Maďaři jsou se svou vládou dlouhodobě nespokojeni.

Maďaři jsou se svou vládou dlouhodobě nespokojeni. | foto: Reuters

Jdi, Gyurcsany! volaly tisíce Maďarů na premiéra

  • 8
Oslavy národního svátku v Maďarsku poznamenaly protesty proti premiérovi. V den výročí protihabsburských nepokojů oživly loňské křivdy a Maďaři opět požadovali, aby jejich šéf vlády odstoupil. Na shromáždění, které svolala hlavní opoziční strana, dorazily desítky tisíc lidí.

Maďarsko zažívá novou vlnu dlouhodobé kampaně, jejímž cílem je už od loňského září snaha zbavit se nepohodlného premiéra.

Toho totiž Maďaři považují za zrádce od chvíle, kdy vyšlo najevo, že záměrně lhal o ekonomické situaci země.

Během slavností u příležitosti maďarského státního svátku se před parlamentní budovou shromáždilo několik stovek premiérových odpůrců.

Parlament je přitom od loňských protestů, kdy bylo zraněno přes osm set protestujících, stále obehnán zátarasy. Nad shromážděným zástupem dohlížela policie.

"Odejdi, Gyurcsányi, odejdi!" a "Komunistické prase!" skandoval dav asi 300 lidí na úvod oficiálních ceremonií ke státnímu svátku.

Někteří demonstranti se ozdobili šípovými kříži, symboly krajní pravice, hlásící se k pronacistickému seskupení, které vládlo v Budapešti na konci druhé světové války.

Hlavní demonstrace organizované největší opozičních stranou Fidesz se zúčastnilo na 100 tisíc lidí, maďarská agentura MTI uvádí dokonce 200 tisíc účastníků.

Asi tisícovka skinheadů a přívrženců extremistických skupin se střetla s policií poté, co byl zatčen klíčový podezřelý z účasti na bitkách z loňského podzimu, který se až doposud skrýval.

Podle agentury AP policie proti členům pravicově extremistických uskupení použila slzný plyn a vodní děla. Několik stovek extremistů se pokoušelo prolomit policejní řady a dostat se k zadrženému.

Někteří obyvatelé však ze strachu z násilností naopak raději zůstali doma.

Ne tak ale důchodkyně Margit Fekete. "Význam 15. března se nezměnil, ale tento rok jsou oslavy více odměřené, protože mezi lidmi je velké rozhořčení," řekla třiašedesátiletá žena. "Ale já cítím, že to tomuto dni dlužím, a proto jsem sem přišla," zdůvodnila, proč zamířila na shromáždění.

Maďaři jsou se svou vládou dlouhodobě nespokojeni. Od chvíle, kdy v jarních volbách před rokem opět zvítězila socialistická strana Ference Gyurcsanyho, porušila staronová vláda mnohé ze svých předvolebních slibů. Zvyšuje daně a nedokázala si poradit se státním rozpočtem, jehož dluh dosahuje deseti procent HDP, což je nejvíce v celé Evropské unii.

Maďaři však hlavně nemohou svému premiérovi odpustit slova, která na podzim pronikla na veřejnost, ačkoli měla být jejím uším skryta.

Gyurcsany tehdy připustil, že ve snaze vyhrát na jaře 2006 volby zamlčel skutečný kritický stav státního rozpočtu a nevalné hospodářské výsledky záměrně zkreslil a vylepšil.

Premiér to přiznal svým stranickým kolegům na uzavřeném jednání socialistické strany, jehož audiozáznam se později objevil v médiích. - více zde

Rozhořčení, které doznání u maďarské společnosti vyvolalo, odstartovalo sedmitýdenní násilné demonstrace. - více zde

Násilnosti znovu vypukly i při příležitosti oslav výročí maďarské revoluce v listopadu minulého roku - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue