Homosexualita je v Africe většinou tabu. Ilustrační foto

Homosexualita je v Africe většinou tabu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

JAR povolí svatby homosexuálů, církev zuří

  • 12
Jihoafrická republika se nejspíš stane první zemí černého kontinentu, která legalizuje "svatby" homosexuálů. Tamní Národní shromáždění totiž velkou většinou schválilo návrh zákona o civilních svazcích párů stejného pohlaví. Je to provokace božího hněvu, protestuje církev.

Pro návrh zákona zvedlo ruku 230 poslanců dolní komory parlamentu, 41 bylo proti. Tři zákonodárci chyběli.

Na přijetí normy měli hlavní podíl poslanci Afrického národního kongresu, kteří mají v parlamentu výraznou většinu a před hlasováním dostali doporučení zákon podpořit.

Jde o naprosto bezprecedentní krok směrem k toleranci a lidským právům, shodují západní odborníci. Pro hluboce konzervativní africký kontinent je totiž homosexualita tabu.

Provokujete hněv boží
Zákon umožňuje "dobrovolné spojení dvou lidí, které je uzavřeno a registrováno buď jako svatba, nebo jako civilní svazek".

Už ale nespecifikuje pohlaví partnerů. A právě to ho odlišuje od staršího předpisu, který explicitně definoval manželství jako "svazek mezi mužem a ženou".

Dnešnímu hlasování předcházela několikaměsíční vzrušená veřejná debata. Do návrhu zákona se opřela především církev. Ozývaly se hlasy o "znevážení svátosti tradičního manželství", "provokování božího hněvu“ a "satanismu“.

Křesťanský poslanec Kenneth Meshoe dokonce prohlásil, že dnešek je tím nejsmutnějším dnem za celých dvanáct let trvání demokracie v zemi.

Kardinál Wilfrid Naper, předseda jihoafrické biskupské konference, se zase nechal slyšet, že norma je zásadní ranou pro demokracii, a v místním deníku South Africa's Daily News hovořil o tom, že po celé zemi se proti normě zvedla nepřekonatelná vlna odporu.

Když nechceš, tak nemusíš
Zticha ale nezůstávají ani sami homosexuálové. I když přijetí zákona vesměs vítají, nelíbí se jim, že norma dovoluje úředníkům neoddat páry stejného pohlaví, pokud to odporuje jejich víře a přesvědčení.

Přes všechny výhrady však podobný krok zatím nemá v Africe obdoby. Teď musí dokument schválit Národní rada provincií (horní komora parlamentu), což by měla být formalita. Nakonec ještě normu musí podepsat prezident Thabo Mbeki.

První v Africe
Jižní Afrika uznala práva homosexuálů po po svržení
apartheidu v roce 1994. V nové ústavě tehdy jako první stát světa zakázala diskriminaci občanů kvůli jejich sexuální orientaci.

Na konci loňského roku rozhodl jihoafrický ústavní soud, že legislativa odpírající manželství homosexuálům je protiústavní a nařídil vládě, aby nejpozději do 1. prosince 2006 připravila zákon, který nebude manželství definovat výlučně jako svazek muže a ženy. Pokud by tak neučinila, staly by se svazky homosexuálů součástí legislativy automaticky.

Jižní Afrika se tak připojila do společenství hrstky zemí, které sňatky gayů a lesbiček umožňují. Jde o Nizozemsko, Belgii, Španělsko a Kanadu. Několik
dalších převážně evropských zemí, včetně České republiky, má zákon o registrovaném partnerství.

Naopak v řadě afrických států je homosexualita nezákonná. Mezi ně patří Zimbabwe, Keňa, Uganda, Nigérie, Tanzanie, Ghana a další země subsaharského regionu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video