Česko tvoří spolu s Polskem a Irskem unijní státy, které smlouvu zatím nepřijaly. Irové o ní rozhodnou v pátek v opakovaném referendu, podle jeho výsledku se chce zachovat polský prezident. Ilustrační foto.

Česko tvoří spolu s Polskem a Irskem unijní státy, které smlouvu zatím nepřijaly. Irové o ní rozhodnou v pátek v opakovaném referendu, podle jeho výsledku se chce zachovat polský prezident. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Je EU superstátem? Senátoři dali soudu novou stížnost na Lisabon

  • 348
Senátoři předložili dlouho avizovanou novou ústavní stížnost na Lisabonskou smlouvu o budoucím fungování EU. Stížnost do Brna po poledni osobně zavezl Jiří Oberfalzer. Tvůrci stížnosti čelí kritice zastánců dokončení ratifikace smlouvy, jejíž odkládání podle nich ohrožuje pozici a vliv Česka v rámci EU.

Proti stížnosti jsou i šéfové dvou největších politických stran v zemi. Jak lídr ODS Mirek Topolánek, tak předseda ČSSD Jiří Paroubek se na poslední chvíli snažili rozhodnutí senátorů změnit. Paroubek vyzval vedení ODS, aby odradilo "své" senátory od stížnosti, Topolánek tvrdil, že bude na senátory apelovat.

"Mohu potvrdit, že někteří straničtí kolegové dnes se mnou o této věci mluvili. Ale žádný nátlak se nekonal," řekl iDNES.cz zástupce navrhovatelů Oberfalzer.

Topolánek spojí kariéru s Lisabonem

Česku prý hrozí ztráta eurokomisaře

Soud by měl podle něj jasně říct, jestli je Evropská unie mezinárodní organizací, nebo superstátem. Pokud by uznal, že EU směřuje k nějaké formě státu, byl by podle senátora případný převod pravomocí na EU protiústavní. Podle ústavy totiž nelze přenášet pravomoci na jiný stát.

Další spornou otázkou je prý postavení Evropského soudního dvora (ESD), který má právo výkladu ustanovení a pravidel EU. Oberfalzer chce vyjasnit, zda by bylo možné prostřednictvím ESD obejít český Ústavní soud.

Jiří OberfalzerOberfalzer výtky a obviňování z obstrukce odmítá. "My jsme měli jasné rozhodnutí, už když jsme podávali první stížnost (na novely o vázaném mandátu pro vládu kvůli Lisabonské smlouvě), že do konce září dáme tu velkou žádost," uvedl senátor.

K výtkám ohledně odkladů podotkl, že EU by jako demokratické společenství určitě netrestala některého svého člena za to, že využívá demokratických prostředků při procesu ratifikace.

Česko tvoří spolu s Polskem a Irskem jediné unijní státy, které smlouvu zatím nepřijaly. Irové o ní rozhodnou v pátek v opakovaném referendu, podle jeho výsledku se chce zachovat polský prezident.

Cameron napsal klausovi o Lisabonu

Slíbil britské referendum za zdrženlivost s podpisem

Česko, kde už smlouvu schválily obě komory parlamentu, tak i vzhledem k postoji prezidenta Václava Klause zůstane posledním státem EU, který smlouvu ještě neratifikoval.

Pokud by Česko podle diplomatů smlouvu neratifikovalo do poloviny října, nemělo by prý jistého svého eurokomisaře. Čeští politici se navíc neshodli na nominaci konkrétního kandidáta.

Nová ústavní stížnost na smlouvu by měla být namířena proti celému dokumentu vzhledem k tomu, že Ústavní soud loni na podzim zkoumal na popud Senátu pouze její nejkontroverznější pasáže.

Také čeští ústavní soudci tehdy nenašli rozpor s českým ústavním pořádkem. "My budeme poukazovat na jiné rozpory s naší ústavou," uvedl již dříve další ze senátorských odpůrců smlouvy Jiří Pospíšil (ODS). Vadí mu, že podle smlouvy rozhodnutí členských zemí EU nesmějí být v rozporu s cíli Unie, aniž by tyto cíle byly upřesněny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue