Hořký příběh normalizačního kariéristy, hodnotí Kalousek Fischera

  • 804
Nového šéfa státní kasy Jana Fischera nehodnotí vlídně končící Miroslav Kalousek ani kandidát ČSSD na ministra financí Jan Mládek. Kalousek označil Fischerův příběh za typický pro normalizační kariéristy. Mládek zase připomíná Fischerovu liknavost v boji s fotovoltaiky a obává se, aby si stejně nepočínal při řešení problému s evropskými fondy.

"Jana Fischera, kterého znám poměrně dlouho, je mi docela líto. Cesta od favorita prezidentské volby až po pokusného králíka v Zemanově experimentu, to musí být velmi hořký lidský příběh," řekl Kalousek na pondělní tiskové konferenci, na níž se pochlubil snižujícím se státním dluhem (více najdete v tomto článku).

Dodal, že tento příběh je "ale pravděpodobně typický pro bývalého normalizačního kariéristu".

Podle Kalouska je Rusnokova vláda nezodpovědným experimentem. "Po sto letech ústavních zvyklostí české parlamentní demokracie přichází do Sněmovny nikoli jako ústavní instituce, která reflektuje výsledek voleb do Poslanecké sněmovny, ale jako invazní prezidentské komando, které se opírá o výsledky prezidentských voleb, ačkoli z prezidentských voleb žádná vláda nevychází," řekl Kalousek na závěr své tiskové konference.

Dodal, že pokud pokládá tento projekt za velmi škodlivý, nedůvěryhodný a nepřijatelný, nemá smysl hodnotit jeho jednotlivé elementy.

Snad nebude stejně liknavý jako s fotovoltaikou, říká Mládek

Nadšený z nového ministra financí Fischera není ani kandidát ČSSD na budoucího ministra financí Jan Mládek. "Vnímám to se smíšenými pocity, na jednu stranu je dobře, že jde Miroslav Kalousek z ministerstva financí pryč, ale měly by být předčasné volby a politická vláda," reagoval Mládek.

Fischer by podle něj mohl na vládní úrovni začít řešit velký problém s čerpáním evropských fondů, který podle Mládka způsobil právě Kalousek. "Snad k tomu nebude přistupovat stejně liknavě jako k problému s fotovoltaikou, když byl ještě premiérem, a zdražila kvůli tomu elektřina," řekl iDNES.cz Mládek.

Do Fischera se opřel šéf Strany zelených Ondřej Liška. "Fischerova vláda opakovaně selhávala pod tlakem ČEZ a další uhelné lobby. V roce 2010 se Jan Fischer v rámci tripartity dohodl s průmyslovými svazy a odbory na domnělém plánu oživení ekonomiky, který byl jako přes kopírák opsaný z investičních plánů betonářů nebo energetických monopolů. Jejich návrh počítal s prolomením těžebních limitů v severních Čechách, výstavbou jezů na Labi, výstavbou dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín či s nekvalitní rekonstrukcí elektrárny Prunéřov podle plánů ČEZ," uvedl Liška. Naopak zákon o ovzduší Fischerova vláda odložila. "A tak se dnes dusí nejen Ostravsko pod tunami smogu a prachu i vinou slabosti vlády Jana Fischera," komentoval Liška výběr nového ministra financí.

Premiér Rusnok v pondělí uvedl, že společně s Fischerem vytvoří tandem, který se bude starat o to, aby hospodaření s veřejnými financemi bylo prioritou jeho vlády (o jmenování Jana Fischera více čtěte zde). "Post ministra financí jsem nedostal za podporu Miloše Zemana před druhým kolem prezidentské volby," řekl Fischer v rozhovoru pro iDNES.cz. Jiří Rusnok má podle něj větší svobodu při výběru ministrů, než měl on sám (celý rozhovor s Fischerem čtěte zde).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video