Je jim padesát a práci nenajdou

  • 116
Máme tady mladý kolektiv, zní v uších třiapadesátileté Radce Weisbrodové z Ostravy jako zaklínadlo. Znamená vždy jen jedno: práci u nás nedostanete. "Co já už si na téma mladého kolektivu vyslechla," usmívá se trpce Radka Weisbrodová.

PŘEHLED VŠECH DÍLŮ
Seriál MF DNES a nezaměstnaných: Nemám práci. Proč?

Dříve pracovala ve velkých podnicích jako manažerka, pak i v bance, kde však v roce 1997 o zaměstnání přišla.

"Na jednom místě jsem čekala přede dveřmi kanceláře. Sekretářka je špatně zavřela a já pak slyšela, jak se šéf ptá: Co tady ta stará bába chce? Ani si nepřečetl můj životopis, jenom mi sdělil, že tady má mladý a pružný kolektiv, a navíc vyžaduje práci s počítačem."

Když Radka Weisbrodová mladému vedoucímu řekla, že v době, kdy ona už perfektně ovládala práci s počítačem, byl pravděpodobně ještě žákem základní školy, bylo už jasné, že ani tady práci nezíská.

Podobné věci zažívají lidé starší padesáti let velmi často. V evidencích úřadů práce už dnes figurují jako obtížně umístitelní. "O lidi nad padesát let není mezi firmami zájem. Zřejmě jsou pro ně staří a nevýkonní. Přitom to jsou pracovníci se zkušenostmi," říká ředitel znojemského úřadu práce Lubor Dvořák.

Skupina lidí přesahujících věkovou hranici 50 let se tak v posledních letech kvapem rozrůstá. Zatímco před deseti lety bylo nezaměstnaných v řadách starších 17 tisíc a na celkové nezaměstnanosti se podíleli devíti procenty, koncem loňského roku šlo o 113 tisíc uchazečů starších padesáti let, což je pětina všech lidí bez práce.

Je jim padesát a víc a o práci nezavadí
Velké propouštění se odehrálo v mamutích firmách těžkého průmyslu na severu Čech a Moravy, tisíce pracovníků ročně stále propouští Český Telecom, železnice a v příštích letech i státní úřady.

V mnoha případech jde přitom právě o starší lidi, kterým do důchodu ještě dobrých deset let zbývá. "Jejich počet rychle narůstá," potvrzuje Luboš Mlčák z Úřadu práce v Českém Krumlově.

"Firmy nepřímo přiznávají, že jim vadí častější marodění starších lidí a nechuť vzdělávat se a učit se práci s počítačem," říká Pavel Hanzlík z Úřadu práce v Domažlicích.

Zákon diskriminaci starších lidí při hledání práce nepřipouští. Oblíbenou součástí inzerátů však bývá, že firma hledá někoho do mladého a dynamického kolektivu. "Tím to obcházejí. A samozřejmě, když někoho staršího na takové místo pošleme, nemůžeme zaměstnavateli přikázat, aby si ho vzal," říká Ivana Drmolová, mluvčí Úřadu práce v Brně.

V kurzech se lidé stydí
Šancí pro starší ročníky tak jsou třeba rekvalifikační kurzy. Speciálně jen pro padesátníky a starší je zatím v Česku chystají jen v Mostě. "Zjistili jsme, že u některých kurzů se mezi mladšími stydí, a proto do něj vůbec nejdou nebo z něj odejdou," říká Jana Brůnová z Úřadu práce v Mostě.

V Ostravě zase mají jiný recept. "Od minulého roku nabízíme zaměstnavatelům, kteří dají práci dlouhodobě nezaměstnanému člověku staršímu padesáti let, mimořádné dotace až deset tisíc korun každý měsíc," vysvětluje Svatava Baďurová z ostravského úřadu práce.

Chuť pracovat a rekvalifikovat se přitom mnozí padesátníci mají. "Nechci zůstat sedět doma," říká Radka Weisbrodová, která si dělá již několikátý kurz, teď pro odbornou způsobilost v požární technice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video