Japonská loď zrovna ulovila velrybu. (7. února 2008)

Japonská loď zrovna ulovila velrybu. (7. února 2008) | foto: AP

Japonští velrybáři zneužívají peníze pro oběti tsunami, tvrdí aktivisté

  • 26
Japonští lovci velryb využívají peníze určené na obnovu míst zdevastovaných březnovým tsunami pro své účely, tvrdí organizace Greenpeace. V přepočtu asi 30 milionů dolarů putovalo na větší ochranu velrybářské flotily před ochránci zvířat a splácení dluhů velrybářů.

"Od japonské vlády je naprosto hanebné pumpovat ještě více peněz daňových poplatníků do nepotřebného, nechtěného a neekonomického velrybářského programu, když tyto fondy jsou zoufale potřebné pro obnovu oblastí," prohlásil dle serveru Guardian.co.uk šéf japonské sekce Greenpeace Juniči Sato.

Podle něj letos agentura zastupující velrybáře dostává ročně dotaci v přepočtu 6 milionů dolarů (asi 113 milionů korun). Letos obdržela navíc 30 milionů dolarů (zhruba 567 milionů korun) navrch. Když o ně žádala, argumentovala, že některé vesnice poničené březnovou katastrofou jsou na lovu kytovců závislé.

Peníze prý kryjí dluhy a bezpečnost

Jenže podle ochránců zvířat peníze na obnovu poničených míst nešly. Místo toho je prý lovci velryb použili na zvýšení jejich ochrany před aktivisty a splácení dluhů. "Je to prostě použito na pokrytí dluhů velrybářského programu, protože ten se potýká s velkými finančními problémy," tvrdí Sato.

Japonsko každý rok uloví nehledě na mezinárodní moratorium z roku 1986 na tisíc kytovců. Pro lov dostalo výjimku - tvrdí, že velryby loví pro vědecký výzkum. Maso mořských savců ale většinou končí v luxusních japonských restauracích, tvrdí kritici.

Lov velryb

Mezinárodní velrybářská komise vyhlásila moratorium na lov velryb v roce 1986, i když některým národům lov velryb pro obživu povolila - například domorodým etnikům Grónska, Sibiře a Aljašky. Kromě nich ale vyráží lovit kytovce Japonci, Islanďané a Norové. 

Každoročně jsou proto lovcům v patách ochránci zvířat, kteří se flotile snaží lov všemožně překazit. Se svými plavidly se proto často staví mezi harpunáře a jejich oběti, připomněl britský zpravodajský server.

Loni mohli aktivisté z organizace Sea Shepherd slavit. Japonská flotila svou loveckou misi, která zpravidla trvá od prosince do dubna, ukončila po několika střetech s jejich členy s předstihem. Místo tisícovky kytovců jich nakonec ulovila "jen" se 172 (více o neúspěšné sezoně velrybářů čtěte zde).

Letos japonská lovecká sezona právě začala a flotila údajně vyplula tento týden do antarktických vod. Aktivisté ze Sea Shepherd i letos slibují tuhý boj a dohlédnout na údajně vědecký lov velryb hodlají i vlády Austrálie a Nového Zélandu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video