Kouřící komíny ostravského Mittalu

Kouřící komíny ostravského Mittalu | foto: Alexandr Satinský, MF DNES

Je smog, omezte výrobu! Žádají poprvé meteorologové

  • 133
"Smogová situace nastala. Vyhlašujeme signál regulace," sdělil Český hydrometeorologický ústav. Signál začal platit v Moravskoslezském kraji v poledne. Podniky by měly kvůli vysoce nadlimitnímu množství polétavého prachu v ovzduší omezit výrobu. V tuto chvíli jim sankce za překročení limitů nehrozí. Avšak některé podniky omezují výrobu dobrovolně.

"Je to přelomový moment. Dosavadní ústřední regulační řád sice umožňoval nařídit podnikům omezení výroby, ale jen v případě nadlimitních koncentrací například oxidů dusíku či oxidu siřičitého. Jemného polétavého prachu, který je nejproblematičtější látkou v ovzduší kraje, se to netýkalo," řekl Radomír Štěrba z České inspekce životního prostředí v Ostravě.

Podniky zatím na signál nemohou účinně reagovat. Česká inspekce životního prostředí totiž doposud neschválila regulační řády, jimiž se podniky budou řídit. Některé z nich ale podle Štěrby už nyní dobrovolně provádějí opatření vedoucí ke snížení emisí.

Novou kompetenci získal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) díky tzv. smogové vyhlášce, která platí už od 19. listopadu. Až teď ji však mohl použít. V těchto dnech totiž lidé v kraji dýchají mnohonásobně víc polétavého prachu než zákon dovoluje.

Obnovený ústřední regulační řád je zatím v plenkách

Správně měl ČHMÚ upozornit na smogovou situaci a vydat signál k regulaci mnohem dřív než v úterý. Extrémní smog totiž sužuje kraj už od pátku.

ČHMÚ měl už někdy v sobotu vydat signál upozornění. V tu chvíli podniky počítají s tím, že velmi pravděpodobně bude následovat signál regulace a kupříkladu hutě už třeba nerozjíždí další pás na aglomeraci. Signál upozornění ale ČHMÚ nevydal a taky signál regulace vydal pozdě. Navíc nepřišel všem institucím, které jej měly obdržet.

Josef Keder, vedoucí oddělení modelování a expertiz ČHMÚ řekl, že pozdní vydání signálu bylo způsobeno tím, že se systém teprve rozjíždí. "Teprve kompletujeme seznam podniků a úřadů, na jejichž adresy budeme signály rozesílat. Dolaďují se i některé další věci. Nynější první vyhlášení signálu regulace můžeme brát jako zkoušku."

Emise výrazně zvedají domácnosti, na ně ale vyhláška nestačí

Se špatnými rozptylovými podmínkami se v mrazivých dnech, kdy se víc topí, potýkají i lidé v Ústeckém kraji. Dnes byla kvalita ovzduší na všech stanicích označená stupněm pět nebo šest, tedy jako špatná nebo velmi špatná. Během večera ale znečištěný vzduch rozfoukává zesilující vítr. Tento kraj zatím signál k vyhlášení smogové situace nepoužil.

Jak upozornil meteorolog Radek Tomšů z ústeckého ČHMÚ, nemusejí být hlavními viníky špatných rozptylových podmínek velké zdroje. "Odborníci se shodují, že problém je v malých zdrojích a topeništích." Podle něj záleží na zodpovědnosti jednotlivých lidí, čím topí. "Když z komína stoupá černý dým, je jasné, že se tam netopí tím, čím se má," poznamenal s tím, že problém je i nekvalitní uhlí s vyšším obsahem síry.

Oproti velkým podnikům nemají domácnosti na komínech sirné filtry, a tak malá topeniště zvedají koncentrace oxidů síry i prachu. "Měří se hlavně ve městech, když přemístíme měřiče do údolí, do vesnic, emise stoupají velmi výrazně," řekl iDNES.cz Tomšů.

Meteorolog upozornil, že kromě síry a prachu do vzduchu třeba při spalování plastů unikají i nebezpečné organické látky, které v první řadě ohrožují hlavně členy domácnosti, kde se topí nevhodným materiálem. "Jsou to rakovinotvorné látky, je to velmi rizikové. Je to ale běh na dlouhou trať," uzavřel Radek Tomšů s tím, že by lidé museli nejdřív změnit způsob uvažování. Na malá topeniště smogová vyhláška nedosáhne.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video