Jaro ´68 v Paříži změnilo náš svět - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaro ´68 v Paříži změnilo náš svět

  10:04
Francouzští studenti opět hrozí demonstracemi. Květen 1968 však už nezopakují. Na rozdíl od tehdejších studentů se daleko více musí starat o to, jestli najdou práci, když pětina mladých ji ve Francii nemá. Zpochybňovat společnost nebo nadšeně poslouchat politiky, sociology a filozofy je už nezajímá.
Fotogalerie4

Proti demonstrujícím studentům zasahovala policie. | foto: Profimedia.cz

"Dnešní společnost má jiné problémy," říká Daniel Cohn-Bendit, nynější poslanec Evropského parlamentu za německé Zelené, který byl jedním z vůdců tehdejší studentské revoluce.

Co vlastně pařížské nepokoje, při kterých se pálila auta, rozbíjely výlohy, stavěly barikády, zastavily se továrny a rozpadala manželství, vyvolalo? "Taková událost se nespustí zmáčknutím knoflíku. Francie a celá Evropa prožívaly poválečný demografický a ekonomický boom. Přibylo studentů, chyběly školy, a tak se narychlo zřizovaly nové univerzity," popisuje Ilios Yannakakis (77).

Má řecké kořeny, vzpomínky z dvaceti let prožitých v Československu a francouzské občanství. A v roce 1968 se ocitl u obou hlavních dějinných událostí, takže by byl div, kdyby se nestal historikem.

Jedním z míst, kde nepokoje propukly, byla čerstvě založená univerzita v Nanterre na předměstí Paříže. Protože se tam špatně dostávalo, studenti v ní i bydleli. Stala se takovým ostrovem svobody. Svobody, která si nic neodpírala. Přítrž tomu učinil školní zákaz chlapeckých návštěv na dívčích kolejích. "Byla to jedna ze záminek demonstrací. Ta druhá pak bylo její zavření," říká o revoluci s heslem "Je zakázáno zakazovat".

Do Nanterre přijel v dubnu 1968 na studijní stáž. "Byl to pro mě šok," popisuje Yannakakis, kterému v té době bylo 37 let. Dvacet let do té doby prožil v Československu. Čekal na povolení vyjet ven. K nám se dostal v roce 1949, když chtěl z Egypta, kde žila jeho rodina, jet pomoci komunistům do Řecka oklikou přes Prahu, ale ven už se nedostal.

. Jak začalo ve Francii jaro

22. březen - skupina studentů, básníků a hudebníků obsadila budovu univerzity v Nanterre a uspořádala tam schůzku o třídní diskriminaci ve francouzské společnosti a o politické byrokracii.

2. květen - policie uzavřela univerzitu v Nanterre. O den později se sešli studenti na Sorbonně, aby protestovali proti zavření a výhrůžkám vyloučení studentů z Nanterre. Policie budovu evakuovala. Manifestace 6. května se postupně zvrhla v tvrdé pouliční bitky s policií.

Noc z 10. na 11. května - vstoupila do historie jako "noc barikád“. Centrum Paříže se proměnilo v bojiště s barikádami a hořícími automobily, několik desítek lidí bylo těžce zraněno.

11. květen - Premiér Georges Pompidou nařídil otevřít Sorbonnu a přistoupil na řadu studentských požadavků. Nepokoje však pokračovaly největší generální stávkou ve francouzské historii.

Krize trvala do poloviny června, kdy studenti vyklidili po pětitýdenním obsazení Sorbonnu. Z předčasných voleb 23. června nakonec vyšla vládní pravice ještě posílená.

Srovnává, jak se žilo v socialismu a jak iluzorní byly představy levicových studentů ve Francii. "V Paříži jsem viděl radostné lidi, byli uvolnění, svobodně si cestovali, mluvili na veřejnosti, o čem chtěli, oblékali se pohodlně, nesnažili se zapadnout do davu, ale být sami sebou. Jezdili v malých autech, ve svých autech!" vykládá.

Podle něj intelektuálové snili o nádherné kubánské revoluci a fandili Dubčekovi. Jenže žili v úplně jiných podmínkách. Jak říká, byl několik týdnů nemocný z tamního výběru – knih, jogurtů i oblečení. "Možnost výběru, to je začátek demokracie, protože výběr dává svobodu," zdůrazňuje.

V Československu se stejně jako ve Francii po válce stavěly z bytové nouze paneláky, ale i v tom byl rozdíl. "Chodníky byly čisté, nebylo kolem nich bláto jako u nás. Když jsem došel domů, měl jsem čisté podrážky, auta, vlaky byly čisté. U nás byly autobusy pořád ohozené blátem. Tvrdím, že demokracie je čistota na ulicích. Socialismus se o člověka nestará, není občan, ale nástroj moci," dodává historik, který po srpnu 1968 z ČSSR odjel do Francie už napořád.

