Je to krok kupředu, řekl po jednání se Zemanem Schüssel

Šéfové české a rakouské vlády Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel se v noci po sedmihodinovém jednání v dolnorakouském Melku dohodli na kompromisu ohledně Temelína. Česká strana přistoupila na přezkoumání vlivu elektrárny na životní prostředí. Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel označil dokument, na němž se shodl s českým premiérem Milošem Zemanem, za rozumnou dohodu a velký krok kupředu. Podle zpravodaje MF DNES Zeman rakouské straně slíbil, že až do skončení bezpečnostní prověrky v polovině příštího roku Temelín nezahájí komerční provoz. Rakousko na oplátku slíbilo, že nebude blokovat hraniční přechody.

 Podle rakouského kancléře by měla být již v lednu příštího roku sestavena mezinárodní skupina expertů, která prověří bezpečnost české elektrárny. "Rakousko má možnost plně se na práci této skupiny podílet," ocenil dohodu Schüssel.

Podle komisaře Evropské komise pro rozšíření Güntera Verheugena bude expertní komise postupovat podle standardů, které jsou v EU běžné. Blíže je ale neupřesnil.

"Než dojde při jednání s Českou republikou na kapitolu energetiky, bude Temelín dávno vyřešen," řekl Verheugen.

Přečtěte si glosu Luboše Palaty, ZDE
Rozhovorů premiérů za zavřenými dveřmi se účastnili také šéf české diplomacie Jan Kavan a rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer.

Varovná hlídka
Na rakouské straně přechodu Dolní Dvořiště se večer se svíčkami sešlo na 400 odpůrců Temelína, aby drželi "varovnou hlídku". Aktivisté si ji zpestřili mimo jiné ohňovou show a vystoupením pěveckého sboru. V 19 hodin proběhla adventní bohoslužba. Přes technické potíže se jim několikrát podařilo napojit se na internet a promítat na plátno videosekvence z jednání obou premiérů v Melku.

Aktivisté jsou připraveni opět blokovat hraniční přechody
Odpůrci Temelína se kolem 21:30 rozešli s tím, že se znovu sejdou zítra a rozhodnou se, jak budou postupovat dál. Nijak se netají tím, že pokud setkání nedopadne podle jejich představ, jsou odhodláni pokračovat v blokádách rakousko-českých přechodů.

"Dnes už blokovat přechody nebudeme," řekl zpravodaji MF DNES jeden z pořadatelů výstražné akce. "Pokud blokády kvůli neúspěchu začnou, tak nejdříve v pátek," dodal.

Rakouští aktivisté byli připraveni neustoupit

"Raději žádné dohody, než špatné dohody," prohlásil hornorakouský představitel Zelených Rudi Anschober
Navzdory zprávám, že Zeman bude chtít nabídnout Rakousku kompromisní řešení, se rakouští aktivisté nechali před jednáním slyšet, že za přijatelné řešení považují vlastně jen odstavení temelínského reaktoru a teprve poté uskutečnění zkoušek vlivu na životní prostředí.

Předseda rakouských Zelených Alexander Van der Bellen předal kancléři Schüsselovi balík požadavků pro jednání v Melku. Bellen napadl Schüssela, že před jednáním neuskutečnil se Zelenými ani s protiatomovými iniciativami žádnou konzultaci či rozhovor. "Nebezpečí, že se kancléř nechá přesvědčit druhou stranou, je proto reálné," řekl.

Ekologická mluvčí rakouské sociální demokracie (SPÖ) Ulli Simaová kancléře varovala před pochybnými klamavými aktivitami pod názvem bezpečnosti, a požadovala, aby se nenechal odbýt nějakými alibistickými tahy české strany.

Zeman se Schüsselem se poprvé sešli 31. října v Židlochovicích. Na chod Temelína to však nemělo žádný vliv. Hlavní bod programu - požadavek Rakušanů na zastavení elektrárny - byl tehdy navíc přesunut na příští jednání.
- více o tehdejším jednání ZDE -

Kompromis se očekával
Už před jednáním přinesl rakouský list Der Standard informace, že české ministerstvo životního prostředí připravilo kompromisní návrh. České ministerstvo zahraničí to potvrdilo jen nepřímo: "Je to absolutně neoficiální dokument. Má sloužit jen jako podklad pro jednání," řekla mluvčí ministerstva Rita Gabrielová.

"Nechme na posouzení expertů, zda zvítězí býk nebo toreádor, každopádně ať zvítězí pravda. Pokud by se prokázalo, že je Temelín z důvodu jaderné bezpečnosti nebo z ekologických příčin nebezpečný, tak ho samozřejmě nespustíme," prohlásil český premiér.

