Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Japonci založili jednotku proti teroru, agenty vyšlou až do Afriky

  • 11
Japonská vláda v úterý oficiálně zřídila novou tajnou protiteroristickou jednotku, která bude shromažďovat informace o ozbrojených skupinách jako Islámský stát v zemích jejich původu. K tomuto kroku Tokio přiměly teroristické útoky v Paříži, při kterých v listopadu zahynulo 130 lidí.

Speciální protiteroristická jednotka spadá pod ministerstvo zahraničí. Agenti této jednotky budou působit především v jihovýchodní Asii, na Blízkém východě a v severozápadní Africe.

Islámský stát

Japonsko nebylo v moderní historii nikdy terčem teroristického útoku a podle expertů je Tokio v protiteroristickém boji poměrně nezkušené. „Země nemá s bojem proti terorismu zkušenosti. Japonci si dlouho mysleli, že teroristické útoky jsou vzdáleným problémem týkajícím se zahraničí,“ podotkl analytik Motonobu Abekawa.

Radikálové z Islámského státu ale letos zabili v Sýrii dva japonské rukojmí a útok na turisty v muzeu v Tunisku si vyžádal životy dalších tří Japonců (více o vraždě Japonců zde). Během dramatu, které předcházelo vraždě rukojmích v Sýrii, Tokio působilo často bezradně a očividně postrádalo kvalitní informace, napsala agentura AP.

Krušné začátky agentů

„Japonští agenti by si měli najít vlastní zdroje a nespoléhat v tomto směru pouze na americké a britské agenty,“ konstatoval Abekawa. Jejich začátky ale nebudou jednoduché; Japonsko nemá žádné zařízení pro výcvik agentů rozvědky, takže se budou muset učit ze zkušeností v terénu, připomněla agentura AP.

Před mezinárodními akcemi chystanými v zemi plánuje Japonsko instalovat na hlavních letištích tělesné skenery a bude také vyžadovat od leteckých společností seznamy pasažérů.

Podle Abekawy zatím islamistům v průniku do Japonska bránila přísná kontrola zbraní, jazyková bariéra a také přísná imigrační politika.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video