Jacob Zuma je pro většinu evropských komentátorů archetypem zkorumpovaného a polygamního afrického vůdce.

Jacob Zuma je pro většinu evropských komentátorů archetypem zkorumpovaného a polygamního afrického vůdce. | foto: Profimedia.cz

JAR čekají volby, prezidentem se zřejmě stane kontroverzní Zuma

  • 2
Jihoafrická republika se chystá na parlamentní volby. Jejich výsledek také určí, kdo bude příštím prezidentem JAR. Všeobecně se očekává, že by se do čela státu mohl postavit kontroverzní šéf Afrického národního kongresu Jacob Zuma, kterého soud před několika dny zbavil obvinění z korupce.

V politice JAR od prvních všerasových voleb v roce 1994 dominuje Africký národní kongres (ANC), který by ale v nadcházejících volbách mohl o své suverénní postavení přijít.

Po minulých parlamentních volbách v dubnu 2004 disponoval vládnoucí kongres téměř 70 procenty hlasů. Pak se ale objevily první náznaky oslabení. V polovině roku 2005 tehdejší prezident Thabo Mbeki odvolal z funkce viceprezidenta Jacoba Zumu kvůli podezření z rozsáhlé korupce.

Thabo MbekiLevicová část strany ale o dva a půl roku později Zumu zvolila místo Mbekiho předsedou strany. Deset dní po jeho zvolení pak prokurátor Zumu oficiálně obvinil z korupce, podvodů, vydírání a praní špinavých peněz v obchodu se zbraněmi; stejného obvinění byl přitom ve stejné kauze už v roce 2006 zbaven.

Politik všechna obvinění odmítl a loni v lednu jej ANC navzdory obvinění nominovala do prezidentských voleb. Prezidenta v JAR volí parlament, většinou po parlamentních volbách.

Loni v září pak nejprve soudce zbavil Zumu obvinění z korupce s tím, že v případu došlo k "politickému zasahování" v jeho neprospěch. Soudce naznačil, že zasahoval Mbeki, který se tak podle svých kritiků pokoušel odstranit konkurenta v boji o příští prezidentský mandát.

Prokuratura zrušila obvinění, bylo prý manipulované

O několik dní později vyzval ANC Mbekiho k demisi, což tehdejší prezident učinil. Jeho mandát měl skončit letos v červnu. - přečtěte si Prezident Jihoafrické republiky Thabo Mbeki oznámil rezignaci

Co se týká Zumy, tak Nejvyšší odvolací soud nejprve zrušil rozhodnutí soudce ze září 2008 o zbavení politika obvinění z korupce a dalších přečinů. Prokuratura ho ale 6. dubna opět všech obvinění zbavila s tím, že s případem bylo "politicky manipulováno".

Stovky příznivců jihoafrického politika Jacoba Zumy oslavily v ulicích Durbanu jeho zproštění obvinění mimo jiné z korupce. (6. dubna 2009)
Příznivci Jacoba Zumy slavili na začátku dubna v ulicích Durbanu jeho zproštění obvinění z korupce

Po Mbekiho rezignaci z vlády odešla řada ministrů a z ANC část politiků, kteří vytvořili novou stranu, Lidový kongres (COPE). A právě tato strana a také hlavní opoziční strana Demokratické spojenectví (DA) starostky Kapského Města Helen Zilleové by mohla zhatit plány ANC na naprosté ovládnutí parlamentu.

Přesto analytici očekávají, že příští hlavou státu bude Jacob Zuma, kterého podporuje černošská většina v Jihoafrické republice.

Nová vláda bude muset řešit šířící se HIV

Jihoafrická republika má i patnáct let po pádu apartheidu stále nejsilnější africkou ekonomiku. Její růst byl v posledních čtyřech letech slušný, v druhé polovině loňského roku ale začal kvůli ekonomické krizi výrazně oslabovat. Nezaměstnanost se pohybuje oficiálně kolem 22 procent (neoficiálně asi 40 procent), inflace okolo 11 procent, pod hranicí chudoby je ale přes 40 procent obyvatel.

Z 48 milionů obyvatel JAR jich je virem ve všech věkových skupinách nakaženo až na 5,5 milionu.
Ze 48 milionů obyvatel Jihoafrické republiky jich je virem HIV nakaženo 5,5 milionu

Kromě zlepšení oslabující ekonomiky čekají na novou vládu úkoly trvalejšího rázu. Jde zejména o snížení vysoké míry kriminality a o snahu zastavit další šíření viru HIV - z 48 milionů obyvatel JAR jich je virem ve všech věkových skupinách nakaženo až na 5,5 milionu.

Ve čtvrtých všerasových parlamentních volbách v zemi od konce apartheidu kandiduje na celostátní úrovni 26 politických stran, které budou usilovat o 400 křesel v Národním shromáždění.

jacob zuma

Pro většinu evropských komentátorů je archetypem zkorumpovaného a polygamního afrického vůdce. Pro jihoafrické bělochy je diktátorem, černošská většina v Jihoafrické republice ho ale výrazně podporuje.

Jacob Gedleyihlekisa Zuma se narodil 12. dubna 1942 v natalské vesnici Nkandla. Už ve svých 17 letech vstoupil do ANC. V roce 1969 byl uvězněn za nezákonné opuštění země kvůli vojenskému výcviku, ve vězení strávil deset let na ostrově Robben. Po propuštění v roce 1979 odjel do exilu, žil v Mosambiku či Zambii. Do vlasti se vrátil začátkem 90. let. V roce 1994 se stal členem provinční vlády v KwaZulu-Natal pro ekonomiku a cestovní ruch, v prosinci 1997 místopředsedou ANC a v červnu 1999 viceprezidentem JAR.

Zuma na veřejnosti rád vystupuje v tradičním zulském oděvu z leopardí kůže a tvrdí, že miluje všechny své čtyři legální manželky a svých 14 až 18 dětí. Mnohoženství mu dovoluje tradice polygamie v kmeni Zuluů. Jeho druhou ženou byla v letech 1982-1998 Nkosazana Dlaminiová-Zumaová, která je od června 1999 ministryní zahraničí, naposledy se oženil loni v lednu.

Zuma na veřejnosti rád vystupuje v tradičním zulském oděvu z leopardí kůže.

S Thabo Mbekim, který vystudoval univerzitu v Británii, si zrovna do oka nepadli - Zuma nemá žádné formální vzdělání, v mládí pásl v rodném Natalu krávy. Zarputilý politik s respektem pro tradicionalismus Zuluů nekouří a nepije alkohol.

"Muž z lidu" bude nejspíš po parlamentních volbách 22. dubna zvolen parlamentem příštím prezidentem země. A to navzdory tomu, že byl obžalován ze znásilnění a obviněn z korupce - v obou kauzách byl osvobozen. Obžaloby ze znásilnění (údajně přinutil přítelkyni rodiny k pohlavnímu styku, soud ale vyslovil názor, že žena s intimním stykem souhlasila) byl zproštěn v květnu 2006. Zuma se pak veřejně omluvil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video