Japonská popravčí místnost s červeně označeným propadlištěm uprostřed (27. srpna 2010)

Japonská popravčí místnost s červeně označeným propadlištěm uprostřed (27. srpna 2010) | foto: AP

Den po pochvale od Amnesty International popravili Japonci tři vězně

  • 91
Amnesty International tento týden pochválila Japonsko, že v loňském roce nevyužilo ani v jednom případě možnosti vykonat trest smrti. Jen den poté však asijská země popravila hned tři odsouzené. Japonské ministerstvo spravedlnosti je totiž pod soustavným tlakem veřejnosti nejvyšší trest uplatňovat.

Východoasijská země je podle agentury Reuters spolu se Spojenými státy jedinou vyspělou zemí, která nejvyšší trest uplatňuje. V japonských celách smrti na jeho výkon podle agentury Kjódó čeká v současnosti 132 vězňů. Amnesty International (AI) však na zemi soustavně tlačí, aby od trestu upustila.

"Cíleně se soustředíme na těch sto třicet lidí, kteří jsou na řadě. Někteří z nich trpí mentální poruchou. Snažíme se tlačit na ministerstvo spravedlnosti, aby rozsudky zrevidovalo či rovnou zrušilo," popisuje Catherine Baberová z AI.

Už v září 2010 přitom nařídil tehdejší ministr spravedlnosti Keiko Čiba revizi rozsudků. Další čtyři ministři, kteří se od té doby na postu vystřídali, dokonce vykonání žádného z nich nepodepsali. S čerstvým nástupem ministra Tošia Ogawy letos v lednu se však, jak píše britský Guardian, dostala jakákoli plánovaná revize rozsudků do patové situace.

Veřejnost si to prostě přeje

"Nemám žádný zájem na výkonu těchto trestů, ale je to v popisu naší práce. Se sto třiceti čekajícími rozsudky a pětaosmdesátiprocentní podporou obyvatelstva k výkonu trestu nepřipadá v úvahu, abychom od trestů upustili," vysvětluje nekompromisně současný ministr spravedlnosti Ogawa.

Trojice odsouzených byla popravena oběšením ve věznicích v Tokiu, Hirošimě a ve městě Fukuoka. Podle japonských médií byl mezi nimi muž, který na nádraží na západě země v roce 1999 zabil pět lidí.

Podle výroční zprávy mezinárodní organizace Amnesty International zveřejněné v úterý bylo ve 20 zemích světa v roce 2011 popraveno nejméně 676 lidí. Je to o 28 procent víc než v roce 2010, kdy byl trest smrti vykonáván ve 23 zemích (více o zprávě čtěte zde).

Japonsko a USA jsou jedinými členy skupiny osmi velkých světových ekonomik G8, které nejvyšší trest praktikují. V USA bylo loni popraveno 43 lidí, o tři méně než v předešlém roce. V Japonsku se poprava konala naposledy v červenci 2010, kdy byl nejvyšší trest vykonán nad dvěma odsouzenými, uvedl Reuters.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video