Protesty v ulicích Tunisu proti nové vládě (18. ledna 2011)

Protesty v ulicích Tunisu proti nové vládě (18. ledna 2011) | foto: AP

Nová tuniská vláda vydržela kompletní pouhý den. Čtyři ministři už rezignovali

  • 12
Nově vytvořená vláda národní jednoty v Tunisku vydržela kompletní pouze jeden den. V úterý rezignovali hned čtyři ministři - oponenti starého režimu. Protestují tím proti faktu, že vlivné posty si udržely figury z předchozí autokratické vlády prezidenta Zína Abidína bin Alího, který před pár dny raději uprchl ze země.

Tři z odstupujících ministrů patří k Všeobecnému tuniskému svazu práce (UGTT), který v současné Jasmínové revoluci organizuje protesty. "Je to odpověď na požadavek lidí v ulicích," nechal se slyšet lídr strany Abíd al-Brikí, když oznamoval rezignaci ministerské trojice.

Plakát s potrhanou podobiznou bývalého prezidenta Tuniska Zína Abidína bin Alího v Tunisu (17. ledna 2011)

Politici odchodem z vlády protestují proti setrvání starých ministrů z předchozího autokratického kabinetu u moci. Ministři z bin Alího Demokratického ústavního sdružení (RCD) si totiž podrželi klíčové posty - tedy ministerstva obrany, vnitra, financí a zahraničí.

Tuniská vláda má ovšem 40 členů a zatím není jasné, zda rezignace čtyř ministrů přivodí pád celého kabinetu. Přesto kompletní vláda národní jednoty vydržela pouhý den, premiér Muhammad Ghannúší její vznik oznámil teprve včera. (o nové vládě čtěte zde).

Další původně opoziční strana - komunistické Hnutí obnovy - pohrozila, že z koalice vystoupí, pokud se ministři z RCD nevzdají členství ve straně a nevrátí veškeré nemovitosti, které získali během minulého režimu, uvedla státní televize. RCD posléze oznámila, že premiér Ghannúší a dočasný prezident Fouad Mebazza se členství vzdávají. 

Vzplanou další revoluce?

Arabským světem se šíří tuniská pochodeň

Protestující Tunisany nový kabinet příliš nenadchnul a v ulicích měst to dnes opět vřelo. "Nová vláda je podvod. Je to urážka revoluce, která si vyžádala krev a životy," zlobil se například student Ahmed Al-Hadží. "Problém s přechodným kabinetem je, že v něm jsou ministři ze staré vlády," čílil se Sami bin Hassan.

Protesty v ulicích Tunisu proti nové vládě (18. ledna 2011)

Do ulic metropole Tunisu na protest proti nové vládě vyrazily stovky demonstrantů, které policie rozháněla slzným plynem. Obyvatelé metropole hlásili, že i v noci na úterý slyšeli ve městě střelbu, byla ale mnohem sporadičtější než během předchozích nocí, uvedla televize BBC na svém webu.

Premiér Ghannúší nově vzniklou vládu hájil s tím, že některé ministry si ponechal, protože jsou nezbytní do doby, než budou vypsány nové volby. K volebním urnám by Tunisané měli vyrazit už během příštích dvou měsíců.

18. ledna 2011

Ghannúší zároveň odmítl obvinění, že se změnila pouze fasáda a bin Alího moc tak bude pokračovat i v nové vládě. Kromě propuštění politických vězňů v pondělí slíbil také vyšetření všech podezřelých z korupce a lidí, kteří za vlády bin Alího nabyli obrovský majetek.

Premiér dnes vyloučil možnost návratu islámského fundamentalisty zakázané islámské Strany obnovy Rašída Ghannúšího, pokud nebude vyhlášena amnestie. Rašíd Ghannúší - kterého s předsedou vlády ovšem váže pouze shoda jmen - žije od roku 1992 v exilu. Tuniský soud ho v roce 1991 poslal na doživotí do vězení. Jeho strana prosazuje islamizaci společnosti, avšak neschvaluje násilí ani vládu jediné politické strany.

Role armády v Jasmínové revoluci

Bývalý náčelník generálního štábu francouzské armády a pozdější francouzský velvyslanec v Tunisku Jacques Lanxade listu Le Parisien řekl, že rozhodujícím prvkem událostí v Tunisku byla armáda, protože odmítla střílet do demonstrantů.

Prohlásil rovněž, že náčelník štábu pozemního vojska Rašíd Ammar rezignoval a odmítl vydat rozkaz střílet do lidí. Byl to prý také on, kdo bin Alímu doporučil, aby z Tuniska odjel. "Skončil jste," řekl mu podle francouzského admirála.
Lanxade citoval také španělský list El País. Armáda prý nyní hraje stabilizující a zklidňující roli a snaží se ukončit násilnosti. "Když mají pocit, že jsou v nebezpečí, volají teď Tunisané na pomoc armádu, a ne policii. Vojsko reaguje a přijde je bránit," řekl admirál.

Zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video