Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga je situace okolo kácení kůrovcem napadených stromů na Šumavě pseudonáboženská válka.

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga je situace okolo kácení kůrovcem napadených stromů na Šumavě pseudonáboženská válka. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Je to pseudonáboženská válka, míní Schwarzenberg o situaci na Šumavě

  • 673
Ministr zahraničí a bývalý lesník Karel Schwarzenberg označil situaci kolem kůrovcového kácení na Šumavě za pseudonáboženskou válku. Jménem TOP 09 pak vyzval všechny strany sporu k návratu k jednacímu stolu. Šéf parku Jan Stráský odpoledne na pokyn ministra Tomáše Chalupy schůzku svolal.

TOP 09 vadí, že Stráský vyloučil z diskuse část vědecké obce. Kritizuje i to, že ministerstvo životního prostředí v posledních týdnech na situaci nereaguje, uvedla strana na úterní tiskové konferenci. "Dělají mrtvého brouka s nadějí, že kůrovec se bude chovat stejně jako oni," řekl na adresu ministerstva Schwarzenberg.

Stráský odpoledne informoval, že po dohodě s ministrem Tomášem Chalupou svolá na příští týden jednání všech stran sporu o lokalitu Na Ztraceném. Schůzka se uskuteční v Modravě, termín správa parku upřesní ve středu. 

Kdo brání kácení

Dřevorubce blokuje psycholožka i lektorka španělštiny

Ke svolání jednání Stráského v úterý vyzval sám Chalupa, který aktuální situaci na Šumavě vnímá jako složitou. Debatu, po které volá jeho kolega z vlády, prý ministerstvo již zahájilo. Ministr se podle vlastních slov před několika dny sešel se starosty, zástupci krajů či vědci.

Problémy podle něj vyřeší zákon, jehož návrh ministerstvo dokončuje. "Ten musí stanovit jasnou a pevnou koncepci na dlouhé období a tím zajistit stabilitu včetně jasné strategie boje s kůrovcem a definice jednotlivých zón," dodal Chalupa.

Stráský Schwarzenberga ve funkci zklamal

TOP 09 se podle Schwarzeneberga dohodla s aktivisty, že ukončí týden trvající blokádu kácení u Ptačího potoka na Modravě, pokud ministerstvo svolá kulatý stůl. Ministr uvedl, že nemůže po odpůrcích kácení chtít, aby přestali s protestem ihned. Protest je podle něj jejich právo.

Dohodu s TOP 09 potvrdil i ředitel ekologického sdružení hnutí Duha Petr Machálek. "Poté, co ředitel Stráský přeruší ilegální těžbu, jsme připraveni vyzvat k ukončení blokády a jednat tak dlouho, jak bude třeba. Je nutné dojít ke kompromisu, který turistům zaručí ochranu unikátní přírody a místním obcím prosperitu," uvedl.

Podle mluvčího blokády Vratislava Vozníka se jednání musí účastnit nejen představitelé správy národního parku, ale i vědci a zástupci ministerstva, krajů, obcí a politických stran.

Podle předsedy TOP 09 jeho strana není kompetentní rozhodovat o případném odvolání Stráského. Schwarzenberg dodal, že si jej váží, ale ve funkci šéfa parku ho zklamal.

Stíhání aktivistky

Mladá cizinka kopla na Šumavě policistku do hlavy

Někdejší člen vědecké rady Národního parku Šumava Jakub Hruška novinářům řekl, že z diskuse o budoucnosti byli vyloučeni vědci, kteří si myslí, že by 30 procent parku mělo být ponecháno přírodním procesům. Na zbývajících 70 procentech je podle nich zásah nutný.

Schwarzenberg připomněl, že na situaci na Šumavě se dotazovala i Evropská komise. Ministerstvo zahraničí zatím neodpovědělo, protože čeká na vyjádření resortních ministerstev.

Ve sporu již padla řada trestních oznámení

Oprávněností kácení a postupem policie v NP Šumava se bude zabývat kancelář ombudsmana. Místní sdružení Okrašlovací spolek Zdíkovska spolu se dvěma fyzickými osobami z Prášil a Kvildy společně podávají žalobu proti nezákonnému zásahu správního orgánu. Jeden z účastníků blokády Martin Marek se obrací na soud ve věci postupu Policie ČR s návrhem na vydání předběžného opatření.

Schwarzenbergové na Šumavě

Podíl na dnešních náletech kůrovce mají i předkové Karla Schwarzenberga. Na Šumavě vlastnili rozsáhlá panství a po kůrovcových kalamitách na konci 19. století vysázeli na velkých plochách smrky. Pokud by ale zvolili druhově pestřejší les, lýkožrout smrkový by dnes neměl zdaleka tolik potravy. 

"Kácení stromů v lokalitě na Ptačím potoce probíhá v rozporu se zákonem na ochranu přírody a krajiny a s právními předpisy Evropské unie. Hrubým způsobem zasahuje do ochranných podmínek Národního parku Šumava, do ochranných podmínek unikátních, zvláště chráněných druhů živočichů a do předmětů ochrany Evropsky významné lokality a Ptačí oblasti Šumava," stojí ve vyjádření Ekologického právního servisu (EPS), jehož zástupci za stížnostmi stojí.

Podle nich musí správa parku dopady takových zásahů před jejich provedením posoudit, a pokud je chce realizovat, musí k nim získat patřičné výjimky. "Ani posouzení, ani výjimky Správa nemá," uvedla za EPS Eliška Bartošová.

"Všechna právní podání v tuto chvíli směřují k zastavení nelegální těžby. Dá se očekávat, že v nejbližších dnech přibudou další. Rozpor postupu Správy NP Šumava a činnosti policie s právními předpisy je evidentní, a je velmi pravděpodobné, že bude přibývat lidí, kteří si nadále nebudou chtít nechat líbit, že se vedení parku staví nad zákony," dodala právnička EPS Markéta Višinková.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video