Lednový průzkum veřejného mínění odhalil, že pro omezení imigrace se vyslovilo...

Lednový průzkum veřejného mínění odhalil, že pro omezení imigrace se vyslovilo 77 procent Britů. Na snímku jeden z účastníků protestů proti imigrantům v hádce se členem londýnské muslimské komunity. | foto: Profimedia.cz

Jazykový test po telefonu selhal, Británie neprávem vyhostila stovky lidí

  • 29
Až stovky žadatelů o azyl ve Velké Británii mohly být deportovány kvůli pochybné analýze lingvistické firmy. Ta měla za úkol na základě telefonních rozhovorů rozpoznat, zda uchazeč o azyl skutečně pochází z uváděné země. Na nekompetentnost firmy přitom kritici upozorňovali už v roce 2010.

Za lingvistickou analýzu je zodpovědná švédská společnost Sprakab. Britský Nejvyšší soud v aktuálním verdiktu (jeho plné znění v angličtině najdete zde), který se soustředil na dva žadatele o azyl ze Somálska, rozhodl, že zaměstnanci této firmy poskytovali "zcela nepřiměřené" závěry pro tribunály, jenž následně rozhodovaly o udělení azylu pro žadatele.

Kritici této formy testování pro server independent.co.uk uvedli, že pochybení lingvistické firmy mohlo ovlivnit až stovky případů žádosti o azyl. Potvrdil to i Brian Allen, státní expert na tuto problematiku, který se zabýval případy asi 400 Somálců žádajících o azyl.

Britové brojí proti imigrantům

Otázka přistěhovalců je ve Velké Británii již mnoho měsíců diskutovaným tématem. Lednový průzkum veřejného mínění například odhalil, že pro omezení imigrace se vyslovilo 77 procent Britů. Za 30 let pravidelného dotazování britských občanů bylo tak vysoké hodnoty dosaženo jen v roce 2008 (více se dočtete zde).

Lingvistickou analýzu si od společnosti Sprakab objednalo britské Ministerstvo vnitra. Na základě telefonického rozhovoru měli pracovníci zjistit, zda dotazovaný nelže o svém rodišti. Sprakab ročně provede asi čtyři tisíce podobným lingvistických rozborů po celém světě. Ministerstvo vnitra neuvedlo, v kolika případech si analýzu objednalo, přiznalo však, že se společností spolupracuje už od roku 2000.

Na přinejmenším pochybnou pověst firmy Sprakab navíc kritici upozornili už v dubnu 2013. V podnětu, který přistál na stole Komise pro vnitřní záležitosti, jeden z kritiků uvádí, že "metodologie, analytici a integrita systému společnosti Sprakab jako celku je od základu vadná".

Derek Nurse, emeritní profesor lingvistiky na univerzitě v kanadském Newfoundlandu, v roce 2010 sepsal celou sérii zpráv, ve kterých kritizuje metodiku Sprakabu. Dokumenty poté zaslal britským tribunálům rozhodujícím o udílení azylů. "Věděl jsem, že to (Sprakab) dělají špatně. Lidé, kteří pro ně pracují nejsou kompetentní," míní Nurse.

Sprakab kritiku nechápe, stejně tak ministerstvo

Maurice Wren, vedoucí britské Rady pro uprchlíky, uvedl, že se dlouhodobě staví proti používání lingvistické analýzy při rozhodování o udílení azylu. "Jazyková analýza je už z podstaty velmi přibližná a když je život uprchlíka v ohrožení, jednoduše nedostačuje," míní Wren.

Sprakab však ostrá slova z řad kritiků nechápe. "V oblasti lingvistiky pracujeme už 14 let, takže jsme samozřejmě schopni provádět jazykovou analýzu. Až dosud jsme se nesetkali s žádnými negativními reakcemi," uvedla mluvčí společnosti Pia Eneviová.

Za společnosti se staví i Ministerstvo vnitra, podle kterého je lingvistická analýza důležitým nástrojem v rozpoznávání podvodných žádostí o azyl a ujištění, že opravdoví žadatelé se dočkají podpory. "Rozhodnutí Nejvyššího soudu je pro nás zklamáním. Soud nepředložil žádné důvody, které by nás v budoucnu vedly k ukončení spolupráce se Sprakabem," uvedl mluvčí ministerstva.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video