veřejnosti o fungování této instituce. I když se v posledních několika letech objevují stále častěji články v tisku s různými názory na náš vstup, skutečná veřejná diskuse dosud neproběhla. Vzhledem k tomu, že vstup ČR do EU bude znamenat velké politické i ekonomické změny, považuji toto zanedbání ze strany politiků i novinářů za hrubou chybu. Za této situace je pak velice jednoduché poukazovat na negativa našeho vstupu, která samozřejmě existují a ovlivňovat tak jednostranně veřejné mínění.

Politici a novináři by si proto měli co nejrychleji uvědomit, že by se tato otázka neměla stát prostředkem politického boje. Navrhuji proto co nejrychleji zahájit proces, který by veřejnost informoval o fungování Evropské unie, jejích výhodách i úskalích. Teprve na základě objektivních informací se občané této země mohou svobodně rozhodovat, zda se vstupem souhlasí či nikoli. Rozhodování o tak závažném kroku se totiž nesmí stát záležitostí vládní elity.

Křehkost situace by si však měla uvědomit i Evropská unie. Jelikož v České republice není veřejnost, jak jsem již uvedl, dosud objektivně informována především o přínosech vstupu, kritické hlasy sílí a nacházejí stále větší odezvu. K jejich oslabování rozhodně nepřispívají např. taková rozhodnutí, která mají po dobu několika let omezit volný pohyb osob občanů nově přijatých zemí na území Evropské unie či masové vybíjení dobytka ohroženého chorobou, která není zdaleka smrtelná.

Občané prostě musí cítit, že možnosti, které se otevřou po našem vstupu, mnohonásobně převyšují negativa, která budou s naším vstupem spojena. V opačném případě se může stát, že pracný proces, který se začíná nacházet ve své závěrečné fázi, nebude dotažen do úspěšného závěru.

Lukáš Pokorný
mailto:pokorny@nomen-online.cz

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video