Podle exprezidenta Chatámího chybějí podmínky pro skutečný veřejný proces.

Podle exprezidenta Chatámího chybějí podmínky pro skutečný veřejný proces. | foto: Profimedia.cz

Je to divadlo, řekl o procesu s demonstranty bývalý prezident Íránu

  • 20
Bývalý íránský prezident Sejjed Mohammad Chátamí kritizoval proces se stovkou demonstrantů, kteří jsou souzeni za to, že zpochybnili znovuzvolení prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Chátamí řekl, že jde o divadlo odporující ústavě.

"Pokud vím, protiřečí to, co se stalo, ústavě, zákonu a právům občanů," prohlásil představitel liberálního křídla íránských duchovních na setkání s politiky. "Toto divadlo odporuje především zájmům režimu a podlamuje důvěru veřejnosti," zdůraznil.

Prohlásil rovněž, že přiznání získaná za těchto podmínek nemají žádnou věrohodnost, protože byla vynucena pod nátlakem. "Chybějí podmínky pro skutečný veřejný proces, právníci a souzené osoby nebyly informovány o datu procesu a o obsahu spisu," uvedl.

Protesty v Teheránu (21. června 2009)Vše o protestech v Íránu

Íránci masově demonstrovali proti výsledkům voleb. Policie a milice proti nim brutálně zakročily.
Zemřelo na dvacet lidí.

Revoluční soud v Teheránu začal v sobotu soudit stovku osob, mezi nimiž jsou významní představitelé reformátorského tábora, za jejich účast na hnutí odporu proti vítězství prezidenta Ahmadínežáda ve volbách z 12. června - více: Írán soudí zástupce opozice zatčené při povolebních nepokojích.

Jde o první případ masového zatýkání a procesu s úředníky, bývalými ministry a právníky od dob Islámské revoluce v roce 1979.

Zadržení jsou obviněni z narušování veřejného pořádku a ohrožování národní bezpečnosti. Podle polooficiální agentury Fars jim hrozí až pětiletý trest vězení, ale pokud budou uznáni za "boží nepřátele", mohou být popraveni. Do soudní síně mohou jen vybraná íránská média.

Státní televize ukázala záběry ze soudní síně, kde sedí v lavici obžalovaných mnoho mladých lidí (někteří z nich mají pouta) a také viceprezident Mohammad Ali Abtahí nebo bývalý ministr zahraničí Mohsen Aminzadeh.

Podle úřadů bylo při manifestacích proti Ahmadínežádovu znovuzvolení usmrceno třicet osob. Na 2 000 lidí bylo zatčeno, ale většina z nich byla zase propuštěna. Ve vězení jsou dosud asi dvě stovky osob. Čtěte: Íránská policie rozehnala tryznu za oběti nepokojů.

Proces s nepohodlnými kritiky režimu začal v sobotu, kdy v síni zasedlo asi třicet obviněných. Dnes se jejich počet rozrostl o dalších deset. Není mezi nimi žádná známá osobnost.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video