Model vyvíjené japonské „neviditelné“ stíhačky

Model vyvíjené japonské „neviditelné“ stíhačky | foto: AP

Čínské zbrojení přimělo Japonce k vývoji vlastní neviditelné stíhačky

  • 31
Japonsko oficiálně zveřejnilo snímky modelu vlastní "neviditelné" stíhačky. Stroj s přezdívkou Šin-šin (Duch) je jednak odpovědí na stále rostoucí vojenské výdaje Číny, také ovšem reakcí na neochotu USA exportovat vyspělý stroj F-22 Raptor. První zkušební let je plánován na rok 2014.

Informace o novém japonském stíhacím letounu se objevily jen pár týdnů poté, co Čína světu předvedla svou "neviditelnou" stíhačku J-20. Testy tehdy načasovala na dobu návštěvy amerického ministra obrany Roberta Gatese.

Japonské letectvo

Vzdušné síly disponují zhruba 800 stroji, téměř čtyři stovky připadají na stíhací letouny.

Počtem 98 kusů (až budou všechny vyrobeny) mají být zastoupeny stroje F-2, které Japonci vyvinuli z americké stíhačky F-16.

Dále mají dvě stě letounů F-15 a téměř stovku starých stíhačů F-4 Phantom II.

Ze snímků a dostupných informací o vyvíjeném japonském stroji Šin-šin nelze zatím říci, jaké bude mít vlastnosti. Stroj má mít dva motory (což je důležité pro letectva operující nad mořem) s vektorováním tahu. Podobnou vlastnost, zvyšující obratnost stroje v manévrovém boji, má například i americký F-22 Raptor.

Na jeho koupi se ostatně Japonci dlouho těšili. Jenže americká vláda si své nejlepší stíhačky cení tak, že ji neuvolnila pro export. A země vycházejícího slunce se tak musela poohlédnout jinde.

Model, který už japonští vývojáři testovali ve francouzských laboratořích specializovaných na vyhodnocení "neviditelnosti", má údajně velikost skutečného stroje. "Prototyp by měl být připraven k prvnímu letu v roce 2014," řekl podle Washington Postu generálporučík Hidejuki Jošioka, ředitel leteckých vývojářů.

Model vyvíjené japonské "neviditelné" stíhačky (foto: AP)

Některým odborníkům se ale elegantní štíhlý model zdá příliš malý. "Neviditelný" stíhač totiž musí nést palubní výzbroj v pumovnicích ukrytých v trupu, aby ho nenašly radary. Stroje určené primárně k vybojování vzdušné nadvlády bývají rozměrnější - kupříkladu americký Raptor má o čtyři metry větší délku i rozpětí křídel.

"Neviditelné" letouny ve světě

Za "neviditelné" (stealth) letouny jsou označované stroje obtížně zachytitelné radarem, infračervenými či radiovými prostředky.

Jedinou neviditelnou stíhačkou zařazenou ve výzbroji je F-22 Raptor. Američané také vyvíjejí levnější stroj určený k exportu (F-35) a pracují na neviditelné verzi F-15. Ani jeden ze zmíněných strojů ale nemá mít tak kvalitní maskování jako F-22. Kromě Spojených států neviditelné stroje vyvíjejí i Rusko (Suchoj PAK FA) Čína (J-20) či Indie.

Zda se nový stroj dostane do sériové výroby, je těžké říci. Japonci totiž mohou po sestrojení prototypu dojít k závěru, že by sériová výroba vlastní moderní stíhačky byla příliš drahá. Ostatně už v minulých letech japonská vláda přiškrtila peníze, které vývoj letounu potřebuje. Do vývoje už vložila půl miliardy dolarů (kolem devíti miliard korun), píše Washington Post.

Japonci také mohou dojít k závěru, že pro ně místo vývoje vlastního letounu je lepší modernizovat stávající vzdušnou sílu dvou set strojů F-15 na Američany vyvíjenou variantu Silent Eagle. Ten se sice neviditelností nevyrovná stíhačkám páté generace, mohl by ale být levnější a Japoncům vyhovovat.

F-15 Silent Eagle by také podle informací MF DNES mohl americký viceprezident Joe Biden nabízet Česku, které rovněž zvažuje budoucnost svého nadzvukového letectva. (více čtěte ve článku Hrozba pro gripeny: Češi mají v hledáčku dalších sedm typů stíhaček)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video