Miloš Zeman měl podle rakouského deníku kancléři Wolfgangu Schüsselovi nabídnout souhlas s mezinárodním auditem bezpečnosti a vlivu Temelína na přírodu, o kterém dosud česká strana nebyla ochotna mluvit s tím, že Temelín byl již podroben mnoha kontrolám i mezinárodních expertů.

Autor kompromisního návrhu je Martin Říha, ředitel sekce posuzování vlivů na životní prostředí ministerstva životního prostředí. "Navrhl jsem řešení, jak posoudit auditem celou stavbu, nikoli pouze změny proti původním projektu. Mohlo by to být vstřícné gesto vůči zahraniční veřejnosti," poznamenal k návrhu.

Na čem se dohodli Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel v Melku

1. Zřízení "horké informační linky", po které se za využití stávajících komunikačních tras česká strana zavazuje poskytovat Rakousku pět kategorií informací o jaderné elektrárně Temelín, počínaje tiskovými prohlášeními přes nejaderné závady až po případné úniky radioaktivních materiálů.

2. Systém včasného varování pro případ mimořádné události či havárie v Temelíně. V podstatě jde o to, že rakouská strana bude připojena na systém, který si pro vlastní potřeby včasného varování buduje česká strana. Realizace do března 2001.

3. Energetické partnerství, jehož cílem je spolupracovat při zavádění obnovitelných energetických zdrojů a metod přispívajících k úsporám energie.

4. Bezpečnostní otázky kolem Temelína. Komisař EU pro rozšíření Günter Verheugen má z pověření obou stran sestavit trilaterální komisi odborníků z Česka, Rakouska a EU, která by prostudovala ve Vídni rakouské námitky a pak v Praze a Temelíně české odpovědi a fakta.

5. Přezkoušení vlivu Temelína na životní prostředí se uskuteční za účasti odborníků Evropské komise a podle stávajících direktiv EK. Česká strana se dobrovolně zavazuje probíhající prověrku 78 projektových změn uskutečněných v Temelíně rozšířit na přezkoušení celé elektrárny.

6. Obě strany se zavazují dokončit tyto prověrky do konce května až začátku června 2001; do té doby nebude zahájeno komerční využívání elektrárny.

7. Volný pohyb zboží a osob musí být zajištěn a dodržován. Obě strany se zavazují zdržovat se veřejných prohlášení nebo politických kroků, které by podlamovaly zahájený dialog mezi českou a rakouskou vládou na téma Temelín.

8. Rozšíření EU: obě strany potvrzují důležitost tohoto procesu a s ním spojeného předběžného uzavírání jednotlivých kapitol o podmínkách vstupu ČR do EU. Konstatují však, že vzhledem k množství nevyřešených témat kolem Temelína nelze očekávat uzavření kapitoly energetika v nejbližších měsících.

Odpůrci české jaderné elektrárny Temelín demonstrují 12.prosince před klášterem v rakouském Melku, kde se k jednání o Temelínu sešel český premiér Miloš Zeman s rakouským kancléřem Wolfgangem chüsselem a evropským komisařem pro rozšíření Günterem Verheugenem. (ČTK 12.prosince 2000)

Odpůrci temelínské jaderné elektrárny sledují pomocí videomostu jednání Miloše Zemana a Wolfganga Schüssela na shromáždění, které se konalo 12.prosince na rakousko-českém hraničním přechodu Wullowitz-Dolní Dvořiště. Předsedové vlád České republiky a Rakouska se sešli v dolnorakouském Melku. (ČTK David Veis 12.prosince 2000)

Odpůrci temelínské jaderné elektrárny sledují pomocí videomostu jednání Miloše Zemana a Wolfganga Schüssela na shromáždění, které se konalo 12.prosince na rakousko-českém hraničním přechodu Wullowitz-Dolní Dvořiště. (ČTK David Veis 12.prosince 2000)

Odpůrci Temelína s napětím sledují pomocí videomostu jednání Zemana se Schüsselem, kteří se 12.prosince sešli v dolnorakouském Melku. Odpůrci Temelína se shromáždili na rakousko-českém hraničním přechodu Wullowitz-Dolní Dvořiště. (ČTK David Veis 12.prosince 2000)

Český premiér Miloš Zeman jedná 12.prosince s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem o Temelínu v historickém klášteře Melk zhruba 90 kilometrů západně od Vídně. (Reuters 12.prosince 2000)

Premiér Miloš Zeman, rakouský kancléř Wolfgang Schüssel a komisař EU pro rozšíření Günter Verheugen na tiskové konferenci, kterou uspořádali v časných ranních hodinách v prostorách kláštera v dolnorakouském Melku po jednání o jaderné elektrárně Temelín (13. prosince 2000).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video