Američané slaví zabití Usámy bin Ládina (2. května 2011)

Američané slaví zabití Usámy bin Ládina (2. května 2011) | foto: AP

Jásot a zpěv rozezněl americká města, smrt bin Ládina je velká úleva

  • 45
Stovky lidí se srotily před Bílým domem, aby společně oslavily čerstvou zprávu o dopadení nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina. Smrt muže, který se stal pro Američany tváří zla, do ulic amerických měst vylákala tisíce lidí. Palestinské hnutí Hamas "vraždu arabského bojovníka božího" odsoudilo.

"Al-Káida je vyřízená," vykřikoval radostně mladík na newyorském náměstí Times Square, které se spolu s Ground Zero stalo hlavním dějištěm spontánních oslav. Dav okolo něj nadšeně přizvukoval a později začali všichni zpívat God Bless America (Bůh žehnej Americe).

Smrt bin Ládina

Američané také skandovali jméno prezidenta Baracka Obamy, který oznámil zprávu o smrti muže spojeného s nejhorším teroristickým útokem na území Spojených států. Stalo se tak v neděli po jedenácté večer washingtonského času (po páté ráno našeho času).

"Další čtyři roky, další čtyři roky," přáli si přítomní v tu chvíli, aby prezident v Bílém domě zůstal i ve druhém funkčním období. Načasování dopadení bin Ládina vyšlo Obamovi hodně vstříc, nedávno zahájil předvolební kampaň. Lidé však krátce provolávali slávu i jeho předchůdci Georgi Bushovi. Ten zabití označil za "významný úspěch".

"Pogratuloval jsem Obamovi a také všem mužům a ženám v naší armádě a zpravodajských službách, kteří tomuto úkolu zasvětili své životy. Vysloužili si naši trvalou vděčnost," řekl Bush v prohlášení.

Američané slaví zabití Usámy bin Ládina (2. května 2011)
Američané slaví zabití Usámy bin Ládina (2. května 2011)
Američané slaví zabití Usámy bin Ládina (2. května 2011)

V ulicích se ale jen nejásalo a nezpívalo. Dav na několik okamžiků zmlkl a zvážněl, jeden muž začal rozdávat svíčky. Lidé si je pak rozsvěceli jednu od druhé "na paměť lidí, kteří zahynuli ve Světovém obchodním centru". Takřka před deseti lety zaútočili teroristé v letadlech na několik cílů v USA, mimo jiné i na budovu WTC, kde zahynulo na tři tisíce lidí.

Jako ho zabili

Na samotném dopadení Usámy bin Ládina se v noci na pondělí podílel speciální nepočetný tým Američanů spolu se členy pákistánských tajných služeb. Komando použilo čtyři helikoptéry. Bin Ládinovi strážci začali střílet ze střechy, přičemž jeden z vrtulníků spadl. Abbottábádem otřásly dva výbuchy a rozpoutala se přestřelka. Během čtyřicetiminutové akce Bin Ládina zastřelili přímo do hlavy. Kdo přesně ránu vypálil či kdo se útoku zúčastnil, americké úřady neprozradily, ministerstvo obrany jen potvrdilo účast členů námořnictva. Při útoku zemřel i jeden z jeho synů, další dva muži a jedna žena, která sloužila jako ochranný štít. Mohla to být bin Ládinova nejmladší manželka, jenž s teroristou v komplexu žila.

Vedle samotného Ground Zero na jihu Manhattanu oslavy zhruba dvě hodiny po půlnoci místního času připomínaly dobře rozjetou pouliční party. Na semafor vylezlo několik mladíků s vlajkou amerického námořnictva, aby jen o chvíli později ve výšce prováděli poněkud šílené akrobatické kousky na tyči, na níž jsou zavěšeny semafory.

"Miluju tohle město," vykřikl asi šestnáctiletý mladík do ucha své přítelkyně, která měla tváře pomalované barvami americké vlajky. Snad jediný, kdo se v tu chvíli nebavil, byla policistka, která hlídala vstup do jedné z uzavřených ulic v okolí Ground Zero. "Je to jak na Silvestra. Do puntíku," povzdechla si otráveně s představou dlouhé noční služby.

Je to úleva pro celý svět

Newyorský starosta Michael Bloomberg doufá, že smrt šéfa teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina přinese útěchu všem, kteří při útocích radikálů 11. září 2001 přišli o své bližní. Zabití tohoto teroristy ocenil také někdejší americký prezident Bill Clinton, podle kterého lze Obamovi gratulovat.

"Newyorčané čekali na tuto zprávu téměř deset let. Doufám, že to přinese určité uzavření a útěchu všem, kteří 11. září 2001 ztratili své milované," řekl Bloomberg. Dodal, že bin Ládinova smrt nezmenší utrpení toho, co Američané jeho rukou prožili. Jde podle něj ale o nesmírně důležité vítězství Spojených států a vyjádření úcty milionům mužů a žen v amerických ozbrojených silách.

A k čerstvé zprávě se postupně vyjádřili i mnozí státníci z celého světa. Kupříkladu britský ministerský předseda David Cameron, podle nějž "smrt vůdce teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina přinese celému světu velkou úlevu".

Američané slaví v ulicích (2. května 2011)
Američané slaví v ulicích (2. května 2011)
Američané slaví v ulicích (2. května 2011)

"Usáma bin Ládin byl zodpovědný za nejhorší teroristická zvěrstva, jaká svět viděl - za 11. září a za mnohé další útoky, které stály tisíce životů, mnoho z nich britských. To, že byl vypátrán a že už nebude moci pokračovat ve svém globálním teroristickém tažení, je velký úspěch," dodal premiér v prohlášení.

Dopadení přivítala i německá kancléřka Angela Merkelová a její šéf diplomacie Guido Westerwelle. A šéf Evropské komise José Barroso s prezidentem Evropské unie Hermanem Van Rompuyem společně prohlásili, že "smrt bin Ládina činí svět bezpečnějším" a že jeho dopadení "ukazuje, že zločiny, jaké páchal, nezůstanou nepotrestány".

Izrael slaví spolu s USA, Hamas je naštvaný

Také izraelští politici poblahopřáli Spojeným státům k úspěšné operaci a premiér Benjamin Netanjahu řekl, že se Izrael připojuje k americkým oslavám likvidace nejhledanějšího teroristy světa.

"Premiér blahopřeje prezidentovi Baracku Obamovi k tomuto vítězství spravedlnosti, svody a hodnot sdílených demokratickými zeměmi, jež společně bojovaly proti terorismu," sdělil Netanjahu v prohlášení.

Prezident Šimon Peres řekl, že dopadení "šéfa al-Káidy je úspěch nejenom pro USA, ale pro celý svobodný svět, který může teď po vykonání zaslouženého, i když opožděného trestu nad bin Ládinem lépe dýchat".

Naopak palestinské hnutí Hamas, které vládne v Pásmu Gazy, americký zásah ostře odsoudilo. "Na akci hledíme jako na pokračování americké politiky útisku a prolévání muslimské a arabské krve," prohlásil vůdce Hamasu Ismaíl Haníja podle Reuters. "Odsuzujeme tuto vraždu, zabití arabského bojovníka božího. Prosme boha, aby mu nabídl slitovaní jako ostatním věřícím a mučedníkům," dodal.

Pákistánská odnož hnutí Tálibán varovala pákistánského prezidenta, další přední politiky a představitele armády, že se stanou terči jeho útoků. Radikálové mluví i o útocích na americké cíle.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video