Japonští ministři navštívili kontroverzní památník (21. dubna 2013)

Japonští ministři navštívili kontroverzní památník (21. dubna 2013) | foto: AP

Japonští ministři navštívili válečnou svatyni, naštvali Soul i Peking

  • 0
Návštěvy japonské svatyně Jasukuni budí kontroverze. Mnozí památník vnímají jako symbol japonského militarismu. V neděli jej navštívili tři japonští ministři a odezva na sebe nenechala čekat. Jihokorejský šéf diplomacie zrušil plánovanou návštěvu a zlobí se i Čína.

"Odlet ministra zahraničí Jong Pjong-sea do Tokia, kde se měl setkat se svým protějškem Fumiem Kišidou, byl zrušen jako odvetné opatření," sdělila jihokorejská diplomacie.

Japonská okupace

Japonsko okupovalo Korejský poloostrov od roku 1910 do roku 1945 a části Číny v letech 1931 až 1945. Během druhé světové války pak bylo Japonsko součástí osy Berlín-Řím-Tokio a spáchalo na okupovaných územích řadu zločinů.

"Jižní Korea odsuzuje tyto anachronické návštěvy, které oslavují invazi, jež způsobila četné ztráty a utrpení sousedům Japonska," vysvětlilo v komuniké ministerstvo.

Návštěvy svatyně Jasukuni v Tokiu vyvolávají opakovaně rozhořčení v zemích, které byly obětí japonské válečné agrese, jako je Čína nebo Jižní a Severní Korea. Sousedé Japonska takové návštěvy považují za neochotu Tokia přijmout odpovědnost za svou koloniální minulost. Ve svatyni mezi 2,5 milionu válečných obětí leží a je uctíváno i 14 odsouzených válečných zločinců.

Japonský premiér Šinzó Abe se však nijak neskrývá svým nacionalismem, v neděli proto obětoval u příležitosti svátku jara v šintoistické svatyni posvátný dřevěný objekt masakaki. Osobně Jasukuni o víkendu nenavštívil, učinil tak ale ministr financí a zároveň místopředseda vlády Taró Aso a další dva vládní ministři. Abe se byl naposledy pomodlit ve svatyni v říjnu, ještě jako tehdejší vůdce opozice.

Bylo to soukromá návštěva, vysvětluje vláda

Hlavní tajemník japonské vlády Jošihide Suga na tiskové konferenci uvedl, že návštěva ministrů v Jasukuni byla soukromá a že by neměla být důvodem pro přerušení vztahů mezi Japonskem a jeho sousedy. "Každá země zastává jistý postoj. Neměli bychom dovolit, aby to ovlivňovalo diplomatické vztahy," řekl.

Kritika se objevila i v čínském Lidovém deníku. "Nezáleží na tom, jakou formou je Jasukuni uctívána. Podporuje to přetrvávající špatný pohled (Japonska) na historii a zasazuje to mocnou ránu míru a stabilitě v Asii," napsal list. Čínský deník Global Times podotkl, že uctívání svatyně je důkazem, že Japonsko je "buřičem a provokatérem mezi asijskými zeměmi".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video