Japonský premiér se omluvil za volební prohru a odchází z čela strany

  • 5
Japonský premiér Taró Aso končí v čele Liberálně demokratické strany. Příčinou je volební prohra strany, za niž se zároveň omluvil. Liberální demokraté vládli v zemi přes padesát let, teď je vystřídá Demokratická strana Japonska. Konečné výsledky hlasování mají být známy ještě dnes.

"Nehodlám na podzim znovu kandidovat. Teď musíme naši stranu hlavně omladit," prohlásil Aso.

"Udělali jsme příliš mnoho chyb. A to zásadních chyb... Třikrát jsme vyměnili premiéra, aniž bychom zorganizovali volby," řekl premiérův poradce Kotaro Tamura.

Hlasy z voleb ještě nejsou úplně sečtené, z předběžných čísel je ale drtivá prohra liberálů jasná. Po více než padesáti letech je tak v čele země vystřídá Demokratická strana Japonska (DPJ), která podle výpočtů tamních médií obsadí ve 480členné Sněmovně reprezentantů 308 křesel.

Bylo by to poprvé v japonské poválečné historii, kdy jediná opoziční strana ve volbách vybojovala většinu míst. Liberálové jich dostanou jen kolem 119.

Strana, která má ve Sněmovně reprezentantů většinu, vybírá premiéra. Tím se s největší pravděpodobností stane šéf DPJ Jukio Hatojama.

Ekonomika na prvním místě

"Překročili jsme startovní čáru," citovala Hatojamu britská televize BBC. Demokraté možná vytvoří koalici s dalšími dvěma menšími stranami. Složení kabinetu chce vedení strany představit během dvou týdnů.

Liberály srazila na kolena ekonomická krize a neschopnost se s ní vypořádat. Japonsko čelí rekordní nezaměstnanosti, ekonomickému propadu, zadlužování, ale i rychle stárnoucí populaci.

Oživení ekonomiky bude nejdůležitějším úkolem nového předsedy vlády. Hatojama před volbami sliboval, že si s problémy poradí. A teď ho nejspíš budou všichni bedlivě sledovat.

více Japonek v politice

Nově zvolená japonská Sněmovna reprezentantů bude "nejženštější" v japonských dějinách, když ze 480 poslaneckých míst 54 obsadí ženy. I tak ale zůstává co do počtu zákonodárkyň na chvostu zemí světa.
S 11,25 procenta poslankyň postoupí Japonsko ze 103. na 95. příčku celosvětového žebříčku zemí podle počtu žen zastoupených v parlamentu. Světový průměr je 18,5 procenta.
Žebříček vede Rwanda, která má v dolní parlamentní komoře více než 56 procent žen. Poté následují státy severní Evropy s průměrem kolem 42 procent či Německo s 32,2 procenta.
V USA je 16,8 procenta poslankyň a Česká republika je v počtu političek podle srovnání meziparlamentní unie na 77. místě s 16 procenty. Před ČR se dostal například i Afghánistán, Vietnam, Irák či Pákistán.                                                                        Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue