Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaro ´68 v Paříži změnilo náš svět

  10:04
Francouzští studenti opět hrozí demonstracemi. Květen 1968 však už nezopakují. Na rozdíl od tehdejších studentů se daleko více musí starat o to, jestli najdou práci, když pětina mladých ji ve Francii nemá. Zpochybňovat společnost nebo nadšeně poslouchat politiky, sociology a filozofy je už nezajímá.

Proti demonstrujícím studentům zasahovala policie. | foto: Profimedia.cz

"Dnešní společnost má jiné problémy," říká Daniel Cohn-Bendit, nynější poslanec Evropského parlamentu za německé Zelené, který byl jedním z vůdců tehdejší studentské revoluce.

Co vlastně pařížské nepokoje, při kterých se pálila auta, rozbíjely výlohy, stavěly barikády, zastavily se továrny a rozpadala manželství, vyvolalo? "Taková událost se nespustí zmáčknutím knoflíku. Francie a celá Evropa prožívaly poválečný demografický a ekonomický boom. Přibylo studentů, chyběly školy, a tak se narychlo zřizovaly nové univerzity," popisuje Ilios Yannakakis (77).

Má řecké kořeny, vzpomínky z dvaceti let prožitých v Československu a francouzské občanství. A v roce 1968 se ocitl u obou hlavních dějinných událostí, takže by byl div, kdyby se nestal historikem.

Jedním z míst, kde nepokoje propukly, byla čerstvě založená univerzita v Nanterre na předměstí Paříže. Protože se tam špatně dostávalo, studenti v ní i bydleli. Stala se takovým ostrovem svobody. Svobody, která si nic neodpírala. Přítrž tomu učinil školní zákaz chlapeckých návštěv na dívčích kolejích. "Byla to jedna ze záminek demonstrací. Ta druhá pak bylo její zavření," říká o revoluci s heslem "Je zakázáno zakazovat".

Do Nanterre přijel v dubnu 1968 na studijní stáž. "Byl to pro mě šok," popisuje Yannakakis, kterému v té době bylo 37 let. Dvacet let do té doby prožil v Československu. Čekal na povolení vyjet ven. K nám se dostal v roce 1949, když chtěl z Egypta, kde žila jeho rodina, jet pomoci komunistům do Řecka oklikou přes Prahu, ale ven už se nedostal.

. Jak začalo ve Francii jaro

22. březen - skupina studentů, básníků a hudebníků obsadila budovu univerzity v Nanterre a uspořádala tam schůzku o třídní diskriminaci ve francouzské společnosti a o politické byrokracii.

2. květen - policie uzavřela univerzitu v Nanterre. O den později se sešli studenti na Sorbonně, aby protestovali proti zavření a výhrůžkám vyloučení studentů z Nanterre. Policie budovu evakuovala. Manifestace 6. května se postupně zvrhla v tvrdé pouliční bitky s policií.

Noc z 10. na 11. května - vstoupila do historie jako "noc barikád“. Centrum Paříže se proměnilo v bojiště s barikádami a hořícími automobily, několik desítek lidí bylo těžce zraněno.

11. květen - Premiér Georges Pompidou nařídil otevřít Sorbonnu a přistoupil na řadu studentských požadavků. Nepokoje však pokračovaly největší generální stávkou ve francouzské historii.

Krize trvala do poloviny června, kdy studenti vyklidili po pětitýdenním obsazení Sorbonnu. Z předčasných voleb 23. června nakonec vyšla vládní pravice ještě posílená.

Srovnává, jak se žilo v socialismu a jak iluzorní byly představy levicových studentů ve Francii. "V Paříži jsem viděl radostné lidi, byli uvolnění, svobodně si cestovali, mluvili na veřejnosti, o čem chtěli, oblékali se pohodlně, nesnažili se zapadnout do davu, ale být sami sebou. Jezdili v malých autech, ve svých autech!" vykládá.

Podle něj intelektuálové snili o nádherné kubánské revoluci a fandili Dubčekovi. Jenže žili v úplně jiných podmínkách. Jak říká, byl několik týdnů nemocný z tamního výběru – knih, jogurtů i oblečení. "Možnost výběru, to je začátek demokracie, protože výběr dává svobodu," zdůrazňuje.

