Jde o životy, plynové rozvody jsou staré

  • 39
Tragédie, která se stala v Brně, se může kdykoliv kdekoliv opakovat. Plynaři varují, že pokud se nezmění zákony, budou lidé dál zbytečně umírat. Je to skoro na den přesně rok, co výbuch plynu rozmetal polovinu rodinného domku v Praze na Spořilově.

Tři lidé byli okamžitě mrtví. A teď brněnská katastrofa, už druhá v letošním roce.

Podobným neštěstí se přitom dá většinou předejít. Vyjde to na 250 až 700 korun jednou za tři roky, což je průměrná cena revize plynových zařízení v jednom bytě.

Jenže prohlídku domácích rozvodů dělá málokdo. Na rozdíl od podniků a organizací to soukromým majitelům domů a bytů žádný zákon nenařizuje. A ani je nikdo nekontroluje. Málokdo dokonce ví, že by měl revize dělat.

"Je to katastrofální díra v legislativě. A nejde jen o plyn. Totéž platí i o elektřině," míní Karel Novotný z inspektorátu bezpečnosti práce. "Nevím, kolik dalších tragédií se bude muset ještě stát, aby lidé i politici pochopili, že situace je vážná."

Problémy jsou hned dva: plynové rozvody ve velkých městech jsou přestárlé, někde slouží už šedesát let. A i když se je plynárny snaží postupně vyměňovat, nikdo nikdy neví, jaký další únik plynu otřesy způsobené dopravou způsobí.

Avšak nejvíce tragédií mají podle statistik na svědomí závady na domácích rozvodech plynu. "Nikdo soukromníky nenutí, aby dělali kontroly. Zákon, který by to nařizoval, neuvěřitelně chybí. Snažili jsme se to vládě vysvětlit, ale marně," říká Jiří Pelíšek, bývalý konzultant ministra pro energetická zařízení.

Teď vlastní firmu, která se kontrolou zabývá. "Vím, o čem mluvím, když říkám, že situace je katastrofální. Ve třech bytech ze čtyř zjistíme, že plyn uniká na jednom až pěti místech."

Nejvíce ohroženi jsou lidé, kteří žijí v domech starších patnácti let. Tehdy se totiž dělaly spoje u plynových rozvodů jinak a dnes už špatně těsní. Podle plynařů pak stačí jakýkoliv otřes - třeba do zdi zatlouct skobičku na obraz - a plyn začne unikat. Aniž to kdokoliv cítí, protože zdi filtrují uměle přimíchaný zápach plynu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu, které má energetiku na starosti, však žádný zákon, který by nezodpovědnost lidí postihoval, nechystá. "Je na každém vlastníkovi, jak se svým majetkem nakládá. Pokud se něco stane, tak se pozůstalí mohou soudit a domáhat odškodnění po majitelích," řekl k tomu poslanec Jan Vidím, šéf branně-bezpečnostního výboru.

Jak se vyhnout nebezpečí, že vybuchne plyn

Ve světle brněnské tragédie to bude znít krutě, ale statistiky jsou nemilosrdné. Dokazují, že za mnoho výbuchů plynu si mohou lidé sami.

Kdo je majitelem rodinného domku nebo bytu, měl by dělat pravidelné revize a prohlídky na plynových rozvodech. Měl by nechat prohlédnout i spotřebiče, které má doma. Revize se provádějí jednou za tři roky a odborné prohlídky jednou ročně.

"Devadesát procent lidí to nedělá. A přestávají je dělat i podniky či bytová družstva, která je dělat musí ze zákona," říká Karel Novotný ze státního úřadu bezpečnosti práce. "Stojí to peníze a všichni šetří každou korunu," dodává.

Kdo staví nebo rekonstruuje, měl by si pohlídat řemeslníky. Není totiž vůbec jisté, zda lidé, kteří mu zapojují plyn, ale i třeba elektřinu, na to mají příslušné oprávnění. To uděluje Institut technické inspekce. Dokončenou práci by měla firma nebo řemeslníci předat včetně zprávy o revizi.

Kdo nežije ve svém, měl by se pídit po datu poslední revize. Pokud ji majitel nechce dělat, může jej zažalovat za obecné ohrožení. A pozor: revize občas nedělají ani města a obce, kterým domy patří. Třeba v Lipníku nad Bečvou kvůli tomu před několika lety zemřel mladík. Udusil se ve vaně zplodinami z vadné karmy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video