Někdy se snaží rozdíly mezi oběma "jary" vysvětlovat Francouzům. Ale ti si stejně podle něj odjakživa myslí, že "socialismus je požehnání z nebes".

A to i během pařížských demonstrací na jaře 1968, které už podle něj byly moc divoké. Policie, pokud to bylo možné, stála stranou. Zakročila na Sorbonně při studentské manifestaci a spustila velké protesty. Později, když se ke studentům přidali dělníci a 22 dní stála automobilka Peugeot, policie stávku rozmetla. Tehdy zemřeli tři lidé a 140 lidí bylo zraněno.

Na divokost toho roku vzpomíná i profesor filozofie André Senik. Bylo mu tehdy 30 let a učil na jednom pařížském lyceu. "Nebyla to revoluce, ale velká zábava. A ten typ lidí, kteří tehdy házeli dlažební kostky, existuje v každé společnosti, dnes se chodí vyřádit na fotbalové stadiony," říká.

Studenti se domlouvali improvizovaně, ze dne na den. Někteří brali útokem obchody, jiní vitríny školy. Jindy se zabarikádovali. Protože s rebely ve škole sympatizoval i přes napomenutí, dostal distanc.

Učitel, zaměstnanec státu, nemohl být ve Francii vyhozený, stal se tedy profesorem "na dálku". Spoustu let tak pracoval z domova, opravoval testy, se studenty se nevídal. "Mohlo to vypadat jako levicové hnutí, ale otevřelo emancipaci kulturní i lidskou, přineslo revoluci do života. Děti přestaly poslouchat rodiče, dívčí a chlapecké školy se změnily na smíšené, rodiny se přeskládaly," dodává.

Prezident Nicolas Sarkozy hodlá revoluci po letech trochu otupit. Do loňských voleb šel s tím, že dědictví května je nutné zlikvidovat. Nelíbí se mu "morální relativismus" a chce obnovit "úctu k autoritě". Zatím má však, alespoň ve veřejném mínění, nejnižší podporu lidí ze všech prezidentů po roce 1989.

. Vzpomínky na jarní bouři ´68

Bernard, bankéř, 56 let: Tři měsíce jsem místo školy jezdil u strýce s náklaďákem. Byl to parádní zážitek, moc rád na to vzpomínám. Bylo mi šestnáct a jemu stávkovali dělníci. Pak se odjelo na prázdniny a po nich začala škola.

Laurent, pařížský barman, 51 let: Já jsem žil mimo Paříž a bylo mi 11 roků. Nemám pocit, že by se v našem životě hodně změnilo.

Philippe, ekonom, 49 let: Bydleli jsme na pravém břehu Seiny, ale demonstrace probíhaly na levém břehu. Neměli jsme tehdy televizi, dozvídal jsem se novinky jen od spolužáků. Cítil jsem, že se moji rodiče, kteří se do Paříže přistěhovali z venkova, dost báli. Nechtěli, abychom se připletli k těm, kdo zpochybňovali generála de Gaulla. Ještě si pamatuju na fronty u benzínových pump. Význam událostí jsem pochopil až později z fotek. Byl to šok, vůbec jsem nevěděl, že to bylo tak divoké a zlé. Lidé však tehdy věřili, že to, co dělají studenti, bude pro společnost dobré. A co změnily ty události pro mě? Maminka šla do práce a já jsem přišel o odpolední svačiny.

Chloé, konzultantka, 28 let: Nebýt května 68, tak by se asi naši nerozvedli a nebyla by volně dostupná antikoncepce. Teď je normální jít si za svým a rozhodnout se, kolik budeme mít dětí. Zeptat se mého dědy, řekne, že to byla největší hrůza, jaká mohla Francii potkat. Vždyť moje matka opustila mého otce, to bylo pro prarodiče nemyslitelné.

Charlotte, nákupčí, 29 let: My už žijeme v tom, co předchozí generace změnila. Říká se, že se kvůli tomu většina lidí rozvedla, ale my máme sousedy zanícené socialisty a je to věrné manželství.

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Detektivové zadrželi Nagyovou, Fuksu i Tluchoře, zasahují u lobbistů

Elitní policisté spustili nebývale rozsáhlé zatýkání politiků a špiček státní správy. Zadrželi ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, ředitele správy hmotných rezerv Ondreje Páleníka a politiky...

