Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Japonsko krotí sebevraždy. Rizikovou skupinou jsou přepracovaní zaměstnanci

  • 18
Japonsko se dlouhodobě potýká s vysokým počtem sebevražd a vláda proto hledá možná řešení, jak lidem vrátit chuť do života. Nově si předsevzala řešit problém extrémní pracovní doby, která deptá japonskou populaci a přispívá k chmurným statistikám. Od plánu si slibuje snížení sebevražednosti během deseti let o třetinu.

Vláda označuje situaci v zemi za kritickou. Každoročně totiž v Japonsku spáchá sebevraždu přes dvacet tisíc lidí. Od roku 2003, kdy si vzalo život rekordních 34 427 Japonců, sice počet sebevražd pomalu klesá, ze skupiny sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7) má však Japonsko stále nejhorší bilanci, upozorňuje server France24.

V roce 2015 byla míra sebevražd v zemi 18,5 na sto tisíc obyvatel. Vláda si předsevzala, že do roku 2025 chce číslo snížit pod třináct. První takový plán přijali politici už v roce 2007, revidují jej vždy po pěti letech.

Dokument schválený v úterý uvádí, že vláda bude i nadále prosazovat opatření, která by měla zabránit sebevraždám, k nimž přispěly problémy v zaměstnání. Především se jedná o snížení často extrémní pracovní doby a zamezení šikany ze strany nadřízených.

Zvýšený zájem o sebevraždy v důsledku přepracovanosti vyvolal v roce 2015 případ Macuriho Takahašiho. Mladý muž byl zaměstnaný v jedné z největších japonských reklamních agentur Dentsu a odpracoval každý měsíc přes sto hodin přesčasů.

Japonská vláda proto přistoupila ke stanovení hranice maximální možné doby přesčasů na sto hodin měsíčně, což však mnozí kritici považují stále za příliš vysokou míru. A ministerstvo práce pak letos v květnu vydalo první celostátní černou listinu zaměstnavatelů, v níž vyjmenovalo a zároveň zostudilo přes tři sta firem, včetně Dentsu, za nezákonné přesčasy a další pracovní přestupky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video