Přívrženci Hamasu protestují ve městě Nablus na Západním břehu Jordánu. (2. ledna 2008)

Přívrženci Hamasu protestují ve městě Nablus na Západním břehu Jordánu. (2. ledna 2008) | foto: Reuters

Jde o rakety, či o samotný Hamas?

  • 9
Čeho mají dosáhnout izraelští vojáci při operaci v palestinském pásmu Gazy, které ovládají - či spíše dosud ovládali - islamisté z radikálního hnutí Hamas? Reportér MF DNES analyzuje cíle izraelského útoku na pásmo Gazy.

Oficiální, světu pochopitelné vysvětlení zní: pozemním útokem chceme zastavit radikály vysílající rakety na jih Izraele a tím ochránit vlastní občany. Zničit jejich odpalovací zařízení a dílny, respektive továrny, kde vyrábějí součásti vraždících raket.

Přerušit zásobovací cesty, mimo jiné tunely vedoucí do sousedního Egypta, kterými se do Gazy dostávají zbraně (ale nejen ony).

Přestanou létat rakety? Těžko

Hodláme rovněž zlikvidovat co nejvíce opěrných bodů Hamasu. Nejen zbrojní sklady a výcvikové prostory, ale i mešity, úřadovny a univerzity (přičemž v těchto budovách jistě mohou, ale také nemusí být sklady zbraní). Stejně jako vládní budovy, které Hamas coby hegemon v Gaze obsadil. Takový záměr je čitelný nejen z výroků jednotlivých politiků židovského státu, ale i z aktivity izraelské armády samé.

AKTUÁLNÍ VÝVOJ V GAZE

Hamas chce jednat. Poprvé od začátku izraelských útoků na Gazu

Otázky zní: lze zabránit radikálům, aby v budoucnu z pásma Gazy odpalovali rakety na jih Izraele? Respektive je možné, ba vhodné zničit Hamas? Pokud ano, jak dlouho potrvá, než se zformuje jiné, ještě radikálnější a podobně masové hnutí?

Sami izraelští experti tvrdí, že zcela zabránit odpalování raket z pásma Gazy by znamenalo pásmo opět vojensky kontrolovat. Pokud se izraelská reprezentace nechce vrátit před rok 2005, kdy pásmo Gazy vyklidila, nezbude jí zřejmě než - cynicky řečeno - občas s nějakou raketou počítat.

Dostat do Gazy rakety není problém

Zdá se, že izraelská akce přinejmenším dramaticky ochromí akceschopnost radikálů. Střel dopadajících na židovská území patrně ubude. Ale na jak dlouho? Izraelská rozvědka tvrdí, že do Gazy se zvenčí dostávají již hotové a technologicky stále dokonalejší rakety.

Stačí několik týdnů, o měsících nemluvě, aby pašeráci opět obstarali potřebné. Bojujte tedy s Hamasem až do (jeho) hořkého konce, volají katedroví odpůrci islamismu.

Lze však Hamas zničit? Těžko. Hamas není teroristickou bojůvkou několika desítek osob bez vztahu k zemi, v níž se angažuje. Tato organizace sice zastává názory pro sekularizované obyvatele Západu zhusta nepochopitelné a neakceptovatelné, ale bylo by chybou ji házet do jednoho pytle třeba s militanty islamistické sítě Al-Kajda.

Zjednodušeně řečeno: Hamas vznikl v Palestině jako svého druhu odpověď na situaci vnější (zápas s Izraelem) i vnitřní (nedůvěra ke zkorumpovaným elitám zahraničního palestinského odboje). Vyhrál volby. Nejde o profesionální bojovníky zvenčí, ale o nejméně 15 tisíc zradikalizovaných obyvatel pásma ve zbrani. Nic na tom nemění mediálně vděčné, zatím však ne zcela prokázané domněnky o výcviku jednotlivých hamasistů v táborech Al-Kajdy.

Zničit Hamas? Až nemožné

I kdyby se podařilo Hamas porazit nejen na kolena, ale až na záda, o slovo se přihlásí další radikálové. Po zkušenosti, kterou nyní udělala dospívající palestinská generace, je to téměř jisté. Nemluvě o tom, že v Gaze jiné islamistické skupiny dávno působí, byť žádná z nich nikdy nedosáhla síly Hamasu.

Podle rovněž nepodložených zmínek Izrael kdysi podporoval zárodky Hamasu v domnění, že tak vybuduje protiváhu palestinským sekularistům, jejichž političtí potomci teď s Izraelem sice složitě, ale vyjednávají. Hamas není tak nesmiřitelný, jak by jiní radikálové mohli být. Rýsuje se v Gaze další, tentokrát pevné příměří, jak naznačují izraelští zpravodajci?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video