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Na škole v Příbrami vyhrožoval žák. Policie ho zadržela a budovu evakuovala

Žák v jedné z příbramských základních škol dnes odpoledne podle oznámení vyhrožoval svému okolí v budově. Policisté chlapce zadrželi a školu evakuovali. Na místě nebyl nikdo zraněn.

14. dubna 2025  17:15,  aktualizováno  17:26

Odsuzuji zabíjení, ale nemám dost informací, řekl Fico k ruskému útoku na Sumy

Odsuzuji veškeré zabíjení, ale o útoku na Sumy nemám dost informací, uvedl v pondělí slovenský premiér Robert Fico. Ruský útok na ukrajinské město s desítkami obětí na životech o den dříve odsoudil...

14. dubna 2025  17:21

Ticho v éteru. Gripeny zasahovaly kvůli mlčícímu boeingu nad Českem

České gripeny v sobotu zasahovaly kvůli nekomunikujícímu Boeingu 737 mířícímu z Kréty do Dánska. Civilní i vojenské řízení letového provozu se letounu marně pokoušelo dovolat, proto byl vyhlášen...

14. dubna 2025  17:19

Socialistický realismus, Gottwald i lokomotiva. Liberty začala nabízet umělecká díla

Masivní busty Klementa Gottwalda či Antonína Zápotockého, ale i jemné kresby tváří účastníků dávné stavby mládeže insolvenční správce Liberty Ostrava nabízí v aukci, jejíž předprodejní výstava dnes...

14. dubna 2025  17:01

„Podle nás je benefit, že Vás zaměstnáváme.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Kyjev využívá civilisty jako živý štít, tvrdí Rusko po zabití tří desítek lidí v Sumách

Sledujeme online

Kyjev využívá civilisty jako živý štít, prohlásilo v pondělí ruské ministerstvo obrany a tvrdilo, že Ukrajina rozmisťuje vojenské objekty a pořádá akce s účastí armády v centru obydleného města....

14. dubna 2025  14:25,  aktualizováno  16:51

Sdílené elektrokoloběžky v Praze mají skončit, nová regulace s nimi nepočítá

Praha nepočítá s tím, že by v připravovaném systému pro provoz sdílených dopravních prostředků umožnila parkování elektrokoloběžek. Jejich provozovatelé je proto podle primátorova náměstka Zdeňka...

14. dubna 2025  13:06,  aktualizováno  16:41

Napětí roste. Alžírsko chce vyhostit francouzské diplomaty, Paříž hrozí odvetou

Alžírsko pohrozilo vyhoštěním dvanácti francouzským diplomatům. Do dvou dnů se musí vrátit do vlasti. V reakci na to Francie varovala před odvetnými kroky. Konflikt je reakcí na páteční zadržení tří...

14. dubna 2025  16:38

Zemřela „babka lyžařka“. Jarmila Bursová byla tváří Troškových komedií Babovřesky

V 96 letech zemřela Jarmila Bursová. Proslavila jako „babka lyžařka“ v trojici komedií Zdeňka Trošky Babovřesky. Podle vyjádření rodiny pro Blesk.cz odešla poklidně ve spánku.

14. dubna 2025  16:33

Akciové trhy ožívají. Pomohla výjimka z cel pro mobily a další elektroniku

Evropské i americké akcie zahájily pondělní obchodování růstem. Technologické společnosti těžily ze zprávy o tom, že Spojené státy dočasně poskytly chytrým telefonům a některým dalším elektronickým...

14. dubna 2025  10:51,  aktualizováno  16:30

Obrněnce proti migrantům. Trumpovi tah s armádou vychází, nasadil i helikoptéry

Na hranicích Spojených států a Mexika přituhuje. Donald Trump splnil své předvolební sliby, do migračně kritického regionu poslal armádu a výsledky už se dostavují, počet ilegálních přechodů z jihu...

14. dubna 2025  16:15

Na náměstí v Pardubicích se strhla bitka mezi cizinci, před strážníky utíkali

Potyčku cizinců řešili v noci na neděli pardubičtí strážníci. Rvačka se strhla poblíž Zelené brány, skupina ale do příjezdu hlídky zmizela. Strážníci ji nakonec vypátrali u Tyršových sadů, kde málem...

14. dubna 2025  16:03

Oscara pro Cruise! volají fanoušci. Novou sošku pro kaskadéry mu chtějí udělit hned

Americký herec Tom Cruise, přestože zapsaný jako jedna z nejvýznamnějších filmových hvězd, dosud neobdržel nejprestižnější ocenění Oscar. To by se však mohlo za pár let změnit. Americká filmová...

14. dubna 2025  15:30