Japonská vláda chce vést školáky k národní hrdosti

Japonská vláda chce vést školáky k národní hrdosti | foto: Profimedia.cz

Japonsko sní o nové éře. Znovu chce být velmocí

  • 38
Šest desetiletí po 2. světové válce se v Japonsku začínají opět skloňovat hesla militarismus a národní hrdost. Novela zákona o vzdělání nařizuje školám pěstovat v dětech patriotismus a lásku k vlasti. Vláda tak udělala další krok ve své snaze pozvednout zemi mezi vojenské velmoci.

Opatření vyzývá učitele, aby podporovali v žácích postoj, který respektuje tradici a kulturu a lásku k národu a vlasti. Takto by mělo podle vlády vypadat nové Japonsko, země uznávaná v mezinárodním i vojenském měřítku.

Novela zákona o vzdělání následuje po sérii trestů pro "neposlušné" učitele a studenty, kteří během školních ceremonií odmítali zpívat oslavnou hymnu na císaře a uctívat národní vlajku.

Tokijské úřady nutí dokonce tyto provinilce psát za trest sebekritické texty a docházet na speciální přednášky o morálce.

Odpůrci novely se obávají, že opatření zavání drilem válečné éry. Před šedesáti lety se totiž školákům vnucovala myšlenka obětovat se pro svého císaře a národ. Školy by se tak podle kritiků mohly pokoušet známkovat studenty na základě jejich vlastenecké horlivosti.

Japonsko chce patřit mezi velmoci
Premiér Shinzo Abe, který novelu pomohl protlačit parlamentem, ale kritiku odmítá. Nesouhlasí s tím, že by vláda chtěla narušovat soukromí občanů.

Horní komorou parlamentu prošel také zákon, který povyšuje zámořské vojenské mise na klíčovou úlohu japonské armády. Změnilo se i postavení Úřadu obrany, které má nyní statut plnohodnotného ministerstva.

Japonsko se tak snaží získat na mezinárodním hřišti silnější pozici a zároveň se vymanit ze stínu národní porážky, kterou tato země utrpěla za druhé světové války.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Japonsko, vláda

Video