V Československu se stejně jako ve Francii po válce stavěly z bytové nouze paneláky, ale i v tom byl rozdíl. "Chodníky byly čisté, nebylo kolem nich bláto jako u nás. Když jsem došel domů, měl jsem čisté podrážky, auta, vlaky byly čisté. U nás byly autobusy pořád ohozené blátem. Tvrdím, že demokracie je čistota na ulicích. Socialismus se o člověka nestará, není občan, ale nástroj moci," dodává historik, který po srpnu 1968 z ČSSR odjel do Francie už napořád.

Někdy se snaží rozdíly mezi oběma "jary" vysvětlovat Francouzům. Ale ti si stejně podle něj odjakživa myslí, že "socialismus je požehnání z nebes".

A to i během pařížských demonstrací na jaře 1968, které už podle něj byly moc divoké. Policie, pokud to bylo možné, stála stranou. Zakročila na Sorbonně při studentské manifestaci a spustila velké protesty. Později, když se ke studentům přidali dělníci a 22 dní stála automobilka Peugeot, policie stávku rozmetla. Tehdy zemřeli tři lidé a 140 lidí bylo zraněno.

Na divokost toho roku vzpomíná i profesor filozofie André Senik. Bylo mu tehdy 30 let a učil na jednom pařížském lyceu. "Nebyla to revoluce, ale velká zábava. A ten typ lidí, kteří tehdy házeli dlažební kostky, existuje v každé společnosti, dnes se chodí vyřádit na fotbalové stadiony," říká.

Studenti se domlouvali improvizovaně, ze dne na den. Někteří brali útokem obchody, jiní vitríny školy. Jindy se zabarikádovali. Protože s rebely ve škole sympatizoval i přes napomenutí, dostal distanc.

Učitel, zaměstnanec státu, nemohl být ve Francii vyhozený, stal se tedy profesorem "na dálku". Spoustu let tak pracoval z domova, opravoval testy, se studenty se nevídal. "Mohlo to vypadat jako levicové hnutí, ale otevřelo emancipaci kulturní i lidskou, přineslo revoluci do života. Děti přestaly poslouchat rodiče, dívčí a chlapecké školy se změnily na smíšené, rodiny se přeskládaly," dodává.

Prezident Nicolas Sarkozy hodlá revoluci po letech trochu otupit. Do loňských voleb šel s tím, že dědictví května je nutné zlikvidovat. Nelíbí se mu "morální relativismus" a chce obnovit "úctu k autoritě". Zatím má však, alespoň ve veřejném mínění, nejnižší podporu lidí ze všech prezidentů po roce 1989.

. Vzpomínky na jarní bouři ´68

Bernard, bankéř, 56 let: Tři měsíce jsem místo školy jezdil u strýce s náklaďákem. Byl to parádní zážitek, moc rád na to vzpomínám. Bylo mi šestnáct a jemu stávkovali dělníci. Pak se odjelo na prázdniny a po nich začala škola.

Laurent, pařížský barman, 51 let: Já jsem žil mimo Paříž a bylo mi 11 roků. Nemám pocit, že by se v našem životě hodně změnilo.

Philippe, ekonom, 49 let: Bydleli jsme na pravém břehu Seiny, ale demonstrace probíhaly na levém břehu. Neměli jsme tehdy televizi, dozvídal jsem se novinky jen od spolužáků. Cítil jsem, že se moji rodiče, kteří se do Paříže přistěhovali z venkova, dost báli. Nechtěli, abychom se připletli k těm, kdo zpochybňovali generála de Gaulla. Ještě si pamatuju na fronty u benzínových pump. Význam událostí jsem pochopil až později z fotek. Byl to šok, vůbec jsem nevěděl, že to bylo tak divoké a zlé. Lidé však tehdy věřili, že to, co dělají studenti, bude pro společnost dobré. A co změnily ty události pro mě? Maminka šla do práce a já jsem přišel o odpolední svačiny.

Chloé, konzultantka, 28 let: Nebýt května 68, tak by se asi naši nerozvedli a nebyla by volně dostupná antikoncepce. Teď je normální jít si za svým a rozhodnout se, kolik budeme mít dětí. Zeptat se mého dědy, řekne, že to byla největší hrůza, jaká mohla Francii potkat. Vždyť moje matka opustila mého otce, to bylo pro prarodiče nemyslitelné.

Charlotte, nákupčí, 29 let: My už žijeme v tom, co předchozí generace změnila. Říká se, že se kvůli tomu většina lidí rozvedla, ale my máme sousedy zanícené socialisty a je to věrné manželství.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...