Američtí vojáci při bojích během 2. světové války

Američtí vojáci při bojích během 2. světové války | foto: Profimedia.cz

Japonské muzeum prolomilo tabu, přiznalo pokusy na amerických letcích

  • 133
Univerzitní muzeum na japonském ostrově Kjúšú prolomilo sedmdesátileté mlčení kolem tématu využívání zajatých amerických vojáků k lékařským pokusům v Japonsku na sklonku druhé světové války. Při drastických testech zajatcům vpichovali mořskou vodu nebo odstraňovali části jater či mozku.

Ve městě Fukuoka funguje od roku 1903 jedna z předních lékařských škol v Japonsku. Současná výstava historie školy však odhaluje i temnější kapitoly z její minulosti.

Lékaři na zdejší fakultě prováděli za druhé světové války pokusy na sestřelených amerických letcích. K prolomení tabu a zveřejnění muzejních exponátů prokazujících zvěrstva konce války se rozhodla skupina profesorů univerzity. Informoval o tom web The Daily Telegraph.

Zajatí Američané byli členy posádky letounu B-29 Superfortress, který 5. května 1945 bombardoval letiště poblíž Fukuoky. Když americký stroj zasáhla střela z japonského bojového letounu, vyskočilo z něj dvanáct letců. Jeden z nich zahynul při seskoku a další dva prý ubodali místní obyvatelé po dopadu na zem.

Zbývajících devět mužů padlo do zajetí. Kapitán Marvin Watkins byl poslán k výslechu do Tokia, ostatní pak byli předáni vojenskému lékaři a převezeni na univerzitu ve městě Fukuoka. Zde byli vystaveni pokusům.

Lékaři unikli trestu

Exponáty v muzeu odhalují, že jednomu z amerických vojáků byla podána nitrožilně mořská voda, aby lékaři zjistili, zda by tato kapalina mohla být používána jako náhražka sterilního fyziologického roztoku.

Podle další části výstavy japonští lékaři odstranili jinému americkému vojákovi část mozku, aby určili, zda by se dala epilepsie léčit chirurgickým zákrokem. Několika dalším vězňům Japonci vyřízli kus jater, aby zjistili, zda bez nich přežijí.

Všech osm amerických zajatců zemřelo. Na konci války lékaři zničili jejich pozůstatky, aby popisovaná zvěrstva zatajili. Podle listu The Japan Times lékař, který pitvy prováděl, spáchal sebevraždu. Před soudem pro válečné zločiny v roce 1948 stanulo v souvislosti s případem několik zaměstnanců univerzity. Pět obviněných bylo odsouzeno k trestu smrti a čtyři na doživotí, později jim byly ale tresty výrazně zmírněny. Do roku 1958 byli všichni odsouzení na svobodě.

Pitvy zaživa se během druhé světové války prováděly i v severní Číně, kde je měla na svědomí biologická jednotka japonské armády. Lékařské pokusy na letcích zapracoval do své novely Moře a jed i japonský spisovatel Šusáku Endó.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video